Co Polacy kupują przez Internet ?

Co Polacy kupują przez Internet ?

author
Aneta Jankowska
23 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Zakupy przez Internet nie są czymś innowacyjnym. W sieci możemy znaleźć prawie wszystko - od odzieży po przeróżne narzędzia ogrodnicze, kosmetyki czy sprzęt RTV i AGD. Dzięki specjalnemu badaniu, które zostało przeprowadzone w Polsce i 5 innych krajach Europy, możemy dowiedzieć się, co najczęściej Polacy kupują przez Internet?


 
Raport “Przyszłość zakupów. Najważniejsze trendy w reatil dziś i w 2030 roku” przedstawia zachowania zakupowe konsumentów i określa jakie kategorie produktów najchętniej kupujemy przez Internet.
 
Więcej o raporcie
 
Badanie przeprowadził Comarch i Kantar TNS w Polsce, a także w pięciu krajach europejskich: Anglii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech. Badana była grupa ponad 3 tys. respondentów, którzy odpowiadali na pytania. Jak wynika z udzielonych odpowiedzi – Internet nie jest już tylko miejscem zakupów, ale również źródłem informacji o danych produktach i ich cenach.
 
Co najczęściej kupujemy online ?

Najchętniej kupowaną w sieci kategorią produktów jest sprzęt elektroniczny. Badanie pokazuje, że 33% ankietowanych nabywa pralki, lodówki, odkurzacze właśnie przez Internet. Natomiast sprzęt TV i Hi-Fi 31% badanych. Ciekawe, że 19% respondentów kupuje sprzęt AGD w sieci, bez wcześniejszego rozeznania w sklepie stacjonarnym. Z kolei 14% konsumentów, zanim kupi w Internecie, najpierw sprawdzi opinię na temat wybranych produktów. Mówiąc o elektronice, to 16% badanych od razu decyduje się na zakupy online, nie sprawdzając różnych źródeł w sieci, zaś 15% zawsze sprawdza informacje na temat produktu przed zakupem.
 
Jak wypadamy na tle innych narodów ?
 
33% z nas decyduje się na zakup w sieci sprzętu AGD, natomiast 31% deklaruje, że zamawia akcesoria TV i Hi-Fi online. Przed nami są Niemcy, Holendrzy i Brytyjczycy. Jedynie Szwajcarzy są bardziej sceptyczni w odniesieniu do zakupów online. Podobnie jak w Polsce, na Półwyspie Apenińskim, co trzeci klient decyduje się na zakupy w sieci. 
 
Jednak patrząc w przyszłość, w 2030 roku, już ponad połowa Włochów będzie nabywać produkty AGD – 55%, i sprzęt elektroniczny – 52% w sieci. Wówczas rynkowa średnia będzie wynosić 48% w przypadku sprzętu gospodarstwa domowego i 47% dla kategorii Hi-Fi. Włosi wyprzedzą również Wielką Brytanię, Niemcy czy Holandię. Piotr Budzinowski, dyrektor Działu Product Management Comarch ERP, zauważa:
 
Wyniki raportu pokazują, że Polacy stopniowo przenoszą się z zakupami do sieci. Coraz chętniej w sklepach internetowych kupujemy sprzęt AGD i RTV i udział nowoczesnego kanału w całym rynku urośnie o ok. 10%. Dodatkowo wielu z nas, nawet jeśli nie decyduje się na zakupy w sieci, to przeszukuje internet w celu zdobycia jak najszerszej wiedzy na temat właściwości danego produktu a także różnic cenowych w poszczególnych sklepach. Aż 47% badanych Polaków kupuje w sklepie stacjonarnym po rozeznaniu online.

Remont i wystrój mieszkania przez Internet

Sytuacja w przypadku mebli, akcesoriów do wystroju wnętrz i innych podobnych produktów wygląda już nieco inaczej. 26% Polaków kupuje te artykuły w sklepach online. W tej kategorii, spośród sześciu badanych państw, możemy pochwalić się najwyższym odsetkiem, który co ciekawe jest znacznie powyżej poziomu średniej rynkowej (21%). Sytuacja ma być podobna również za kilka lat. Z naszych deklaracji wynika, że w 2030 roku, jeszcze chętniej będziemy korzystać z tej formy zakupów w celu wybrania nowej kanapy czy łóżka. Jak pokazują badania, 37% ankietowanych Polaków będzie kupować meble jedynie w sieci. Porównując nasze deklaracje do średniej rynkowej w Europie (32%), utrzymamy się na pozycji lidera. 


 
Polacy w porównaniu do innych nacji, chętnie szukają w Internecie narzędzi do majsterkowania oraz prac ogrodniczych. Analizy pokazują, że co czwarty z nas wybiera sklep internetowy, aby nabyć farby, wiertarki czy też dekoracje ogrodowe.  
 
Supermarkety budowlane rozszerzają swoją ofertę o kanał nowoczesny i udostępniają coraz więcej asortymentu w sklepach internetowych. To usługa podyktowana zmianami na rynku. Jak pokazują wyniki badania Comarch i Kantar TNS za kilkanaście lat już co trzeci klient będzie kupował narzędzia i artykuły do majsterkowania w sieci. Podobnie będzie w Polsce, 34% ankietowanych wyda pieniądze na transakcje internetowe – wyjaśnia Piotr Budzinowski.
 
Butik online

A jak ma się sprawa z modą online? Raportu „Przyszłość zakupów. Najważniejsze trendy w retail dziś i w 2030 roku”, pokazuje, że odzież ma największy udział w elektronicznych wydatkach badanych Europejczyków. Plasuje się ona na równi ze sprzętem AGD. Wyniki świadczą o tym, że 33% ankietowanych ubiera się za pomocą sieci. 

 
Polska także nie odbiega od tego zestawienia. Sklepy odzieżowe online generują 32% wydatków klientów na odzież i obuwie. Mimo, że nadal część z nas ma opory przed zakupem ubrań w sieci bez możliwości wcześniejszego przymierzenia, to liczba zwolenników e-zakupów ma jeszcze wzrosnąć. za trzynaście lat średnia rynkowa dla zakupów online wyniesie 43%. Holendrzy podobnie jak Niemcy, najczęściej będą robić zakupy w sieci (po 49%). Zaraz za nimi pojawią się Brytyjczycy ze średnią 45%. Polacy zaś będą poniżej przeciętnej i jedynie 38% deklaruje, że będzie szukać ubrań i butów w sklepach internetowych.
 
Kosmetyki, uroda, biżuteria

W 2030 roku, w przypadku kategorii uroda i kosmetyki oraz biżuteria, wskaźnik zakupów online w Polsce będzie już powyżej średniej europejskiej.  Aktualnie, 27% konsumentów w Polsce, zapewnia, że w produkty do codziennej pielęgnacji ciała zaopatruje się w sklepach internetowych. To najwyższy poziom wśród badanych krajów, gdzie rynkowa średnia to 21%. W 2030 roku w Polsce ten wskaźnik ma sięgnąć nawet 37%,  przy średniej 33%.


 
Polacy, obok Brytyjczyków, najchętniej szukają w sieci biżuterii. 20% wybiera ten sposób na zakupy. Za nami są Niemcy, Włosi, Holendrzy i Szwajcarzy. Piotr Budzinowski, tłumaczy:
 
Raport pokazuje na jakim etapie ewolucji są zwyczaje zakupowe Polaków. Na szczególną uwagę zasługują dane dotyczące zakupów w sieci mebli i sprzętu do majsterkowania.  Z przebadanych Europejczyków najchętniej kupujemy w sieci meble i akcesoria do wystroju wnętrz a także narzędzia. To prawdopodobnie pochodna tendencji na rynku nieruchomości napędzanym przez inwestycje ludzi między 30 a 40 rokiem życia a więc z „pokolenia Milenium”, które wychowało się już w dobie internetu. Dla nich urządzanie domu czy mieszkania przy użyciu różnego rodzaju aplikacji i nowoczesnych technologii jest czymś naturalnym.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biura paszportowe w Polsce

Aby wyrobić paszport, trzeba zgłosić się do biura paszportowego. Jest ich w Polsce ponad 100, ale nie musimy zgłaszać się do tego, które jest właściwe naszemu miejscu zamieszkania. Możemy wybrać dowolne biuro – na przykład takie, do którego mamy najbliżej.

author
Dominika Byczek
25 listopada 2021
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Limitowana karta mBanku na 27 Finał WOŚP

mBank wprowadził do swojej oferty specjalną kartę, zaprojektowaną przez Jurka Owsiaka z okazji zbliżającego się Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Plastik jest już dostępny w ofercie.  

author
Aneta Jankowska
19 grudnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Środzie Wielkopolskiej

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Środzie Wielkopolskiej – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
05 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Bezpieczeństwo płatności zbliżeniowych

W ostatnich latach transakcje zbliżeniowe stały się jedną z najbardziej popularnych metod płatności. Sprawdziliśmy, czy tego typu transakcje są bezpieczne i o jakich zasadach pamiętać podczas dokonywania płatności bezstykowych.

author
Halszka Gronek
10 października 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

mBank oszczędził tonę plastiku na nowych kartach

Zastrzeżenie karty było do pewnego czasu bardzo dobrą opcją dla osób, które zgubiły swoją kartę bankową. Bardzo szybko okazało się jednak, że kilkaset tysięcy takowych sytuacji rocznie było jednak niekorzystne dla środowiska. Z wyliczeń mBanku wynika, że zastępując zastrzeganie karty opcją jej tymczasowej blokady, instytucja oszczędziła ponad tonę plastiku na nowych kartach.

author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy nie rozmawiają z dziećmi o finansach

Na zlecenie Santander Bank Polska przeprowadzono badanie, z którego wynika, że Polacy nie rozmawiają ze swoimi dziećmi o finansach. Co więcej, chętnie płacimy dzieciom za wykonywanie prac domowych, a według psychologów – to nie jest dobrą praktyką. Czego jeszcze dowiadujemy się z badania?

author
Aneta Jankowska
31 marca 2019
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj