Dzięki usłudze Bezpieczny PESEL Polacy „zaoszczędzili” około 2 700 000 złotych. Wynik dotyczy 10% wniosków pożyczkowych, które, jak się okazało, były próbą wyłudzenia. Zainteresowani mogą korzystać z usługi od marca ubiegłego roku.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 17.07.2018
Udostępnij:

Akcja skierowana jest do Konsumentów, którzy przekonani są o tym, że w najbliższym czasie nie będą korzystali z jakichkolwiek pożyczek pozabankowych. Usługa Bezpieczny PESEL pozwala na zarejestrowanie się w systemie, co jest równoznaczne z kategorycznym wyrażeniem braku chęci na zaciąganie pożyczek pozabankowych.


 

Bezpieczny PESEL

Usługa dostępna jest na rynku konsumenckim od marca ubiegłego roku i do tej pory skorzystało z niej ponad 1000 osób. Bezpieczny PESEL działa jako baza typu credit freeze. Zainteresowany Konsument może zarejestrować się w systemie, dzięki któremu ma pewność, że na jego nazwisko nie zostanie zaciągnięta jakakolwiek pożyczka. Spośród 300 działających na rynku firm pożyczkowych, do akcji Bezpieczny PESEL przyłączyło się około 64 firm. 

Bezpieczny PESEL to produkt skierowany do konsumentów, aby mogli zabezpieczyć się przed wyłudzeniem pożyczki przez oszusta, który posługuje się ich danymi. Usługa jest darmowa, ponieważ zależy nam, aby dotrzeć z nią do jak najszerszego grona Polaków. Według statystyk dotyczących instytucji pożyczkowych w początkowejfazie działalności, aż do 20 proc. wniosków pożyczkowych może być próbami wyłudzenia. Uwzględniając cały rynek — około 10 proc. Mowa tutaj o fałszywych bądź skradzionych danych osobowych” — mówi cytowany przez Puls Biznesu pełnomocnik zarządu CRIF, firmy, która stworzyła Bezpieczny PESEL, Bartosz Pundyk.

Oszuści pożyczkowi
 

Osoby, których dane zostały wykorzystane w celu zaciągnięcia pożyczki, zwykle o tym nie wiedzą. Informacja dociera do nich dopiero w momencie, gdy do drzwi puka instytucja windykacyjna. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której oszustwo zostanie udowodnione, koszty kradzieży są całkowicie pokrywane przez firmę pożyczkową, w której została podjęta usługa. 

Dzięki usłudze Bezpieczny PESEL, fałszywe wnioski pożyczkowe na łączą kwotę blisko 2 700 000 złotych zostały odrzucone.


 

Komentarze