zadluzenia.com
zamknij

PKO chce stworzyć Bank Hipoteczny

Potwierdziło się to o czym w branży finansowej mówiono od jakiegoś czasu. Bank PKO BP chce stworzyć nowy podmiot specjalizujący się w kredytach hipotecznych – PKO Bank Hipoteczny.

 

W tym celu PKO złożyło wniosek do KNF o wyrażenie zgody na utworzenie nowego banku hipotecznego.

 

W przypadku pozytywnej decyzji Komisji Nadzoru Finansowego, bank miałby powstać na przełomie 2014 i 2015 roku.

 

Bank Hipoteczny PKO ma prowadzić obsługę sprzedażową i posprzedażową poprzez:

 

- model agencyjny przy pomocy sieci detalicznej PKO BP

 

- pośredników

 

- agentów.

 

Model biznesowy zakłada ścisłą współpracę obu banków na zasadzie outsourcingu określonych funkcji. Udział PKO Banku Hipotecznego w nowej sprzedaży kredytów hipotecznych Grupy PKO wynosić ma 30%.

 

Grupa rozważa także przeniesienie części kredytów z dotychczasowego PKO BP.

 

- Utworzenie nowego podmiotu w Grupie PKO to nie tylko element realizacji strategii na lata 2013-15, która zakłada porządkowanie aktywów, wykorzystanie synergii oraz stworzenie fabryk produktowych, wspieranych przez Bank pod względem operacyjnym, kapitałowym oraz dystrybucyjnym.

 

To także ważna inicjatywa w kierunku stabilizacji sektora bankowego poprzez zmniejszenie ryzyka luki płynnościowej, która może przyczynić się także do korzystnego dla gospodarki zwiększenia dynamiki akcji kredytowej– mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

 

Siedziba PKO Banku Hipotecznego ma znajdować się w Gdyni. To dobra informacja dla wielu pracowników Nordea Banku, który ma zostać przejęty właśnie przez PKO BP (decyzja KNF w tym zakresie spodziewana jest w pierwszym kwartale tego roku). Liczą oni, że nowy podmiot na rynku finansowym pozytywnie wpłynie na zatrudnienie i ograniczy ilość zwolnień.

 

Skomentuj artykuł
captcha
~polak

nie jestem fanem PKO, ale obecnie ich kredyt hipoteczny faktycznie jest najlepszy na rynku. przekonała mnie najniższa marża, brak prowizji i łączne oprocentowanie koło 4%. oczywiście nie brałem na 100% ltv   Odpowiedź