Pracownik największego niemieckiego banku po wpisaniu złej liczby podczas wykonywania przelewu, przesłał kwotę o wiele wyższą, niż wartość rynkowa Deutsche Banku. Opisaną tytułem „zabezpieczenia giełdy derywatów Eurex” operację zrealizowano na kwotę 28 000 000 000 euro.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 24.04.2018
Udostępnij:

Całkowita wartość Deutsche Banku wynosi nieco ponad 33 000 000 000 euro. Pracownik instytucji tak dużego błędu dopuścił się pod koniec marca bieżącego roku, natomiast informacja o tym trafiła do mediów dopiero na przestrzeni kilku ostatnich dni. 

Kwota, która przez pomyłkę została przelana, mogłaby wystarczyć na wykupienie ponad 90% akcji instytucji.
 

Sytuacja opanowana

Błąd został zauważony i usunięty w ciągu kilku minut od jego popełnienia – podaje Charlie Olivier, rzecznik Deutsche Bank. Bloomberg – największa na świecie agencja prasowa specjalizująca się w finansach informuje, że nieścisłości wykonanej operacji nie przyniosły żadnej szkody finansowej. Instytucja w pierwszej kolejności zajęła się tym, żeby taki sam lub podobny błąd nie miał miejsca w przyszłości.


 

Pieniądze nie zniknęły
 

Pracownik banku, któremu przydarzyła się nieprzyjemna sytuacja może myśleć o wielkim szczęściu. Wartość sumy, która omyłkowo została przelana, trafiła na konto izby rozliczeniowej przy międzynarodowej giełdzie Eurex. Jest to instytucja, która rozlicza transakcje, do zawarcia których dochodzi na niemieckim rynku kapitałowym.

Złe spojrzenie na bank

Analitycy niemieckiego rynku twierdzą, że „Wykonanie przez bank tak dużego pomyłkowego transferu pokazuje, że kontrola w nim nie działa właściwie, co jest żenujące.” Przeszłość również nie działa na korzyść instytucji. Poprzednia dyrektor operacyjna Deutsche Banku mówiła o nim, że jest to „najbardziej dysfunkcjonalna spółka” w jakiej pracowała. 
 

Komentarze