Co to jest FinTech?

author
Aneta Jankowska
28 marca 2020
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

FinTech, czyli Financial Technology. To sektor gospodarki, który obejmuje przedsiębiorstwa operujące w branży finansowej, jak i technologicznej. Jakie firmy określa się mianem FinTechów? Czy finansowe technologie są zagrożeniem dla obecnych banków?

Spis treści:

  1. FinTech – co to jest?
  2. W jakich branżach działają FinTechy?
  3. Tradycyjne banki a FinTech
  4. Największe światowe FinTechy
  5. Plusy i minusy FinTechów
  6. FinTech - podsumowanie
  7. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

FinTech – co to jest?

FinTech, czyli: Fin – financial i Tech – technologies, razem finansowe technologie, dają w efekcie FinTech. Wykorzystuje on najnowocześniejsze rozwiązania do usprawniania usług finansowych (np. zaciągania kredytów, zarządzania finansami czy też dokonywania płatności online). Irlandzki National Digital Institute Centre w Dublinie definiuje FinTech jako „innowacje w usługach finansowych”.

FinTech to różnego typu innowacje technologiczne lub finansowe.

Niektóre źródła jako za definicję FinTechu podają również sektor gospodarki, który obejmuje wszystkie firmy funkcjonujące w branży finansowej oraz technologicznej. Pierwsze informacje o FinTechu pojawiają się na początku lat 80-tych XX wieku. Mówiły one o rozwiązaniach, polegających na komputeryzacji i masowym stosowaniu telekomunikacji w bankach i na rynkach finansowych.

Eksperci twierdzą jednak, że początków trzeba szukać znacznie wcześniej, bo w latach 60-tych, kiedy pojawiły się pierwsze bankomaty. Typowe firmy FinTech, które mają zasięg globalny i wyłoniły się wraz z masowym rozprzestrzenianiem się nowych usług online to na przykład PayPal, który idealnie sprawdził się na portalach aukcyjnych. Jednak rewolucja FinTech rozpoczęła się na dobre po 2010 roku, kiedy używanie smartfonów było na porządku dziennym.

W jakich branżach działają FinTechy?

Sektor FinTech obejmuje wiele przedsiębiorstw. Najczęściej do FinTechów zalicza się firmy, które łączą w swojej działalności rozwiązania technologiczne oraz finansowe. Ich dodatkowym elementem są działania online lub za pomocą innych środków komunikacji.

Kilka lat temu obszary FinTechów dzielono na dwa rodzaje:

  • bankowy i ubezpieczeniowy – mobile banking, e-banking, sprzedaż ubezpieczeń w modelu direct lub za pośrednictwem sieci afiliacyjnych,
  • rozwiązania obejmujące analizę danych i optymalizację procesów, doradztwo w zakresie podejmowania decyzji, płatności online i ich zabezpieczenie.

Dziś do tych branż dodaje się również pożyczki online i innego rodzaju usługi, które polegają na wycenie online, czy technologie oparte na blockchainie, identyfikacji biometrycznej oraz głosowej, wykorzystujące sztuczną inteligencję (technologie zbliżone) w procesie sprzedaży lub podejmowania decyzji.

Na rynku finansowym, ale i w naszym najbliższym, codziennym otoczeniu znajdziemy wiele przykładów FinTechów. Przedstawimy kilka najważniejszych obszarów i przykłady firm, które właśnie z omawianych obszarów pochodzą:

  • obsługa płatności online – w tym obszarze znajdziemy popularne platformy płatnicze online, jak na przykład Payu, Paypal lub BLIK,
  • e-bankowość – w skład e-bankowości wchodzą również: bankowość mobilna oraz ubezpieczenia online. Do tego typu obszaru należą platformy online banków, jak iPKO,
  • pożyczki online – w tej kategorii znajdziemy na przykład znanych pożyczkodawców: Vivus lub Wonga, alei sieci afiliacyjne, jak affiliate44,
  • rozwiązania komunikacyjne wykorzystujące płatności – pod długą nazwą tego obszaru kryją się znane i przez większość lubiane usługi, jak na przykład Uber lub FreeFow. Do innych przykładów, tym razem gwarantujących noclegi, należy także platforma Airbnb,
  • aplikacje – mowa o aplikacjach, które są wykorzystywane do optymalizacji budżetów domowych lub płatności mobilne wykorzystujące HCE. Do grona tego typu FinTechów należy na przykład AndroidPay,
  • porównywarki internetowe – porównywarki online – Ceneo , ale także platformy aukcyjne – Allegro, to kolejne przykłady zastosowania FinTechów w codziennym życiu,
  • kantory internetowe – gotówkę wymieniamy w kantorach stacjonarnych, ale i online. Do tego rodzaju obszarów FinTechów należy na przykład Cinkciarz lub Walutomat,
  • przedsiębiorstwa z wykorzystaniem technologii blockchain – mowa tu o głośnym jakiś czas temu Bitcoinie,
  • pożyczki peer-to-peer – to pożyczki społecznościowe, które oferuje między innymi Kokos.pl.

Tradycyjne banki a FinTech

Chociaż banki mogą postrzegać FinTech jako zagrożenie, to nie musi tak być w rzeczywistości. Często nowe technologie stają się motorem do transformacji banków. Irving Wladawsky-Berger, dziennikarz Wall Street Journal, twierdzi, że banki na razie nie mają się czego obawiać, a samo zjawisko FinTechu wpływa na nie pozytywnie, bo motywuje je do rozwoju.

Jako przykład podaje on grupę Citigroup, która utworzyła oddział CitiFinTech odpowiadający za rozwój bankowości mobilnej i modeli biznesowych. Zgodnie z raportem wspomnianego Citigroup, przywoływanego przez Bergera, zaledwie 1% klientów z USA, zrezygnowało z usług banków, na rzecz nowych modeli start-upów FinTechowych.

W części raportu Citigroup czytamy: „Pomimo przewagi przedsiębiorstw FinTechowych w zakresie innowacji, banki wciąż posiadają dominującą pozycję jeżeli chodzi o zakres świadczonych usług i bazy klientów. Zważając jednak na wzrost inwestycji w firmy FinTechowe, taki stan rzeczy może się długo nie utrzymać”.

Co bardzo ciekawe, raport Citigroup zauważa również, że chińskie start-upy FinTechowe, np. Alipay lub Tencent obecnie mają tyle samo – o ile nie więcej – klientów niż główne banki na całym świecie. Banki chętnie korzystają z nowych technologii i wprowadzają je w świat finansów. Do najczęściej wykorzystywanych fintechowych innowacji w bankach należą: aplikacje mobilne, rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, różne analizy, które służą przy dużych zbiorach danych oraz wszelakiego rodzaju rozwiązania z zakresu robotyki.

Największe światowe FinTechy

W dzisiejszych czasach znajdziemy mnóstwo FinTechów, które stały się bardzo popularne na całym świecie.

Największe FinTechy: 

  • PayU,
  • Paypal,
  • Uber.

Plusy i minusy FinTechów

FinTechy, podobnie jak wiele innych podmiotów ze świata finansów, posiadają wiele zalet, ale i wad.

Zalety

Większość FinTechów opiera się na zasadzie szybkich transakcji, które nie wymagają od użytkownika wiele wysiłku. Zamawiając Ubera klikamy jedynie w kilka przycisków na ekranie naszego smartfona. Dzięki takim rozwiązaniom po prostu oszczędzamy czas. Patrząc z perspektywy twórcy, FinTech możemy założyć z domu i nie potrzebujemy do tego swojej siedziby. Przeanalizujmy tu na przykład pożyczki dla zadłużonych, z których każdy z nas może skorzystać bez wychodzenia z domu. Potencjalni klienci potrzebują jedynie dostępu do sieci, aby skorzystać z proponowanych usług.

Wady

Głównym minusem FinTechów, który może się pojawić, ale nie musi, jest fakt, że usługi fintechowe są zwykle tworzone przez StartUpy. W takich sytuacjach zdarza się, że brak rozpoznawalności marki i jej krótki staż na rynku może zniechęcać potencjalnych klientów.

FinTech - podsumowanie

Najważniejsze informacje: 

  • FinTech wykorzystuje nowoczesne rozwiązania do usprawniania usług finansowych.
  • FinTech to różnego typu innowacje technologiczne lub finansowe.
  • FinTech to również sektor gospodarki, który obejmuje wszystkie firmy funkcjonujące w branży finansowej oraz technologicznej.
  • Sektor FinTech obejmuje wiele przedsiębiorstw. Najczęściej do FinTechów zalicza się firmy, które łączą w swojej działalności rozwiązania technologiczne oraz finansowe.
  • StartUp nie oznacza tego samego co FinTech, ale StartUpy mogą działać w ramach FinTechów i na przykład wspomagać działania z zakresu bankowości.
  • Do bardziej znanych polskich FinTechów należą takie firmy jak: DotPay, czy Blue Media.
  • Obecnie, najwięcej FinTechów znajdziemy w takich branżach jak płatności elektroniczne lub online oraz w różnego rodzaju platformach finansowych.
  • Do najpopularniejszych FinTechów na świecie należą między innymi Uber, PayU czy Paypal.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Nie. FinTechy znajdziemy obecnie w wielu sferach naszego życia. Z FinTechu korzystamy na przykład zamawiając Ubera lub Bolta. Jednak, że najwięcej FinTechów znajdziemy w takich branżach jak płatności elektroniczne lub online oraz w różnego rodzaju platformach finansowych.

Oczywiście, że nie. Polacy również mogą pochwalić się swoimi FinTechami. Należą do nich między innymi: DotPay, czy Blue Media.

Tak. Nie ma żadnych ogólnych ograniczeń co do korzystania z usług FinTechów. Do najpopularniejszych i najczęściej używanych FinTechów na świecie należą między innymi Uber, PayU czy Paypal.

To organizacja lub nowe przedsiębiorstwo, którego głównym celem jest szybki wzrost oraz zyski. StartUp chętnie korzysta z nowoczesnych technologii, ale nie jest FinTechem.

Pierwsze informacje o FinTechu pojawiły się na początku lat 80-tych XX wieku. Mówiły one o rozwiązaniach, polegających na komputeryzacji i masowym stosowaniu telekomunikacji w bankach i na rynkach finansowych.

Tak, pożyczki online wykorzystują do wykonywania swoich usług nowoczesne technologie, więc wpisują się w definicję FinTechu.

FinTechy znajdziemy między innymi w obsłudze płatności online, e-bankowość, pożyczki online, rozwiązania komunikacyjne wykorzystujące płatności, aplikacje, porównywarki oraz kantory internetowe, przedsiębiorstwa z wykorzystaniem technologii blockchain, a także pożyczki społecznościowe.

FinTechów najwięcej znajdziemy w takich branżach jak płatności elektroniczne lub online oraz w różnego rodzaju platformach finansowych.

Tego typu pożyczki znane są również jako pożyczki społeczne i polegają na zawieraniu zobowiązań bezpośrednio pomiędzy osobami fizycznymi za pomocą różnych serwisów internetowych.

Uber to jeden z wielu FinTechów, z których możemy korzystać w Polsce. Firma wykorzystuje płatności online za pomocą aplikacji. Między innymi dlatego jest FinTechem.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Technologie_finansowe; http://fintechpoland.com/pl/misja/; https://www.parp.gov.pl/rozwoj-firmy; https://www.payu.pl/; https://www.paypal.com/pl/home; https://www.uber.com/pl/pl/; https://www.karierawfinansach.pl/baza-wiedzy/slownik-pojec/fintech-co-to-znaczy-fintech; https://mfiles.pl/pl/index.php/FINTECH

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Dęblin

Potrzebujesz taniej pożyczki w Dęblinie? Sprawdź nasz ranking z najlepszymi ofertami dostępnymi przez Internet. Maksymalna kwota może wynosić aż 200 000 zł, a czas spłaty to nawet 10 lat.

author
Aleksandra Gościnna
27 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Mieszkanie Plus w Witnicy

Mieszkanie Plus to rządowy program realizowany w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Rząd chce wspomóc inwestycją głównie osoby o niskich dochodach. Sprawdziliśmy, jak wygląda realizacja programu Mieszkanie Plus w Witnicy.

author
Julia Wierciło
08 lutego 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ile zarabia mikrobiolog?

Praca biologa jest jednym z zawodów, który wymaga bardzo sprecyzowanej wiedzy i wykształcenia. Sprawdziliśmy, ile można zarobić na tym stanowisku oraz jakie są perspektywy zatrudnienia po studiach biologicznych.

author
Sandra Tessmer
14 listopada 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Pierwsze policyjne BMW rozbite

Po niespełna dwóch miesiącach, od kiedy do policyjnej floty samochodów dołączyły nieoznakowane BWM Serii 3, pierwszy samochód już wymaga naprawy. W auto funkcjonariuszy policji uderzył nieuważny kierowca, który wykonywał manewr cofania. 

author
Patryk Byczek
26 lutego 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Zduńskiej Woli

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Zduńskiej Woli – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
24 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Alior Bank cyfrowym buntownikiem

Alior Bank przedstawia nową strategię na lata 2017-2020. Priorytetem jest wzrost satysfakcji klientów dzięki prostej i klarownej ofercie oraz najnowszej generacji rozwiązań mobilnych i internetowych. Alior chce również wzmocnić swoją pozycję jako najbardziej innowacyjnego banku na rynku w Polsce, ale i na świecie. 

author
Aneta Jankowska
24 marca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj