Płatność telefonem funkcjonuje w Polsce już od dawna, dzięki czemu wszyscy posiadacze systemu Android mogą płacić za zakupy telefonem. Posiadacze iPhonów dotychczas takiej możliwości nie mieli. W ciągu kilku miesięcy sytuacja ta ulegnie zmianie, ponieważ na polski rynek wejdzie Apple Pay. Sprawdź, jak działa ten sposób płatności.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 19.05.2018
Udostępnij:

O wprowadzeniu usługi Apple Pay na polski rynek Tim Cook wspomniał podczas konferencji, na której odczytywał kwartalne wyniki firmy. Nic nie wskazywało na to, że podczas tego rutynowego spotkania, z ust dyrektora generalnego Apple padną takie deklaracje. Według zapowiedzi, mobilne płatności iPhonami mają się w ciągu kilku miesięcy pojawić w:
Polsce,

– Norwegii,
– Ukrainie. 

Obecnie usługa jest dostępna już w 21 krajach na świecie. Polska na udostępnienie płatności Apple Pay czekała 4 lata. Dla porównania Android Pay wszedł na polski rynek już w 2016 roku. 

Możliwość płacenia Apple Pay zależy od banku

Aby było można płacić telefonem dzięki wykorzystaniu aplikacji Apple Pay, zgodę na to musi wyrazić bank. Wstępnie mówi się o tym, że Apple Pay będzie dostępne w trzech polskich bankach:
– Pekao SA,
– BZ WBK,
– mBank. 

Jak działa Apple Pay? 

Apple Pay to system mobilnych płatności opracowany przez Apple i dostępny tylko na urządzenia tej firmy. Obecnie Apple Pay można zainstalować na wszystkich iPhonach posiadających system iOS minimum w wersji 8.1. Aby skorzystać z aplikacji należy:
1. Pobrać ją ze sklepu App Store (aplikacja jest darmowa).
2. Dodać do aplikacji swoje karty kredytowe. 

Następnie można już przejść do płacenia telefonem zbliżeniowo, tak samo jak przy wykorzystaniu zbliżeniowej karty. Po zbliżeniu telefonu do terminala na ekranie telefonu pojawi nam się możliwość wyboru karty, którą chcemy zapłacić. Potwierdzeniem chęci wykonania transakcji jest zeskanowanie odcisku palca, zatem cała operacja nie zajmie nam więcej, jak kilka sekund

Apple Pay a Google Pay

Kilka miesięcy temu Google Pay zastąpiło dotychczas istniejące Android Pay i Google Wallet. Aplikację można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play na wszystkie niezrootowane urządzenia posiadające Android minimum Kitkat 4.4+. Wkrótce jednak usługa ma zostać rozszerzona o inne systemy operacyjne, stąd też uzasadnione odejście od członu "Android" w nazwie mobilnych płatności.

Aplikacja umożliwia dodanie karty swojego banku i płacenie metodą zbliżeniową. Więcej na temat tej aplikacji przeczytasz w naszym artykule: Jak działa Google Pay?


 

Komentarze