zadluzenia.com
zamknij

40% Polaków nie stać na wakacje

Okazuje się, że 40% Polaków nie stać na tygodniowe wakacje poza domem. Według badań Eurostatu znajdujemy się pod tym względem na 17. miejscu w Unii Europejskiej.  

 

 

Eurostat zbadał deklaracje mieszkańców niektórych państw członkowskich co do możliwość sfinansowania tygodniowego urlopu poza domem jeden raz w roku. W raporcie czytamy, że około 1/3 populacji UE, czyli prawie 33%, nie może sobie pozwolić na tygodniowy pobyt poza domem.

 

Czy Europejczyków stać na wakacje ?

 

Nieco w gorszej sytuacji są gospodarstwa domowe z dzieckiem. W takich przypadkach 34,6% badanych twierdzi, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd. Osoby bezdzietne lub samotne deklarują to w 31,3%. Badanie pokazuje, że zamożność danego kraju nie ma wpływu na sfinansowanie tygodniowych wakacji.

 

Tylko 8,2% ankietowanych w Szwecji twierdzi, że nie stać ich na urlop, zaraz za nimi znajdują się mieszkańcy Luksemburga z wynikiem 13,1%. Dalej plasuje się Dania - 13,7%, Finlandia - 14,2% oraz Austria - 15,4%. 

 

Takie kraje jak Estonia, gdzie około 30% społeczeństwa nie stać na tygodniowy urlop, Czechy (28,9%) i Słowenia (26,9%) znalazły się poniżej średniej. Jak na tym tle wypadają Polacy? Eurostat informuje, że 41% ankietowanych rodaków stwierdziło, że nie stać ich na tygodniowy wyjazd. W gorszej sytuacji są Irlandczycy (42%), Włosi (45,2%), Portugalczycy (47,2%), i Grecy (53,7%). Zestawienie zamykają Rumuni (66%), Chorwaci (62,8%) i Bułgarzy (56,4%).

 

Sytuacja Polaków się poprawiła

 

Dane pochodzą w zdecydowanej większości krajów głównie z 2016 roku. Ciekawe, że Polska znalazła się wśród tych krajów, w których odnotowano znaczną poprawę sytuacji. Mimo wszystko największy skok był na Łotwie, gdzie jeszcze w 2011 roku więcej niż 63% badanych deklarowało, że nie może sobie pozwolić na tydzień wyjazdowego urlopu. Odsetek ten zmalał do 37,1% W przypadku Polski to różnica 19,3 punktu procentowego.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY