Co to są bitcoiny

Co to są bitcoiny

author
Aneta Jankowska
14 grudnia 2016
Bitcoin to wirtualna waluta, która pojawiła się w 2008 roku. Nie można jej ani dotknąć ani fizycznie włożyć do portfela. Obecnie jest o niej bardzo głośno, ale czym właściwie jest?

Co to jest Bitcoin ?

Bitcoin – w skrócie BTC – to pewien rodzaj waluty, narzędzie do rozliczania się i dokonywania płatności. Na ma on swojej formy materialnej, a istnieje tylko w formie zapisu komputerowego w sieci łączącej użytkowników, którzy z niego korzystają. To sieć, która umożliwia nowy system płatności i cyfrowe pieniądze. To także pierwsza zdecentralizowana sieć płatności peer-to-peer zasilana przez jej użytkowników. Bez władzy centralnej lub pośredników. 

Dla użytkownika Bitcoin jest internetową gotówką. Działa to w ten sposób, że komputery użytkowników wymieniają się między sobą zaszyfrowanymi informacjami, które dotyczą przeprowadzonych transakcji. Informacje te łączone są między sobą w sposób kryptograficzny tworząc tak zwany „łańcuch bloków”. W tym łańcuchu zapisane są wszystkie transakcje od początku istnienia tej wirtualnej waluty.

Dlatego Bitcoin to rodzaj zapisu komputerowego, zabezpieczonego kryptograficznie, który w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny może zostać przypisany do jakiejś transakcji i do konkretnego adresu. Adres jest wówczas rodzajem wirtualnego konta, a raczej sakiewką, w  której trzymamy „monety”. BTC dzieli się na części, dlatego można wykorzystać do płatności niewielkie jego fragmenty ułamkowe. Mimo, że jeden bitcoin może kosztować dużo, to można kupić i użyć jedynie ułamkowej części. 

Cechą BTC jest uniezależnienie się od instytucji finansowych. Mowa tu o emisji pieniądza, ale i o rozliczaniu transakcji. Sieć BTC tworzy monety, wykonując operacje obliczeniowe, które potwierdzają transakcje. Zajmują się nią węzły sieci nazywane „kopalniami”. W systemie figurują pewne ograniczenia – ilość bitcoinów ma być z góry ograniczona, dzięki czemu w walutę tę został wbudowany pewien mechanizm deflacyjny. Mianowicie, wartość monety powinna rosnąć, gdyż podaż pieniądza jest z góry znana i limitowana.

Kto stworzył Bitcoin ?

Bitcoin to pierwsza realizacja idei tzw. "kryptowaluty" opisanej przez Wei Dai w 1998 roku na liście mailingowej cypherpunks i przedstawiającej wizję nowego środka płatniczego, który do kontroli tworzenia pieniądza oraz przeprowadzania transakcji wykorzystywałby zabezpieczenia kryptograficzne, nie zaś władze centralne. 

Powstał on natomiast w 2008 roku. Twórcą jest postać, która ukrywa się pod nickiem Satoshi Nakamoto. Prawdopodobnie za sukcesem BTC stoi grupa programistów, matematyków, ale i marketingowców.

Na początku BTC traktowano jako kolejny wymysł Internetu. Gdy zadebiutował na giełdzie MtGox miał bardzo niskie notowania i kosztował 0,063 dolara za sztukę. Z czasem jednak sięgnął po miano największej i najbardziej rozpoznawalnej wirtualnej waluty świata. Takiej, z którą zaczynają się liczyć potężne instytucje finansowe. Co ciekawe, w niektórych okresach, wartość Bitcoina wzrastała rok do roku nawet o 1400%.

Obecna wartość BTC wyrażona w PLN to 3272.50 (źródło: stooq.pl).

Czy Bitcoin jest legalny ?

W większości systemów prawnych Bitcoin jest legalny. Są jednak pewne wyjątki. Jurysdykcje, np. Argentyny i Rosji ograniczają lub też zabraniają używania obcych walut. Inne porządki prawne, np. w Tajlandii, mogą ograniczać licencjonowanie podmiotów, takich jak giełdy Bitcoin.

Organy regulacyjne podejmują kroki w celu określenia reguł wykorzystania nowej technologii w ramach istniejącego systemu finansowego – Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN, biuro w Departamencie Skarbu USA) wydał nieoficjalny przewodnik ukazujący, jak interpretowane są niektóre działalności w świecie wirtualnego pieniądza.

Kto jest właścicielem BTC ? 

Nikt nie kontroluje sieci Bitcoin. Nadzorują go wszyscy uczestnicy sieci na świecie. Oprogramowanie udoskonalają programiści, jednak nie mogą samodzielnie wdrożyć zmian w protokole, bo wszyscy użytkownicy mogą sami wybrać, jakiego oprogramowania i jakiej wersji użyją. Aby mogli dopasować się ze sobą, użytkownicy muszą używać oprogramowania podlegającego tym samym zasadom. Bitcoin działa poprawnie tylko przy pełnej zgodności wśród wszystkich odbiorców. Co z tego wynika? Wszyscy użytkownicy i programiści są silnie zmotywowani, aby chronić ten konsens. 

Jak działa Bitcoin ?

Z perspektywy użytkownika Bitcoin to po prostu mobilna aplikacja lub program komputerowy, który umożliwia korzystanie z osobistego portfela Bitcoin, aby wysyłać lub odbierać pieniądze.

Szerzej, sieć Bitcoin udostępnia publiczną księgę rachunkową, nazywaną "łańcuchem blokowym". Zawiera ona każdą transakcję, jaka kiedykolwiek została przetworzona, co umożliwia komputerowi użytkownika weryfikację ważności każdej z nich. Autentyczność transakcji jest chroniona cyfrowymi podpisami, które odpowiadają adresom wysyłającym. Dzięki temu wszyscy użytkownicy mają pełną kontrolę nad wysyłaniem bitcoinów z ich własnych adresów Bitcoin. Co więcej, każdy może przetwarzać transakcje, używając mocy obliczeniowej specjalistycznego sprzętu komputerowego. Za tę usługę można zdobywać wynagrodzenie w BTC. Proces ten nazywa się "kopaniem"

Jak zdobyć BTC ?

Wirtualna waluta jest już tak popularna, że działają nawet specjalne kantory i giełdy wymiany. Można ją dostać na różne sposoby:
– jeśli posiadamy dość gotówki, to możemy za pomocą giełdy kupić je od innego internauty, który chce się ich pozbyć. 
– możemy też uruchomić tzw. koparkę Bitcoinów. To urządzenie, które w naszym imieniu wykonuje skomplikowane operacje w sieci. Trzeba jednak posiadać mocny sprzęt komputerowy lub współpracować z innymi koparkami. 

– można skorzystać z usługi kupowania udziałów w tzw. kopalniach, czyli płacenia za pracę czyjejś koparki

Największą i najbardziej popularną polską giełdą jest BitBay. Tam większość początkujących kieruje swoje pierwsze kroki. Przy rejestracji konta można już kupować pierwsze monety i dowolnie nimi rozporządzać. 

Czy Bitcoin rzeczywiście jest używany ?

Coraz więcej firm i osób używa wirtualnej waluty. Robią to tradycyjne biznesy, restauracje, hotele, firmy prawnicze czy różne serwisy internetowe np. Namecheap, WordPress, Reddit i Flattr. Bitcoin jest stosunkowo nowym fenomenem, to jednak bardzo szybko się rozwija. Pod koniec sierpnia 2013 roku, wartość wszystkich bitcoinów w obiegu przekroczyła 1,5 miliarda USD. Natomiast wartość bitcoinów wymienianych codziennie sięga milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Trenuj za darmo z BGŻ BNP Paribas
Wpisy
author
Patryk Byczek
21 marca 2018

Trenuj za darmo z BGŻ BNP Paribas

Kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
11 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Gorzów Wielkopolski

Ile zarabia doradca podatkowy?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
23 września 2019

Ile zarabia doradca podatkowy?

Pożyczki pozabankowe widoczne w BIK
Ekonomia
author
Patryk Byczek
15 stycznia 2023

Pożyczki pozabankowe widoczne w BIK

Ponad 800 chętnych w konkursie Cyfrowe Rewolucje
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
29 lipca 2021

Ponad 800 chętnych w konkursie Cyfrowe Rewolucje

SKOK Chmielewskiego Brzozów
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
26 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Brzozów

Porównaj