zadluzenia.com
zamknij

Co raz więcej Polaków bez zadłużenia

Badanie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych pokazuje, że odsetek gospodarstw domowych niemających żadnego zadłużenia w II kwartale wzrósł do 55,5%. W 2016 roku wynosił 54,7%.

 

 

W badaniu podano, że chociaż w przypadku ubiegłego roku odsetek gospodarstw domowych, które nie mają żadnego zadłużenia, znacząco nie wzrósł, to w porównaniu z okresem sprzed kryzysu finansowego jesienią 2008 roku jest to wzrost o ponad 27%.  

 

Prawie 33% respondentów posiada zobowiązanie wobec instytucji finansowej, 6,8% w zakładzie pracy, 2,9% u rodziny bądź znajomych, natomiast 4,8% w firmach świadczących usługi masowe.

 

"Według raportu w ostatnim roku szczególnie wyraźnie maleje liczba Polaków posiadających pożyczkę zaciągniętą u rodziny bądź znajomych. Jeszcze rok temu posiadanie takiego zobowiązania deklarowało 8,9% gospodarstw domowych, podczas gdy obecnie odsetek ten wynosi 2,9% Jest to najniższa wartość w historii tego badania. Nawet w momencie wybuchu kryzysu finansowego w roku 2008 wskaźnik ten oscylował wokół 6,5%." - czytamy w raporcie.

 

Wzrosła natomiast liczba gospodarstw, które deklarują posiadanie zaległego zobowiązania w zakładzie energetycznym, telekomunikacyjnym czy spółdzielni mieszkaniowej - w trakcie roku o 60%.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY