Zakaz handlu w niedzielę bez wpływu na sprzedaż

Zakaz handlu w niedzielę bez wpływu na sprzedaż

author
Aneta Jankowska
24 kwietnia 2018
Od pierwszej niedzieli bez handlu minął już ponad miesiąc. Czas na wyciągnięcie wniosków. Czy zakaz handlu w niedzielę rzeczywiście wpłynął na sprzedaż? 

Zgodnie z danymi, które opublikował GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu bieżącego roku była wyższa niż przed rokiem. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej również wzrosło w porównaniu do poprzednich miesięcy (do stycznia i lutego). 

Wzrost sprzedaży detalicznej

Analizując dane udostępnione przez GUS, w marcu nastąpił wzrost sprzedaży detalicznej o prawie 18% w stosunku do lutego bieżącego roku. Miesięczne dane o sprzedaży za marzec pokazały także jej wyraźne przyspieszenie – sprzedaż detaliczna realna wzrosła o 8,8% w porównaniu rok do roku.

Sprzedaż znacząco wzrosła w przedsiębiorstwach z grupy „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach”. W tej dziedzinie zanotowano wzrost o 17,4%. Kolejną grupą były przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi – tu nastąpił wzrost o 13,8%

Wśród specjalistycznych grup produktów sprzedaż najbardziej wzrosła w przypadku “farmaceutyków, kosmetyków oraz sprzętu ortopedycznego” –  wzrost o ponad 14%. „Tekstylia, odzież, obuwie” zanotowały wzrost o 13%

Z drugiej strony, spadek sprzedaży zaobserwowano w grupach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 2,5%) oraz  „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 0,6%).

Najbardziej wzrosła sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach – hipermarketach, supermarketach i dyskontach (o 17,4%). Badanie GUS nie objęło jednak małych podmiotów, w których sprzedaż mogła również wzrosnąć.

Źródło: raport GUS

Szczególny wzrost w marcu w grupie podmiotów, które handlują żywnością mógł być spowodowany Świętami Wielkanocnymi. Wypadały one pod koniec miesiąca, dlatego Polacy decydowali się na wcześniejsze zakupy, co z pewnością rzutuje na otrzymane wyniki. 

Polacy będą kupować coraz więcej

Żyje nam się coraz lepiej, co potwierdzają najnowsze dane CBOS. Rządowy program Rodzina 500+ czy coraz wyższe pensje także sprzyjają pozytywnemu nastawieniu Polaków.  Dlatego wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będziemy wydawać w sklepach jeszcze więcej niż do tej pory.

O tym, że coraz mniej boimy się biedy, piszemy tutajhttps://www.zadluzenia.com/artykul/wiekszosc-polakow-nie-boi-sie-biedy/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nowe konta osobiste w Alior Banku
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
13 sierpnia 2016

Nowe konta osobiste w Alior Banku

PKO BP w Milanówku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 września 2019

PKO BP w Milanówku

Pożyczki bez BIK Mikołów
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
20 grudnia 2021

Pożyczki bez BIK Mikołów

Oddział PKO BP na Słowacji zacznie działać w styczniu 2020
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
05 grudnia 2019

Oddział PKO BP na Słowacji zacznie działać w styczniu 2020

Pożyczki bez BIK Gniezno
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
22 maja 2022

Pożyczki bez BIK Gniezno

Bank Pekao w Miastku
Oddziały
author
Patryk Byczek
20 lipca 2019

Bank Pekao w Miastku

Porównaj