zadluzenia.com
zamknij

Poprawa scoringu BIK - podsumowanie

Czas podsumować zagadnienie poprawiania scoringu BIK. Nie spodziewaliśmy się tylu artykułów na ten temat, ale wynika to z dużego zainteresowania z Waszej strony. Dlatego w jednym miejscu postanowiliśmy zebrać dotychczasowe informacje.

 

Ogólne informacje o scoringu BIK


a) Przypominamy po raz kolejny: poprawianie scoringu nie powinno być celem samym w sobie. Działania, które wskazujemy poprawiają nasz wizerunek w oczach Biura Informacji Kredytowej S.A. Natomiast to czy konkretny bank/SKOK doceni naszą aktywność, zależy tylko i wyłącznie od konkretnego banku/SKOKu.

Oczywiście w większości przypadków działania poprawiające scoring BIK, poprawią naszą sytuację u konkretnej instytucji finansowej.

 

b) Nie wszystkie banki/SKOKi zamawiają w BIK usługę BIKSco CreditRisk (zobacz artykuł), która nalicza klientowi ocenę punktową. Więcej: zamawianie oceny punktowej w BIK nie jest dominujące ! Prawie każdy bank/SKOK zamówi w BIK naszą historię kredytową, ale weźmie te fakty pod uwagę, które są dla niego istotne.

Innymi słowy bank/SKOK nie będzie wiedział, że mamy 450 punktów, ale będzie wiedział, że spóźniliśmy się 15 dni ze spłatą karty kredytowej i za 3 miesiące spłacimy telewizor.

 

c) Scoring BIK nie jest najważniejszy. Więcej problemów napotkamy na swojej drodze, jeżeli mamy małą zdolność kredytową, widniejemy w Bankowym Rejestrze lub nie spełniamy indywidualnych kryteriów banku/SKOKu.

 

d) Poprawianie scoringu BIK może jednocześnie obniżyć zdolność kredytową, a nawet wpędzić w spiralę zadłużenia. Przykłady?

 

- Kilkanaście miesięcy przed planowanym kredytem hipotecznym bierzemy parę kredytów, by poprawić scoring BIK (nie oznacza to, że automatycznie scoring nam urośnie!), a później spłata tych kredytów nastręcza trudności.

 

- Zwiększamy limit na karcie kredytowej i w ten sposób nieznacznie zmniejszamy zdolność kredytową.


Poprawa scoringu BIK

 

1) Monitoruj informacje kredytowe przetwarzanie przez BIK


Powinniśmy w miarę sukcesywnie sprawdząc naszą historie kredytową w BIK, gdyż:

 

a) instytucje finansowe z opóźnieniem przekazują do BIK informacje
 

b) instytucje finansowe przesyłają dane niezgodne ze stanem faktycznym; w celu poprawy tej sytuacji skorzystajmy z odpowiedniego pisma, które znajdziecie w bazie pism
 

c) nie wiemy, w jaki sposób dłużnik spłaca raty kredytu, za który poręczyłeś: jeżeli bowiem jesteś poręczycielem, kredyt widnieje w BIK zarówno u dłużnika jak i u poręczyciela.

 

2) Wyraź zgodę na przetwarzanie danych dotyczących wygasłego i terminowo spłacanego zobowiązania


Możesz wyrazić zgodę ogólną lub zgodę indywidualną. Odpowiednie pismo znajdziecie w bazie pism.

 

3) Cofnij zgodę na przetwarzanie danych dotyczących wygasłego i nieterminowo spłacanego zobowiązania


Jeżeli w ciągu ostatnich 3 lat miałeś co najmniej 30 dni opóźnienia w spłacie raty, powinieneś cofnąć zgodę indywidualną. Odpowiednie pismo znajdziecie w bazie pism. Więcej tutaj.

 

4) Nie przekraczaj limitów: debet, karta kredytowa itp.


Więcej o tym zagadnieniu pisaliśmy m.in. tutaj.

 

5) Nie składaj wielu wniosków kredytowych


Więcej tutaj.

 

6) Próbuj restrukturyzacji, jeżeli popadłeś w kłopoty lub przewidujesz je w najbliższej przyszłości


W wyniku zawartej ugody/porozumienia zmienią się zapisy w systemie banku/SKOKu, które po aktualizacji będą zmienione w BIK. Restrukturyzacja może dotyczyć również wygasłego zobowiązania, ale w takim przypadku będzie o wiele trudniej przekonać instytucję do zaprzestania przetwarzania danych osobowych.

 

7) Spłacaj kredyty, które mają największe opóźnienia.


Pamiętaj o granicznych wartościach dla BIK: 30 dni opóźnienia i szczególnie 60 dni opóźnienia, które może uruchomić procedurę związaną z przekazaniem informacji do BIG, Bankowego Rejestru lub przetwarzaniem danych po wygaśnięciu zobowiązania bez naszej zgody.

 

8) Spłacaj w okresie bezdosetkowym conajmniej minimalną kwotę zadłużenia.

 

Więcej tutaj. 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY