Zakaz handlu w niedzielę bez wpływu na sprzedaż

Zakaz handlu w niedzielę bez wpływu na sprzedaż

author
Aneta Jankowska
24 kwietnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Od pierwszej niedzieli bez handlu minął już ponad miesiąc. Czas na wyciągnięcie wniosków. Czy zakaz handlu w niedzielę rzeczywiście wpłynął na sprzedaż? 

Zgodnie z danymi, które opublikował GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu bieżącego roku była wyższa niż przed rokiem. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej również wzrosło w porównaniu do poprzednich miesięcy (do stycznia i lutego). 

Wzrost sprzedaży detalicznej

Analizując dane udostępnione przez GUS, w marcu nastąpił wzrost sprzedaży detalicznej o prawie 18% w stosunku do lutego bieżącego roku. Miesięczne dane o sprzedaży za marzec pokazały także jej wyraźne przyspieszenie – sprzedaż detaliczna realna wzrosła o 8,8% w porównaniu rok do roku.

Sprzedaż znacząco wzrosła w przedsiębiorstwach z grupy „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach”. W tej dziedzinie zanotowano wzrost o 17,4%. Kolejną grupą były przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi – tu nastąpił wzrost o 13,8%

Wśród specjalistycznych grup produktów sprzedaż najbardziej wzrosła w przypadku “farmaceutyków, kosmetyków oraz sprzętu ortopedycznego” –  wzrost o ponad 14%. „Tekstylia, odzież, obuwie” zanotowały wzrost o 13%

Z drugiej strony, spadek sprzedaży zaobserwowano w grupach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 2,5%) oraz  „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 0,6%).

Najbardziej wzrosła sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach – hipermarketach, supermarketach i dyskontach (o 17,4%). Badanie GUS nie objęło jednak małych podmiotów, w których sprzedaż mogła również wzrosnąć.

Źródło: raport GUS

Szczególny wzrost w marcu w grupie podmiotów, które handlują żywnością mógł być spowodowany Świętami Wielkanocnymi. Wypadały one pod koniec miesiąca, dlatego Polacy decydowali się na wcześniejsze zakupy, co z pewnością rzutuje na otrzymane wyniki. 

Polacy będą kupować coraz więcej

Żyje nam się coraz lepiej, co potwierdzają najnowsze dane CBOS. Rządowy program Rodzina 500+ czy coraz wyższe pensje także sprzyjają pozytywnemu nastawieniu Polaków.  Dlatego wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będziemy wydawać w sklepach jeszcze więcej niż do tej pory.

O tym, że coraz mniej boimy się biedy, piszemy tutajhttps://www.zadluzenia.com/artykul/wiekszosc-polakow-nie-boi-sie-biedy/ 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ile wynoszą zarobki w Biedronce?

2018 rok to rok zmian dla pracowników Biedronki - koncern Jeronimo Martins podwyższa pensje wszystkich swoich pracowników. Do niedawna karjer w Biedronce zarabiał 2300 zł brutto. Jak jest teraz? 

author
Dominika Byczek
18 stycznia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Rachunki BNP Paribas w bankowości mobilnej ING

Klienci ING Banku Śląskiego korzystający z aplikacji instytucji mogą od teraz dodawać do swojego narzędzia konto i kartę banku BNP Paribas. Do tego momentu możliwość dodawania obcych kont była ograniczona do Banku Millennium, mBanku, Pekao i PKO BP. ING podkreśla, że lista dostępnych w aplikacji banków na bieżąco będzie się powiększała.

author
Patryk Byczek
13 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

eSkladka.pl z nowym kalkulatorem składek

Na stronie internetowej rządowego serwisu eSkladka.pl pojawił się już specjalny internetowy kalkulator składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tym samym przedsiębiorcy mogą sprawdzić, jaką kwotę mają obowiązek wpłacić w styczniu 2020. Rozwiązanie pomoże również w ustaleniu, czy dana firma może skorzystać z „małego ZUSu”.

author
Alicja Hirsekorn
30 grudnia 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Setka firm zarządza PPK we współpracy z PKO TFI

Proces wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych ruszył wraz z początkiem lipca. Pierwsze uprawnione firmy przystąpiły do programu, a część z nich skorzystała w tym celu z fachowej pomocy. PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych poinformowało, że na ten moment przedstawiciele spółki podpisali pierwsze sto umów o zarządzanie PPK. Kolejne przedsiębiorstwa już czekają, na skorzystanie z oferty Towarzystwa. 

author
Halszka Gronek
17 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Santander Consumer Bank Lipno

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Zajmuje się udzielaniem kredytów gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Lipnie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
19 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Jak wpłacić pieniądze na konto?

Gotówka z wielu względów jest coraz mniej popularna, toteż nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka sposobów na to, jak szybko (i najlepiej bez dodatkowych opłat) wpłacić ją na konto. Sprawdzamy wszystkie możliwe sposoby i wskazujemy, z jakimi kosztami wiąże się każdy z nich.

author
Dominika Byczek
13 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj