Pod lupą Zadluzenia.com – Konto z Premią w Banku BGŻ

Pod lupą Zadluzenia.com – Konto z Premią w Banku BGŻ

author
Patryk Byczek
27 lipca 2013
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Kategoria

W dzisiejszym wpisie z cyklu „Pod lupą Zadluzenia.com” zajmiemy się najlepszym kontem osobistym według rankingu Bankier.pl  – Kontem z Premią w BGŻ.

1. Ogólne informacje o BGŻ
Bank Gospodarki Żywnościowej jest uniwersalnym bankiem komercyjnym, specjalizującym się w finansowaniu rolnictwa, infrastruktury regionalnej oraz gospodarki żywnościowej.
Bank powstał w roku 1919 i początkowo swoją ofertę kierował wyłącznie do małych i średnich gospodarstw rolnych. W 1975 doszło do połączenia Centralnego Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych oraz Państwowego Banku Rolnego w wyniku czego powstał państwowo-spółdzielczy Bank Gospodarki Żywnościowej.
W 1994 roku Bank został przekształcony w spółkę akcyjną. Obecnie współwłaścicielem BGŻ jest Skarb Państwa, choć większościowy udziałowcem jest holenderskie przedsiębiorstwo Rabobank.

Ofeta Banku BGŻ skierowana jest zarówno dla rolnictwa, jak i dla przedsiębiorców oraz Klientów indywidualnych.

Komunikacja z Klientem:
– sieć ponad 400 oddziałów

– bankowość internetowa eBGŻ

– infolinia TeleBGŻ dostępna pod numerami: 801 123 456 oraz 48 22 530 71 00.
2. Konto z Premią – oferta

Konto z Premią w Banku BGŻ (dawna nazwa konta – Konto z Podwyżką) przez kilka lat z rzędu zdobyło tytuł najlepszego rachunku osobistego w rankingu Money.pl. W tym roku zdobyło uznanie także serwisu internetowego Bankier.pl.

Czym zasłużyło sobie na tak wysokie oceny ekspertów oraz Klientów ? Sprawdzimy to w ramach serii „Pod lupą Zadluzenia.com”.

Rodzaj produktu: rachunek osobisty

Przeznaczenie oferty: osoby fizyczne

Cecha charakterystyczna: Konto z Premią na tle konkurencji wyróżnia się dużym tzw. moneyback – Bank zwraca na konto 1% naszego wynagrodzenia, emerytury lub renty (szczegóły promocji omówimy w osobnym punkcie).

Co jest bezpłatne:
– darmowe prowadzenie konta

– bezpłatne wszystkie bankomaty w Polsce

– 0 zł za przelewy krajowe

– brak opłat za wpłaty w oddziałach
Za co płacimy:
– miesięczna opłata za kartę debetową do konta: 8 zł w przypadku braku transakcji bezgotówkowych w okresie rozliczeniowym na łączną kwotę 300 zł oraz 5 zł w przypadku osiągnięcia w/w limitu

– przelew przy udziale Infolinii Banku – 5 zł, przelew w oddziale – 7 zł

– wypłata z bankomatów za granicą – 3% transakcji, nie mniej niż 10 zł.

Warunki uzyskania premii

Bank BGŻ przyznaje premię po spełnieniu łącznie następujących warunków:
a) założenie rachunku osobistego w planie taryfowym Konto Plus z co najmniej jedną kartą debetową do konta

b) złożenie w Banku dyspozycji przelewania na rachunek wynagrodzenia, emerytury lub renty

c) udzielenie zgody na przesyłanie przez Bank drogą elektroniczną informacji o produktach i usługach

d) wystąpienie w dniu otwarcia konta o dostęp do bankowości internetowej i telefonicznej

e) ustalenie w dniu otwarcia konta otrzymywania wyciągów bankowych drogą elektroniczną

f) po upływie 12 pełnych okresów rozliczeniowych od otwarcia konta, należy posiadać jeden z produktów z saldem w wysokości minimum 5000 zł: konto oszczędnościowe w PLN, lokata terminowa w PLN, kredyt odnawialny (przynajmniej częściowo wykorzystywany) lub kredyt gotówkowy na cel konsumpcyjny z ubezpieczeniem

g) wykonanie operacji bezgotówkowych kartą debetową w danym cyklu rozliczeniowym na łączną kwotę minimum 500 zł

h) zapewnienie w cyklu rozliczeniowym przelewu wynagrodzenia, emerytury lub renty w minimalnej wysokości 300 zł.

Po spełnieniu wszystkich w/w przesłanek, Bank przyznaje nam Premię.

Premia to 1% kwoty jednego najwyższego wpływu środków na konto w danym cyklu rozliczeniowym z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty.
Przykład: na rachunek wpływa wynagrodzenie w kwocie netto 2800 zł, wartość premii wyniesie wówczas 28 zł.

Nie są brane pod uwagę inne przelewy. Co istotne – liczy się wartość jednego przelewu, w przypadku, gdy otrzymujemy np. wynagrodzenie zasadnicze oraz premię w dwóch transzach, system naliczy nam 1% wyłącznie od jednego, wyższego przelewu.

Przykład: na rachunek wpływa wynagrodzenie zasadnicze w kwocie netto 2000 zł oraz osobnym przelewem premia w wysokości 1900 zł, wartość premii wyniesie wówczas jedynie 20 zł.

Maksymalna wysokość premii w danym cyklu wynosi 50 zł.

Bank nie wypłaca premii jeżeli wyniosłaby ona mniej niż 3 zł w danym cyklu rozliczeniowym.

Okres rozliczeniowy to czas od 28-ego dnia każdego miesiąca do 27 dnia miesiąca następnego.

Wypłata premii następuje do 10-tego dnia następnego miesiąca po zakończeniu cyklu rozliczeniowego, w którym zdobyliśmy uprawnienia do premii.

Jak widać Bank BGŻ znacznie ograniczył możliwość uzyskania premii z konta. Wcześniej bowiem brany był pod uwagę dowolny najwyższy przelew przychodzący (w praktyce nie musiało być to wynagrodzenie, emerytura lub renta). Mniejsza była także kwota transakcji bezgotówkowych niezbędna do otrzymania premii.

Największym zastrzeżeniem wydaje się jednak wprowadzenie obowiązku posiadania innego produktu gotówkowego na kwotę minimum 5000 zł miesięcznie (dodajmy, że nie może to być produkt z BGŻ Optima). Przypomnijmy, że dla nowych Klientów Banku jest okres karencji, który wynosi 12 miesięcy.

Niewątpliwie premia z Banku BGŻ nadal pozostaje najlepszą propozycją na rynku w kategorii moneyback. Żaden z konkurentów nie oferuje więcej (zwłaszcza po ograniczeniu moneybacku w ramach konta Alior Sync). Rocznie możemy zyskać nawet 540 zł brutto (przy założeniu wpływu na konto kwoty 5000 zł i odjęciu comiesięcznej opłaty za kartę).

Ciekawostka: Konto z Premią jest produktem mocno reklamowanym. Twarzą kampanii marketingowej są wiewiórki, które mają symbolizować m.in. „oszczędności” i gromadzenie bogactwa. Jednak zdaniem ekspertów wiewiórki wcale nie są mistrzami oszczędności, nie wyróżniają się na tym tle spośród innych zwierząt.

3. Funkcjonalność konta z Premią

Korzystanie z Konta z Premią to przede wszystkim bankowość internetowa. Miłym zaskoczeniem jest już samo logowanie do Banku. Użytkownik ma bowiem możliwość zdefiniowania swojej własnej nazwy, która stanowić będzie login (pod warunkiem, że nie został zajęty przez inną osobę), podawany przy logowaniu do eBGŻ.

Tak więc zamiast kolejnego, trudnego do zapamiętania ciągu znaków, możemy jako login ustanowić swój pseudonim, nazwisko ulubionego aktora lub piosenkarza. Mała rzecz, a cieszy.

Po wskazaniu swojego indywidualnego loginu, zostajemy poproszeni o podanie pełnego hasła. Co ciekawe Bank nie wymusza okresowej zmiany hasła. Z perspektywy Klienta rozwiązanie mniej uciążliwe, choć oczywiście zachęcamy do należytego dbania o bezpieczeństwo transakcji w Internecie.

Wygląd strony głównej bankowości internetowej sprawia bardzo dobre wrażenie. Strona jest prosta, intuicyjna , a przede wszystkim bardzo czytelna. Pozytywnie należy ocenić także użytą kolorystykę. Korzystanie ze strony nie dostarcza  żadnych kłopotów, wszystko jest na swoim miejscu.

Po zalogowaniu pojawia się nasze podsumowanie finansowe:
– ilość przypisanych rachunków

– przypisane karty do konta

– ewentualne  rachunki walutowe

– produkty oszczędnościowe

– kredyty i pożyczki.

Podstawową operacją wykonywaną przy użyciu rachunku bankowego jest przelew internetowy. W bankowości internetowej eBGŻ, przycisk „Wykonaj przelew” jest dostępny w widocznym miejscu w lewym górnym rogu strony.

Samo wykonanie przelewu także odbywa się bez przeszkód. Po wskazaniu numeru rachunku bankowego odbiorcy, system automatycznie identyfikuje Bank, do którego przelane zostaną pieniądze. Jest to tym samym pierwsza weryfikacja prawidłowości numeru rachunku bankowego.

Przelew potwierdzamy za pomocą kodu otrzymywanego SMSem.

Istnieje oczywiście możliwość ustanowienia zleceń stałych oraz odbiorców przelewów.

4. Procedura otwarcia Konta z Premią w Banku BGŻ

Konto można samodzielnie założyć przez Internet.

Składając wniosek należy określić sposób podpisania umowy. Mamy dwie możliwości: podpisanie za pośrednictwem kuriera oraz we wskazanym oddziale Banku.

W przypadku wybrania opcji z kurierem – pracownik Banku skontaktuje się z Klientem przed wysłaniem przesyłki. Kurier dostarczy dokumenty na wskazany adres. Należy pamiętać o posiadaniu przy sobie dowodu osobistego.
Mocne strony:
– bardzo atrakcyjny moneyback w postaci 1% wynagrodzenia/emerytury/renty

– wzorowa bankowość internetowa

– brak opłaty za prowadzenie konta oraz przelewy krajowe

– darmowe wszystkie bankomaty w Polsce

– możliwość ustanowienia własnego loginu

– rozbudowana sieć placówek

– możliwość otwarcia konta bez wychodzenia z domu.
Wady:
– zaostrzanie kryteriów uprawniających do przyznania premii

– brak możliwości wyboru designu karty debetowej

– opłata za kartę debetową.
Podsumowanie
Czy Konto z Premią faktycznie jest obecnie najlepszym rachunkiem osobistym w Polsce ? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od oczekiwań konkretnego użytkownika. Osoby szukające dodatkowych dochodów z pewnością będą zadowolone ze zwrotu 1% z wynagrodzenia/emerytury/renty. Osoby mobilne z pewnością docenią natomiast darmowe wszystkie bankomaty w Polsce oraz sieć oddziałów.

Martwi dodawanie ze strony Bank coraz to nowszych przesłanek uprawniających do zdobycia premii. Pamiętajmy także, że ramy czasowe promocji nie są określone i Bank może w każdej chwili wycofać się z niej. Póki co korzystajmy, bo warto.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

nowymarketing.pl
nowymarketing.pl
2015-08-24 14:43:07

Nie pytajcie mnie jak to się stało że odgrzebałam ten wątek. Robię wspominki największych akcji social media i w 2013 triumfy święciły Baśki z BGŻ. A dziś już jesteśmy po wielkiej fuzji z BNP Paribas

Podobne artykuły

Bank Pekao w Golczewie

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Golczewie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt gotówkowy Zgorzelec

Szukasz najlepszego kredytu gotówkowego w Zgorzelcu? W naszym rankingu znajdziesz najlepsze oferty zebrane w jednym miejscu. Podejmując kredyt bank może nam maksymalnie przyznać nawet 300 000 zł, a spłatę tejże sumy rozłożyć na 10 lat.

author
Patryk Byczek
09 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Consumer Bank Rzeszów

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Profesjonalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Rzeszowie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
02 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

hapipożyczki najlepszą Instytucją Pożyczkową

Kilka dni temu odbył się IV Kongres Pośrednictwa Finansowego. Podczas niego rozstrzygnięto konkurs o Laur Pośredników Finansowych - hapipożyczki zwyciężyły w kategorii Instytucja Pożyczkowa.

author
Dominika Byczek
05 października 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt samochodowy Olsztyn

Myślisz nad wzięciem kredytu samochodowego? Nie orientujesz się, jakie ofert są dostępne w Olsztynie? Bardzo dobrze trafiłeś. Nasz ranking przedstawia najlepsze propozycje z Twojego miasta. Maksymalna kwota możliwa od uzyskania, to nawet 500 000 zł.

author
Patryk Byczek
02 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Mastercard i Visa zwiększają limit transakcji bezgotówkowych do 100 zł

Jeszcze niedawno wprowadzano obostrzenia nakładające na użytkowników kart konieczność częstszego wprowadzania numeru PIN w terminalu. Teraz Visa i Mastercard, w obliczu pandemii, wycofują się z wcześniejszych deklaracji i zwiększają pułap płatności zbliżeniowych bez PIN do 100 zł.

author
Dominika Byczek
18 marca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj