Co to jest rata balonowa?

Co to jest rata balonowa?

autor wpisu
Dorota Cholewicka
01 października 2022

Na rynku finansowym możemy się spotkać nie tylko z ofertą kredytu samochodowego, ale i zakupu samochodu poprzez finansowanie z kredytu balonowego.  Co to takiego?

Spis treści:

 1. Co to jest rata balonowa?
 2. Rata balonowa - jak obliczyć?
 3. Kredyt tradycyjny i kredyt balonowy - czym się różnią?
 4. Rata balonowa - najważniejsze pytania
Zwiń spis treści

Co to jest rata balonowa?

Rata balonowa jest formą spłaty kredytu. Polega na tym, że Klient spłaca początkowo jedynie odsetki, a dopiero pod koniec okresu, na jaki została zawarta umowa kredytowa, w ostatniej racie, następuje spłata kapitału oraz ostatniej części odsetek.

Rata balonowa to forma spłaty kredytu samochodowego. Nie jest popularną opcją, aczkolwiek można dostrzec, że coraz więcej Klientów decyduje się na takie rozwiązanie. Rata balonowa to ostatnia, najwyższa rata kredytu. Klient przez cały okres kredytowania, spłaca wyłącznie odsetki, a kapitału nie reguluje. Dopiero pod koniec okresu kredytowania, użytkownik samochodu zobowiązany jest do spłaty kwoty kapitału wraz z ostatnią częścią odsetek.

Rata balonowa jest zwykle dosyć wysoka i wiele osób obawia się, czy będzie w stanie ją uregulować. Istnieje jednak możliwość jej spłaty w kilku opcjach:

 • gotówka – ostatnią część finansowania spłacamy jednorazowo z własnych środków, samochód staje się własnością kierowcy,
 • refinansowanie – Klient spłaca ostatnią część kredytowania w ratach,
 • zaciągnięcie kolejnego kredytu balonowego – zwracamy dotychczas używany samochód i wymieniamy go na nowy w ramach kolejnej umowy balonowej.

Rata balonowa - jak obliczyć?

Wysokość rat w trakcie trwania okresu kredytowania wyznaczana jest według wzoru (gdy oprocentowanie kredytu jest stałe przez cały okres umowy kredytowej):

gdzie:

– płatność ratalna,
K – kwota kredytu,
– wysokość oprocentowania kredytu,
d – liczba dni, których dotyczy płatność ratalna.

Ostatnia rata jest wyznaczana według podanego wzoru:

gdzie:

Rb – płatność ratalna,
K – kwota kredytu,
p – wysokość oprocentowania kredytu,
db – liczba dni, których dotyczy ostatnia płatność ratalna (odsetkowa)

Kredyt balonowy jest formą kredytu samochodowego, w którym ostatnia rata, zwana właśnie ratą balonową, jest najwyższa. Stanowi ona np. 20-40% wartości pojazdu.

Takie finansowanie spłacane jest w standardowych ratach. Różni się ta ostatnia płatność, która jest zdecydowanie najwyższa. Przy takiej konstrukcji kredytobiorca płaci niższe raty przez cały okres spłaty, kosztem jednej wysokiej raty balonowej na koniec okresu spłaty. Istotne, że takie rozwiązanie pozwala podwyższyć zdolność kredytową – rata balonowa nie jest wliczana do wysokości kredytu.

Np. klient zamiast spłacać dwuletni kredyt w wysokości 60 tysięcy złotych (raty ponad 2 800 złotych) spłaca kredyt na 42 tysięcy złotych (raty około 2 000 złotych). Pozostałe 18 tysięcy złotych wraz z odsetkami uiszcza na koniec okresu spłaty.

Kredyt tradycyjny i kredyt balonowy - czym się różnią?

Czym różni się kredyt tradycyjny od kredytu balonowego?

 • Raty – tradycyjny kredyt samochodowy spłacamy w comiesięcznych ratach, które wynoszą mniej więcej tyle samo. Natomiast raty kredytu balonowego są niższe, oprócz ostatniej raty, która jest najwyższa.
 • Harmonogram spłaty – tradycyjny kredyt samochodowy spłacamy w równych lub malejących ratach przez cały okres finansowania. Kredyt balonowy spłacamy poprzez wpłacenie na samym początku wkładu własnego, następnie regulujemy comiesięczne raty, które nie są wysokie (wyłącznie odsetki), a na samym końcu regulujemy ostatnią, najwyższą ratę.
 • Procedury – w obu przypadkach banki i instytucje finansowe będą analizować zdolność kredytową Klienta (jego scoring kredytowy, ewentualne wpisy w bazach dłużników, historie kredytowe).
 • Przedmiot umowy – kredyt samochodowy jest dobrym rozwiązaniem dla Klientów, którzy chcą kupić nowe auto na wiele lat, natomiast kredyt balonowy dedykowany jest Klientom, którzy kupują samochód na kilka lat. Decydując się na takie rozwiązanie, co miesiąc płacimy niższą ratę za korzystanie z pojazdu, a dopiero na koniec możemy go wykupić od banku.
 • RRSO – koszty całkowite kredytu balonowego są zdecydowanie wyższe, ponieważ bank bierze na siebie dużo wyższe ryzyko niż w przypadku tradycyjnego kredytu.

Rata balonowa - najważniejsze pytania

Rata balonowa jest formą spłaty kredytu. Polega na tym, że Klient spłaca początkowo jedynie odsetki, a dopiero pod koniec okresu, na jaki została zawarta umowa kredytowa, w ostatniej racie, następuje spłata kapitału oraz ostatniej części odsetek.

Wysokość rat w trakcie trwania okresu kredytowania wyznaczana jest według wzoru (gdy oprocentowanie kredytu jest stałe przez cały okres umowy kredytowej). Kredyt balonowy jest formą kredytu samochodowego, w którym ostatnia rata, zwana właśnie ratą balonową, jest najwyższa. Stanowi ona np. 20-40% wartości pojazdu.

Kredyt balonowy to finansowanie udzielane na zakup samochodu. Polega na płaceniu przez cały okres kredytowania małych rat (zazwyczaj tylko odsetek), a na samym końcu ostatniej raty stanowiącej nawet 50% wartości samochodu.

Tak, w Internecie dostępne są kalkulatory, które obliczą nam wysokość raty balonowej.

Tak, raty balonowe dedykowane są przede wszystkim kupnie samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Kluczbork
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
05 grudnia 2017

Kredyt samochodowy Kluczbork

Kobiety lepiej spłacają swoje długi
Blog
author
Aneta Jankowska
07 marca 2018

Kobiety lepiej spłacają swoje długi

Kampania reklamowa na 100-lecie PKO BP
Aktualności
author
Aneta Jankowska
05 marca 2018

Kampania reklamowa na 100-lecie PKO BP

Open Finance w Szczecinku
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
23 sierpnia 2014

Open Finance w Szczecinku

BGK nawiązał współpracę z bawarskim bankiem
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
29 sierpnia 2019

BGK nawiązał współpracę z bawarskim bankiem

Santander Bank Polska w Kołobrzegu
Oddziały
author
Patryk Byczek
15 maja 2019

Santander Bank Polska w Kołobrzegu

Porównaj