zadluzenia.com
zamknij

Co robi komornik po wszczęciu egzekucji

W dzisiejszym artykule opiszemy Państwu czynności jakie wykonuje komornik sądowy po zarejestrowaniu sprawy egzekucyjnej.
 

Zakres czynności komornika w konkretnej sprawie wskazany jest oczywiście we wniosku egzekucyjnym wierzyciela. To on wskazuje z jakich elementów majątku Dłużnika komornik ma prowadzić egzekucję. Najczęstszymi wnioskowanymi sposobami prowadzenia postępowania egzekucyjnego są:

 

 • zajęcie wynagrodzenia
 • zajęcie świadczenia emerytalno-rentowego
 • zajęcie rachunku bankowego
 • zajęcie wierzytelności (najczęściej przysługujących Dłużnikowi w Urzędzie Skarbowym z tytułu nadpłaty podatku oraz z tytułu umowy zlecenia)
 • zajęcie ruchomości 

 

 

Etapy działania kancelarii komorniczej

 

Dzisiaj opiszemy czynności techniczne po stronie komornika bezpośrednio po zarejestrowaniu sprawy:

 

1. Weryfikacja danych Dłużnika w tzw. systemie PESEL-NET.
 

Jest to wydzielona sieć krajowa działająca na infrastrukturze TP S.A., przeznaczona do obsługi systemu ewidencji ludności PESEL (skrót PESEL oznacza właśnie Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności).
 

2. Skierowanie zapytania do systemu E-BEL.
 

3. Po weryfikacji danych osobowych Dłużnika, Kancelaria wysyła do Dłużnika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji.
 

4. Jednocześnie komornik kieruje wnioski o zajęcie: wynagrodzenia (do zakładu pracy) czy np. świadczenia emerytalno-rentowego (do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).
 

5. Wysłanie zapytań do innych organów i instytucji zgodnie z wolą Wierzyciela, np. wysłanie zapytanie o rachunki bankowe Dłużnika w ramach systemu OGNIVO, sprawdzenie nieruchomości w urzędzie gminy i starostwie powiatowym.
 

Z jakich systemów korzysta komornik

Można stwierdzić, że większość kancelarii korzysta z następujących metod weryfikacji Dłużnika i ustalania jego majątku:
 

 • system PESEL-NET
 • system E-BEL
 • zapytanie do Powiatowego Urzędu Pracy - celem ustalenia zakładu pracy Dłużnika
 • zapytanie do ZUS (istnieje także możliwość elektronicznego skierowania zapytania)
 • system OGNIVO, celem ustalenia rachunków bankowych Dłużnika(więcej o tym systemie m.in. we wcześniejszym artykule)
 • system CEPIK – sprawdzenie czy dłużnik jest właścicielem pojazdów na terenie kraju(Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców)
 • zapytanie do starostwa powiatowego i urzędu gminy celem ustalenia ewentualnej nieruchomości Dłużnika.

 

 
Skomentuj artykuł
captcha
~zosia

UWAGA: czesto komornik nie ma potwierdzonych danych i "weszy" wysylajac pisma z pytaniem do np czlonkow rodziny (bo konto bylo wspolne, bo bylo pelnomocnictwo). Nie odpowiadajcie za duzo, zdradzajac sie z informacjami. odpowiadajacie tylko na toco jest zawarte w pytaniu. Np. kom.powoluje pyatnie czy zaplacicie pieniedzmi pochodzacymi ze sprzedazy pojazdu w dniu 01.05.2012 - tu podal bledna date, bo np sprzedaz byla 02.05.2012 - odpowiadacie "pieniedzmi ze sprzedazy pojazdu w dniu 01.05.2012 nie zaplacicie,bo wskazanej czynnosci nie dokonaliscie". I o to chodzi, nie wybijacie komornika z jego niewiedzy i pomylek. Te zapytania oparte na niesprawdzonych informacjach, czesto maja tez klauzule wykonalnosci. w takim przypadku - nieadekwatnym z rzeczywistoscia - moze wystapic element pomowienia, poslugiwania sie falszywymi danymi, nierzetelnosci komornika. Zazalenie czy skarga (tydzien od otrzymania pisma) nic nie da oprocz ew.wycofania, najlepiej wobec takiego komornika wystapic odrebnie z powidztwa cywilnego o ww. lub doniesienie do prokuratury (nalezy wskazac podejrzany konkretny czyn podlegajacy kk).   Odpowiedź