Co to są bitcoiny

Co to są bitcoiny

author
Aneta Jankowska
14 grudnia 2016
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Bitcoin to wirtualna waluta, która pojawiła się w 2008 roku. Nie można jej ani dotknąć ani fizycznie włożyć do portfela. Obecnie jest o niej bardzo głośno, ale czym właściwie jest?

Co to jest Bitcoin ?

Bitcoin – w skrócie BTC – to pewien rodzaj waluty, narzędzie do rozliczania się i dokonywania płatności. Na ma on swojej formy materialnej, a istnieje tylko w formie zapisu komputerowego w sieci łączącej użytkowników, którzy z niego korzystają. To sieć, która umożliwia nowy system płatności i cyfrowe pieniądze. To także pierwsza zdecentralizowana sieć płatności peer-to-peer zasilana przez jej użytkowników. Bez władzy centralnej lub pośredników. 

Dla użytkownika Bitcoin jest internetową gotówką. Działa to w ten sposób, że komputery użytkowników wymieniają się między sobą zaszyfrowanymi informacjami, które dotyczą przeprowadzonych transakcji. Informacje te łączone są między sobą w sposób kryptograficzny tworząc tak zwany „łańcuch bloków”. W tym łańcuchu zapisane są wszystkie transakcje od początku istnienia tej wirtualnej waluty.

Dlatego Bitcoin to rodzaj zapisu komputerowego, zabezpieczonego kryptograficznie, który w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny może zostać przypisany do jakiejś transakcji i do konkretnego adresu. Adres jest wówczas rodzajem wirtualnego konta, a raczej sakiewką, w  której trzymamy „monety”. BTC dzieli się na części, dlatego można wykorzystać do płatności niewielkie jego fragmenty ułamkowe. Mimo, że jeden bitcoin może kosztować dużo, to można kupić i użyć jedynie ułamkowej części. 

Cechą BTC jest uniezależnienie się od instytucji finansowych. Mowa tu o emisji pieniądza, ale i o rozliczaniu transakcji. Sieć BTC tworzy monety, wykonując operacje obliczeniowe, które potwierdzają transakcje. Zajmują się nią węzły sieci nazywane „kopalniami”. W systemie figurują pewne ograniczenia – ilość bitcoinów ma być z góry ograniczona, dzięki czemu w walutę tę został wbudowany pewien mechanizm deflacyjny. Mianowicie, wartość monety powinna rosnąć, gdyż podaż pieniądza jest z góry znana i limitowana.

Kto stworzył Bitcoin ?

Bitcoin to pierwsza realizacja idei tzw. "kryptowaluty" opisanej przez Wei Dai w 1998 roku na liście mailingowej cypherpunks i przedstawiającej wizję nowego środka płatniczego, który do kontroli tworzenia pieniądza oraz przeprowadzania transakcji wykorzystywałby zabezpieczenia kryptograficzne, nie zaś władze centralne. 

Powstał on natomiast w 2008 roku. Twórcą jest postać, która ukrywa się pod nickiem Satoshi Nakamoto. Prawdopodobnie za sukcesem BTC stoi grupa programistów, matematyków, ale i marketingowców.

Na początku BTC traktowano jako kolejny wymysł Internetu. Gdy zadebiutował na giełdzie MtGox miał bardzo niskie notowania i kosztował 0,063 dolara za sztukę. Z czasem jednak sięgnął po miano największej i najbardziej rozpoznawalnej wirtualnej waluty świata. Takiej, z którą zaczynają się liczyć potężne instytucje finansowe. Co ciekawe, w niektórych okresach, wartość Bitcoina wzrastała rok do roku nawet o 1400%.

Obecna wartość BTC wyrażona w PLN to 3272.50 (źródło: stooq.pl).

Czy Bitcoin jest legalny ?

W większości systemów prawnych Bitcoin jest legalny. Są jednak pewne wyjątki. Jurysdykcje, np. Argentyny i Rosji ograniczają lub też zabraniają używania obcych walut. Inne porządki prawne, np. w Tajlandii, mogą ograniczać licencjonowanie podmiotów, takich jak giełdy Bitcoin.

Organy regulacyjne podejmują kroki w celu określenia reguł wykorzystania nowej technologii w ramach istniejącego systemu finansowego – Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN, biuro w Departamencie Skarbu USA) wydał nieoficjalny przewodnik ukazujący, jak interpretowane są niektóre działalności w świecie wirtualnego pieniądza.

Kto jest właścicielem BTC ? 

Nikt nie kontroluje sieci Bitcoin. Nadzorują go wszyscy uczestnicy sieci na świecie. Oprogramowanie udoskonalają programiści, jednak nie mogą samodzielnie wdrożyć zmian w protokole, bo wszyscy użytkownicy mogą sami wybrać, jakiego oprogramowania i jakiej wersji użyją. Aby mogli dopasować się ze sobą, użytkownicy muszą używać oprogramowania podlegającego tym samym zasadom. Bitcoin działa poprawnie tylko przy pełnej zgodności wśród wszystkich odbiorców. Co z tego wynika? Wszyscy użytkownicy i programiści są silnie zmotywowani, aby chronić ten konsens. 

Jak działa Bitcoin ?

Z perspektywy użytkownika Bitcoin to po prostu mobilna aplikacja lub program komputerowy, który umożliwia korzystanie z osobistego portfela Bitcoin, aby wysyłać lub odbierać pieniądze.

Szerzej, sieć Bitcoin udostępnia publiczną księgę rachunkową, nazywaną "łańcuchem blokowym". Zawiera ona każdą transakcję, jaka kiedykolwiek została przetworzona, co umożliwia komputerowi użytkownika weryfikację ważności każdej z nich. Autentyczność transakcji jest chroniona cyfrowymi podpisami, które odpowiadają adresom wysyłającym. Dzięki temu wszyscy użytkownicy mają pełną kontrolę nad wysyłaniem bitcoinów z ich własnych adresów Bitcoin. Co więcej, każdy może przetwarzać transakcje, używając mocy obliczeniowej specjalistycznego sprzętu komputerowego. Za tę usługę można zdobywać wynagrodzenie w BTC. Proces ten nazywa się "kopaniem"

Jak zdobyć BTC ?

Wirtualna waluta jest już tak popularna, że działają nawet specjalne kantory i giełdy wymiany. Można ją dostać na różne sposoby:
– jeśli posiadamy dość gotówki, to możemy za pomocą giełdy kupić je od innego internauty, który chce się ich pozbyć. 
– możemy też uruchomić tzw. koparkę Bitcoinów. To urządzenie, które w naszym imieniu wykonuje skomplikowane operacje w sieci. Trzeba jednak posiadać mocny sprzęt komputerowy lub współpracować z innymi koparkami. 

– można skorzystać z usługi kupowania udziałów w tzw. kopalniach, czyli płacenia za pracę czyjejś koparki

Największą i najbardziej popularną polską giełdą jest BitBay. Tam większość początkujących kieruje swoje pierwsze kroki. Przy rejestracji konta można już kupować pierwsze monety i dowolnie nimi rozporządzać. 

Czy Bitcoin rzeczywiście jest używany ?

Coraz więcej firm i osób używa wirtualnej waluty. Robią to tradycyjne biznesy, restauracje, hotele, firmy prawnicze czy różne serwisy internetowe np. Namecheap, WordPress, Reddit i Flattr. Bitcoin jest stosunkowo nowym fenomenem, to jednak bardzo szybko się rozwija. Pod koniec sierpnia 2013 roku, wartość wszystkich bitcoinów w obiegu przekroczyła 1,5 miliarda USD. Natomiast wartość bitcoinów wymienianych codziennie sięga milionów dolarów.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Bełżycach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Bełżycach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
02 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Makabryczne odkrycie komornika

To miała być zwykła wizyta komornicza. Kiedy do domu 60-letniego mieszkańca Mielca zapukali urzędnicy, nikt nie otworzył i zadecydowano o wyważeniu drzwi. W środku pomieszczenia znalezione zostały zmumifikowane zwłoki mężczyzny.

author
Halszka Gronek
04 maja 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bank Pekao udostępnia opłaty za autostrady w swojej bankowości elektronicznej

Bank Pekao poinformował w komunikacie prasowym, że ułatwił kierowcom poruszanie się po Polsce. Klienci banku mogą już opłacać przejazd autostradami z poziomu bankowości elektronicznej Pekao24 oraz aplikacji mobilne PeoPay.

author
Patryk Byczek
05 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polska Bezgotówkowa podsumowuje działalność

Początek nowego roku to doskonała okazja do podsumowań. Wiele organizacji i firm decyduje się w tym okresie na sprawdzenie, jak wiele udało się osiągnąć w poprzednim roku. Swoim sukcesem pochwaliła się również Fundacja Polska Bezgotówkowa, dzięki której uruchomiono już w Polsce ćwierć miliona nowych terminali płatniczych.

author
Alicja Hirsekorn
07 lutego 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Nowy wiceprezes w Banku Pekao

Zaszły zmiany w zarządzie Banku Pekao SA. 23 listopada bieżącego roku Rada Nadzorcza instytucji powołała na stanowisko wiceprezesa panią Magdalenę Zmitrowicz – czytamy w oficjalnej informacji wystosowanej przez bank.

author
Patryk Byczek
25 listopada 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Emisję akcji spółki CCC ze wsparciem Pekao Investment Banking

Pekao Investment Banking było współprowadzącym księgi popytu oraz globalnym współkoordynatorem we wtórny ofercie akcji spółki CCC, która jest największą siecią sprzedaży obuwia w naszym kraju. Ofertę uplasowana po cenie 37 złotych za akcję, natomiast łączna wartość transakcji wyniosła ponad 507 000 000 złotych.

author
Patryk Byczek
22 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj