Alior Bank ostrzega przed fałszywymi e-mailami

Alior Bank ostrzega przed fałszywymi e-mailami

author
Patryk Byczek
29 listopada 2018

Alior Bank ostrzega Klientów przed kolejnym atakiem cyberprzestępców. Hakerzy podszywając się pod bank wysyłają wiadomości e-mail z zainfekowanym załącznikiem. Bank informuje, że nie jest autorem tego typu wiadomości i zaleca szczególną ostrożność podczas ich otwierania.

Na akcję phishingową prowadzoną przez przestępców można się łatwo nabrać, ponieważ wiadomości e-mail wysyłają oni z adresu [email protected]. Bank apeluje o zachowanie maksymalnej ostrożności w momencie, gdy podobna wiadomość trafi na naszą skrzynkę mailową.

Fałszywe wiadomości

Szanowny Szanowny Kliencie,
Prosimy o sprawdzenie szczegółów załączonej płatności na konto Twojej firmy w imieniu naszego klienta.
Potwierdź płatność i dane referencyjne klienta załączonej kopii TT / Swift i odpowiednią poradę.

Wiadomość z taką treścią może wpłynąć na naszą skrzynkę e-mailową. Po pierwsze, tego typu wiadomości nie powinniśmy w ogóle otwierać. Oprócz treści, zazwyczaj w takich przypadkach cyberprzestępcy dołączają także załączniki, które z reguły są zainfekowane lub prowadzą nas do źródła zainfekowania. Otworzenie fałszywego załącznika jest głównym powodem zawirusowania komputera.

źródło grafiki: Alior Bank

E-mail, a otworzenie załącznika

Kiedy do naszej skrzynki trafi wiadomość od banku, w którym posiadamy konto, najczęstszą reakcją jest otworzenie tej wiadomości. Po wykonaniu kowej czynności na nasze urządzenie nie trafią wirusy. Problemy i komplikacje pojawią się dopiero w momencie, gdy na używanym urządzeniu otworzymy załącznik. Bardziej złośliwy pobierze wirusa automatycznie, mniej złośliwy przekieruje nas na stronę pośrednią. Dokładnie tak jest w tym przypadku. Po otworzeniu pliku PDF dołączonego do maila, Użytkownik zobaczy ciemny widok dokumentu, nakłaniający do kliknięcia w widoczną grafikę. Następnie odbiorca zostanie przekierowany do serwisu Dropbox, gdzie załączony plik będzie zainfekowany. Czynności w przypadku otrzymania podobnej wiadomości powinny zakończyć się jej usunięciem zaraz po przeczytaniu.

Zainfekowany załącznik

Oczywiście mogą zdarzyć się przypadki, w których nieświadomi Użytkownicy zdecydują się otworzyć załącznik. W takim przypadku, pod żadnym pozorem nie należy logować się z tego urządzenia do systemu bankowości, czy innych portali, gdzie dostępne są nasze wrażliwe dane. Jednocześnie z innego urządzenia powinniśmy zmienić hasła do wszystkich ważnych dla nas stron internetowych: portale społecznościowe, serwisy bankowe, poczty elektroniczne). Aby skutecznie usunąć złośliwe oprogramowanie z urządzenia, najlepszą metodą jest reinstalacja systemu operacyjnego. Niewątpliwie powinniśmy także poinformować nasz bank o zaistniałej sytuacji.

Alior Bank

Instytucja została założona w 2008 roku i swoją ofertę kieruje do Klientów indywidualnych oraz biznesowych. Pod koniec ubiegłego roku, bank odnotował 143 100 000 złotych zysku netto. Pod koniec pierwszego kwartału bieżącego roku wypracowany zysk wyniósł 171 100 000 złotych. Zysk w trzecim kwartale wyniósł nieco ponad 172 900 000 złotych, co oznacza wynik niższy względem analogicznego okresu rok wcześniej. Według danych, w grudniu 2017 roku, Alior Bank zatrudniał 8110 osób w 905 placówkach. W 2017 roku około 4 000 000 Klientów korzystało z usług i produktów Aliora.

źródło: https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-informacje/bezpieczenstwo/nowe-zagrozenia.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile wynosi mandat za kradzież?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 stycznia 2020

Ile wynosi mandat za kradzież?

Orange Finanse – kody SWIFT/BIC oraz IBAN
Banki
author
Dominika Sobieraj
11 grudnia 2018

Orange Finanse – kody SWIFT/BIC oraz IBAN

Promocja: „Premia dla Ciebie – bonus” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 czerwca 2020

Promocja: „Premia dla Ciebie – bonus” w BNP Paribas

ING Bank Śląski w Bytomiu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 lipca 2019

ING Bank Śląski w Bytomiu

Inspektorat ZUS w Bolesławcu
Oddziały
author
Patryk Byczek
16 maja 2019

Inspektorat ZUS w Bolesławcu

PKO BP zarobił w II kwartale 933 mln zł
Aktualności
author
Halszka Gronek
28 sierpnia 2018

PKO BP zarobił w II kwartale 933 mln zł

Porównaj