Andrzej Bargiel, pierwsza osoba na świecie, która zjechała na nartach z K2, jest już w Polsce. W trakcie podziękowań, podczas uroczystego przywitania skialpinisty, Michał Krupiński - prezes Banku Pekao SA, głównego sponsora wyprawy - wręczył narciarzowi statuetkę żubra będącej symbolem pracowitości, odwagi i siły.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 06.08.2018
Udostępnij:

Bargiel zjechał do tej pory z czterech ośmiotysięczników, podczas gdy K2 był tym najwyższym.

Udana wyprawa

Wyprawa, jak przyznał sam Bargiel, odbyła się w wyjątkowym dla niego czasie – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspinaczka na góry Karakorum w Pakistanie rozpoczęła się 15 czerwca bieżącego roku. Po dotarciu na sam szczyt, Polak znajdował się wysokości 8611 metrów nad poziomem morza, po czym dokonał zjazdu na nartach z drugiego najwyższego szczytu na Ziemi. 

Wyprawa miała miejsce w wyjątkowym dla mnie momencie – setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cieszę się, że mogłem uczcić w taki sposób ten jubileusz, który przypomina nam o wolności. Dla mnie granice istnieją tylko w głowie i sercu. Kiedy ktoś nam je stawia, powinniśmy traktować je jak wyzwania – mierzyć się z nimi, przekraczać je. Chciałbym, aby powiewająca dumnie w bazie pod K2 polska flaga, przypominała nam o tym” – mówił po dotarciu do Polski Andrzej Bargiel.


 

Sfinalizowanie projektu

Celem skialpinisty było dokończenie projektu „Sunt Leones K2 Ski Challenge”. Michał Kurpiński wyraźnie podkreślał, że stawianie ambitnych celów i ich realizacja, to bardzo ważne poczynania. Prezes dodał, że Pekao SA jest dumny z faktu, że mógł wesprzeć wesprzeć Bargiela w jego przedsięwzięciach. Tym samym, instytucja wraz z samym wykonawcą projektu, wpisała się w karty historii światowego skialpinizmu. Całą wyprawa bardzo oryginalnie podkreśliła obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.


 

Sunt Leones
 

Sunt Leones to nazwa grupy będącej sentencją, której używali starożytni kartografowie. Oznaczała ona „tereny obfitujące w lwy” i widoczna była na mapach, w miejscach, które nie zostały jeszcze szczegółowo zbadane. Sentencja stałą się symbolem miejsc przede wszystkim niebezpiecznych.
 

Komentarze