Wywiad z prof. Leszkiem Pawłowiczem
Podczas tegorocznego Kongresu Consumer Finance redakcji Zadłużenia.com udało się porozmawiać z profesorem Leszkiem Pawłowiczem, wiceprezesem Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ekspert opowiedział nam o tym, jakie wyzwania ma przed sobą rynek consumer finance i co jest najważniejsze w zawodzie doradcy kredytowego.
W pierwszym bieżącego miesiąca, w dniach 5-6 grudnia, w stołecznym Centrum Giełdowym odbyła się piętnasta edycja Kongresu Consumer Finance. Kongres uznaje się dziś za największą cykliczną imprezę poświęconą wyzwaniom sektora consumer finance w Polsce. Wydarzenie to jest okazją do przedyskutowana aktualnych problemów rynku, a także próby wspólnego wypracowania dobrze rokujących rekomendacji w zakresie bezpieczeństwa całego sektora.
Podczas tegorocznej edycji Kongresu spotkać można było cenionych przedstawicieli sektora consumer finance i innych instytucji współpracujących. Uczestnicy i goście byli świadkami dopracowanych wystąpień i żywiołowo przeprowadzanych debat. Z kole naszej redakcji, jako partnerowi medialnemu wydarzenia, udało się porozmawiać z kilkoma cenionym ekspertami branży.
Jednym z rozmówców portalu Zadłużenia.com był profesor Leszek Pawłowicz, dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej i wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Prof. Pawłowicz zdradził nam, jakie wyzwania stoją jego zdaniem przed rynkiem consumer finance w Polsce. Dowiedzieliśmy się także, jakie rady powinni wziąć sobie do serca wszyscy ci, którzy planują rozpocząć pracę jako doradca finansowy. Więcej szczegółów w filmie.
Ekspert o ochronie konsumenta
Zdaniem profesora Leszka Pawłowicza jednym z największych wyzwań współczesnego rynku finansów konsumenckich może mieć bezkrytyczna ochrona konsumenta. Ekspert wyjaśnia, że dbane o interesy klientów instytucji finansowych jest niezwykle ważne, lecz pomoc nie może odbywać się bezrefleksyjnie i bezkrytycznie. W końcu każde tego typu działanie odbywa się czyimś kosztem. Warto mieć to na uwadze, zastanawiając się nad ulepszeniami czy uszczelnieniami przepisów w zakresie rynku consumer finance.
Na cały ten rynek consumer finance, ale również i bankowy, może mieć wpływ coś takiego, co bym nazwał bezkrytyczną ochroną konsumenta. Nie mówię o tym, że ochrona konsumenta jest zła, bo jest bardzo dobra […]. Na przykład osoby które wzięły kredyty frankowe, zostały bez wątpienia w pewnym stopniu oszukane. […] Bez wątpienia instytucje finansowe nie postępowały tak, jak powinny postępować: odpowiedzialnie. Ale z tego tytułu wcale nie wynika, że ta ochrona frankowiczów powinna być bezkrytyczna, bo zawsze trzeba zadać sobie pytanie, czyim kosztem się odbywa
– wyjaśnił profesor Leszek Pawłowicz w rozmowie z redaktorką portalu Zadłużenia.com.
Ekspert dodał, że bezrefleksyjna ochrona praw konsumenta jest trendem globalnym, choć zwłaszcza europejskim. W opinii profesora Pawłowicza coraz częściej na rynku consumer finance dochodzi do takich sytuacji, które przybliżają sektor do jego śmierci. Co zresztą znamienne, konsekwencje nieprzemyślanego i automatycznego uznawania interesów konsumentów odczują nie tylko podmioty rynku, lecz także – a może przede wszystkim – podatnicy, którzy w gruncie rzeczy niczym nie zawinili.
Ekspert o doradztwie kredytowym
Podczas tegorocznego Kongresu Consumer Finance naszej redakcji udało się porozmawiać z profesorem Pawłowiczem także na temat zawodu doradcy finansowego. Branża ta jest niezwykle ważna dla rynku consumer finance, choć należy być świadomym tego, jak wiele zagrożeń czyha na doradców w dzisiejszym świecie. Profesor Pawłowicz, pełniący nie tylko funkcję dyrektora Gdańskiej Akademii Bankowej, lecz także cenionego i czynnego dydaktyka na Uniwersytecie Gdańskim, zdradził nam, jakie wskazówki ma dla przyszłych doradców kredytowych:
Po pierwsze: żeby byli sobą i żeby zachowywali się w sposób odpowiedzialny. Często młodzi ludzie znajdują się w takiej sytuacji, że wpadną w jakiś mechanizm motywacji, gdzie sprzedaż produktów finansowych jest najważniejsza, no i postępują trochę niezgodne ze swoim sumieniem, ale zarabiają większe pieniądze. Bezkrytyczne namawiają ludzi do brania kredytów ponad swoje możliwości. […] Wszystkim radzę: postępujcie zgodnie ze swoim sumieniem i jeśli znajdziecie się w takich systemach motywacji, to alarmujcie.
W tym miejscu warto wyjaśnić, iż doradca finansowy zajmuje się w swej pracy przede wszystkim obsługą klientów, którzy potrzebują wsparcia finansowego i poszukują odpowiedniego kredytu lub innego produktu bankowego. Pierwsze spotkanie doradcy z konsumentem zwykle polega na odpowiednim rozpoznaniu potrzeb danego klienta – czyli na określeniu tego, jakiego rodzaju oraz jakiej wysokości kredyt będzie mu rzeczywiście potrzebny, a także jaki produkt będzie dla niego korzystny. Postępowanie etyczne i zgodne z własnym sumieniem jest w tym zawodzie kluczowe.
Dodaj komentarz