Z okazji Światowego Dnia Oszczędzania Bank Millennium zlecił badanie, z którego wynika, że więcej niż jedna trzecia Polaków nie ma żadnych oszczędności. Co więcej, połowa z nas nie odczuwa finansowego bezpieczeństwa.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 04.11.2017
Udostępnij:

Jak to jest z naszymi oszczędnościami ?

Badanie pokazało, że 65% Polaków deklaruje, iż posiada jakiekolwiek oszczędności. Dzielą się one na odpowiednie poziomy ich wynagrodzenia:

  • 18% badanych ocenia ich wysokość na poziomie 1-2 swoich pensji
  • 15% na 3-5 pensji
  • 10% na 6-10 pensji
  • 17% powyżej 10 pensji

Interesujący jest fakt, że w najmłodszej grupie respondentów od 18 do 29 lat, odsetek osób posiadających oszczędności wynosi 71%. Niestety wyniki nie są równoznaczne z poczuciem bezpieczeństwa finansowego. 

Mniej niż połowa, czyli 44% badanych czuje się generalnie zabezpieczona finansowo. Ciekawa jest różnica między kobietami a mężczyznami – deklarację na tle płci plasują się na poziomie 51% wśród panów i 38% wśród pań. Według badania, nasze poczucie bezpieczeństwa finansowego nie rośnie z wiekiem. Jest ono jednak większe wśród osób, które korzystają ze świadczenia 500+. 

Jaka kwota dałaby nam bezpieczeństwo finansowe ?

52% ankietowanych określiło, że aby poczuć się bezpiecznie, musiałoby mieć odłożoną równowartość ponad 10 pensji. Rzeczywistość pokazuje jednak, że taką zaoszczędzoną kwotę posiada tylko 17% badanych.

Gdzie gromadzimy swoje oszczędności? Najczęściej wybieramy konta oszczędnościowe, które pozwalają na gromadzenie oszczędności dzięki możliwości wpłat w dowolnej wysokości i w każdym momencie. Dzięki takim rozwiązaniom mamy swobodny dostęp do zgromadzonych oszczędności bez utraty odsetek. 

Komentarze