zadluzenia.com
zamknij

Największa od 13 miesiecy dostępność kredytów hipotecznych

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Home Broker, aktualnie przeciętna zdolność kredytowa jest najwyższa od 13 miesięcy. A mogło by być jeszcze lepiej, ale banki konsekwentnie podwyższają marże kredytowe.


Rodzina trzyosobowa, osiągająca dochód 5 tysięcy netto, może liczyć na kredyt w wysokości 382 tysięcy złotych – o 17 tysięcy złotych więcej niż w grudniu 2011 roku. W związku z obniżką stóp procentowych spada stopa WIBOR – istotny wskaźnik przy wyliczaniu kosztów kredytu. Aktualnie stopa WIBOR wynosi 4,06% i może za 6 miesięcy spaść do poziomu ok. 3,11%. Jeżeli spełnią się powyższe przewidywania rata kredytu może znacznie zmaleć.


W związku z serią obniżek stóp procentowych a w konsekwencji obniżką wskaźnika WIBOR banki podwyższają marże kredytowe. Na przestrzeni kilku miesięcy średnia marża kredytu na 300 tysięcy  wzrosła o 0,3 % do poziomu 1,5% i prawdopodobnie to nie koniec podwyżek.

Obecne trendy mogą zostać wywrócone do góry nogami w niedalekiej przyszłości, gdy wejdzie w życie nowelizacja tzw. rekomendacji S, o której pisaliśmy tutaj. Trudno prognozować jak proponowane zmiany wpłyną na zdolność kredytową.


https://homebroker.pl/analizy-news/rpp-tnie-stopy-dostepnosc-kredytow-najwieksza-od-13-miesiecy-845.html

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY