zadluzenia.com
zamknij

Co to jest FinTech

FinTech, czyli Financial Technology. To sektor gospodarki, który obejmuje przedsiębiorstwa operujące w branży finansowej jak i technologicznej. Jakie firmy określa się mianem FinTechów? Czy finansowe technologie są zagrożeniem dla obecnych banków? 

 


Historia

 

Pierwsze informacje o FinTechu pojawiają się na początku lat 80-tych XX wieku. Mówiły one o rozwiązaniach, polegających na komputeryzacji i masowym stosowaniu telekomunikacji w bankach i na rynkach finansowych. Eksperci twierdzą, że początków trzeba szukać znacznie wcześniej, bo w latach 60-tych, kiedy pojawiły się pierwsze bankomaty


Typowe firmy FinTech, mające zasięg globalny i wyłoniły się wraz z masowym rozprzestrzenianiem się nowych usług online (np. w 1999 roku PayPal, który idealnie sprawdził się na portalach aukcyjnych). Jednak rewolucja FinTech rozpoczęłą się na dobre po 2010 roku. Wówczas smartfony stały się bardzo powszechne

 

Definicja 

 

Fin - financial i tech - technologies, czyli finansowe technologie, dają w efekcie FinTech. Wykorzystuje on najnowocześniejsze rozwiązania do usprawniania usług finansowych (np. zaciągania kredytów, zarządzania finansami czy też dokonywania płatności online). Irlandzki National Digital Institute Centre w Dublinie definiuje FinTech jako „innowacje w usługach finansowych”. 

 

 

Igor Zacharjasz, menadżer zespołu współpracy z partnerami zewnętrznymi Innovation Lab Alior Banku twierdzi:

 

- FinTech to skrót od Financial Technologies i oznacza dostarczanie usług oraz rozwiązań finansowych, które wcześniej były zarezerwowane dla tradycyjnych banków, ale w oparciu o zastosowanie nowych technologii. Ta definicja jest jednak bardzo umowna. Chociaż nazwa nawiązuje do usług finansowych opartych o technologie, pytanie o to, czy firma, która dostarcza biometryczne metody logowania do bankowości internetowej kwalifikuje się do kategorii FinTech czy Security, pozostaje otwarte.

 

Jak dodaje Zacharjasz, kluczowe jest działanie na korzyść klientów banków, niezależnie czy przykładowa działalność wpisuje się w definicję FinTechu czy też nie.

 

Chcąc określić firmę FinTechem, przy definicji najczęściej stosuje się kryterium usługowe. O ile dane przedsiębiorstwo sprzedaje produkty finansowe, wykorzystując przy tym nowoczesne kanały online, to spełnia kryterium uznania jej właśnie za FinTech.

 

Sektor FinTech w 2012 roku dzielono na obszary:  

 

1) bankowy i ubezpieczeniowy (mobile banking, e-banking, sprzedaż ubezpieczeń w modelu direct lub za pośrednictwem sieci afiliacyjnych)


2) rozwiązania obejmujące analizę danych i optymalizację procesów, doradztwo w zakresie podejmowania decyzji,
płatności online i ich zabezpieczenie

 

Aktualnie trzeba dodać również pożyczki online, usługi polegające na wycenie online a także wszystkie rozwiązania oparte na blockchainie, identyfikacji biometrycznej oraz głosowej, wykorzystujące sztuczną inteligencję (technologie zbliżone) w procesie sprzedaży lub podejmowania decyzji a także tzw. „Internet rzeczy” (polega to na wdrożeniu technologii wykorzystywanych w sektorze FinTech wprost do sektora przemysłowego).

 

Do sektorów FinTech można zaliczyć:

 

- obsługę płatności online, tj. Payu, Paypal, Blik
- e-bankowość i bankowość mobilną, ubezpieczenia online 
- analizę danych i budowę modeli predestynacyjnych, które są używane w procesie płatności lub realizacji czy finalizacji decyzji mających skutki finansowe

- pożyczki online, np. Vivus, Wonga oraz sieci afiliacyjne, np. affiliate44
- rozwiązania komunikacyjne wykorzystujące płatności, np. Uber lub Mytaxi
- aplikacje wykorzystywane do optymalizacji budżetów domowych czy płatności mobilne wykorzystujące HCE, np. opisywany w naszym wcześniejszym artykule AndroidPay
- porównywarki internetowe i platformy aukcyjne,np. Ceneo czy Allegro
- kantory internetowe, np. Cinkciarz
- pożyczki peer-to-peer, np. Kokos
- przedsiębiorstwa implementujące i wykorzystujące rozwiązania oparte o blockchain, np. inPay

Co banki mają wspólnego z FinTechem ?

 

Banki mogą postrzegać FinTech jako zagrożenie, ale nie musi tak być w rzeczywistości. Często nowe technologie stają się motorem do transformacji banków. Irving Wladawsky-Berger, dziennikarz Wall Street Journal, twierdzi, że banki na razie nie mają się czego obawiać, a samo zjawisko FinTechu wpływa na nie pozytywnie, bo motywuje je do rozwoju. Jako przykład podaje on grupę Citigroup, która w październiku zeszłego roku utworzyła oddział CitiFinTech, który odpowiada za rozwój bankowości mobilnej i modeli biznesowych. Zgodnie z raportem wspomnianego Citigroup, przywoływanego przez Bergera, zaledwie 1% klientów z USA, zrezygnowało z usług banków, na rzecz nowych modeli start-upów FinTehowych.

 

 

Z drugiej jednak strony, dalej w części raportu Citigroup czytamy:

 

 „Pomimo przewagi przedsiębiorstw FinTechowych w zakresie innowacji, banki wciąż posiadają dominującą pozycję jeżeli chodzi o zakres świadczonych usług i bazy klientów. Zważając jednak na wzrost inwestycji w firmy FinTechowe, taki stan rzeczy może się długo nie utrzymać”. 

 

Co ciekawe, raport Citigroup zauważa również, że chińskie start-upy FinTechowe, np. Alipay lub Tencent obecnie mają tyle samo - o ile nie więcej - klientów niż główne banki na świecie.

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY