zadluzenia.com
zamknij

Zakaz handlu w niedzielę bez wpływu na sprzedaż

Od pierwszej niedzieli bez handlu minął już ponad miesiąc. Czas na wyciągnięcie wniosków. Czy zakaz handlu w niedzielę rzeczywiście wpłynął na sprzedaż? 

 

 

Zgodnie z danymi, które opublikował GUS, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu bieżącego roku była wyższa niż przed rokiem. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej również wzrosło w porównaniu do poprzednich miesięcy (do stycznia i lutego). 

 

Wzrost sprzedaży detalicznej

 

Analizując dane udostępnione przez GUS, w marcu nastąpił wzrost sprzedaży detalicznej o prawie 18% w stosunku do lutego bieżącego roku. Miesięczne dane o sprzedaży za marzec pokazały także jej wyraźne przyspieszenie - sprzedaż detaliczna realna wzrosła o 8,8% w porównaniu rok do roku.

 

Sprzedaż znacząco wzrosła w przedsiębiorstwach z grupy „pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach”. W tej dziedzinie zanotowano wzrost o 17,4%. Kolejną grupą były przedsiębiorstwa handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi - tu nastąpił wzrost o 13,8%

 

Wśród specjalistycznych grup produktów sprzedaż najbardziej wzrosła w przypadku “farmaceutyków, kosmetyków oraz sprzętu ortopedycznego” -  wzrost o ponad 14%. „Tekstylia, odzież, obuwie” zanotowały wzrost o 13%

 

Z drugiej strony, spadek sprzedaży zaobserwowano w grupach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 2,5%) oraz  „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 0,6%).

 

Najbardziej wzrosła sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach - hipermarketach, supermarketach i dyskontach (o 17,4%). Badanie GUS nie objęło jednak małych podmiotów, w których sprzedaż mogła również wzrosnąć.

 

Źródło: raport GUS

 

Szczególny wzrost w marcu w grupie podmiotów, które handlują żywnością mógł być spowodowany Świętami Wielkanocnymi. Wypadały one pod koniec miesiąca, dlatego Polacy decydowali się na wcześniejsze zakupy, co z pewnością rzutuje na otrzymane wyniki. 

 

Polacy będą kupować coraz więcej

 

Żyje nam się coraz lepiej, co potwierdzają najnowsze dane CBOS. Rządowy program Rodzina 500+ czy coraz wyższe pensje także sprzyjają pozytywnemu nastawieniu Polaków.  Dlatego wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będziemy wydawać w sklepach jeszcze więcej niż do tej pory.

 

O tym, że coraz mniej boimy się biedy, piszemy tutajhttps://www.zadluzenia.com/artykul/wiekszosc-polakow-nie-boi-sie-biedy/ 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY