Zakaz handlu w niedzielę bez wpływu na sprzedaż
Zgodnie z danymi, które opublikował GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu bieżącego roku była wyższa niż przed rokiem. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej również wzrosło w porównaniu do poprzednich miesięcy (do stycznia i lutego).
Wzrost sprzedaży detalicznej
Analizując dane udostępnione przez GUS, w marcu nastąpił wzrost sprzedaży detalicznej o prawie 18% w stosunku do lutego bieżącego roku. Miesięczne dane o sprzedaży za marzec pokazały także jej wyraźne przyspieszenie – sprzedaż detaliczna realna wzrosła o 8,8% w porównaniu rok do roku.
Sprzedaż znacząco wzrosła w przedsiębiorstwach z grupy „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach”. W tej dziedzinie zanotowano wzrost o 17,4%. Kolejną grupą były przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi – tu nastąpił wzrost o 13,8%.
Wśród specjalistycznych grup produktów sprzedaż najbardziej wzrosła w przypadku “farmaceutyków, kosmetyków oraz sprzętu ortopedycznego” – wzrost o ponad 14%. „Tekstylia, odzież, obuwie” zanotowały wzrost o 13%.
Z drugiej strony, spadek sprzedaży zaobserwowano w grupach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 2,5%) oraz „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 0,6%).
Najbardziej wzrosła sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach – hipermarketach, supermarketach i dyskontach (o 17,4%). Badanie GUS nie objęło jednak małych podmiotów, w których sprzedaż mogła również wzrosnąć.
Źródło: raport GUS
Szczególny wzrost w marcu w grupie podmiotów, które handlują żywnością mógł być spowodowany Świętami Wielkanocnymi. Wypadały one pod koniec miesiąca, dlatego Polacy decydowali się na wcześniejsze zakupy, co z pewnością rzutuje na otrzymane wyniki.
Polacy będą kupować coraz więcej
Żyje nam się coraz lepiej, co potwierdzają najnowsze dane CBOS. Rządowy program Rodzina 500+ czy coraz wyższe pensje także sprzyjają pozytywnemu nastawieniu Polaków. Dlatego wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będziemy wydawać w sklepach jeszcze więcej niż do tej pory.
O tym, że coraz mniej boimy się biedy, piszemy tutaj: https://www.zadluzenia.com/artykul/wiekszosc-polakow-nie-boi-sie-biedy/
Dodaj komentarz