Z roku na rok polskie uczelnie zdobywają coraz więcej studentów z Ukrainy. Instytut Spraw Publicznych przeprowadził badanie, z którego wynika, że nasi wschodni sąsiedzi przyjeżdżają do nas ze względu na atrakcyjne możliwości zawodowe oraz niższe niż w innych krajach koszty życia.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 28.09.2018
Udostępnij:

Jeszcze 6 lat temu na polskich uczelniach wyższych wiedzę zdobywało 9 747 ukraińskich studentów. W roku poprzednim było ich już 35 584. Oznacza to wzrost o nieco ponad 3,5 raza w ciągu 5 lat.


 

Ukraińcy wybierają Polskę

Studenci ze wschodu wybierają naukę w Polsce z wielu przyczyn. Niektórymi z nich są:

jakość kształcenia – wskazało 22% badanych
możliwość znalezienia pracy w zawodzie połączonym z kierunkiem studiów – wskazało 22% badanych
możliwość łatwego dostania się na studia – wskazało 28% badanych
możliwość darmowego studiowania lub studiowania z ulgą w opłatach – wskazało 29% badanych
o wiele niższe niż w innych państwach koszty życia – wskazało 39% badanych.


 

Studenci odpowiadają

Instytut Badań Publicznych bezpośrednio zapytał studentów z Ukrainy, jakie kroki mogłyby spowodować, żeby jeszcze więcej naszych wschodnich sąsiadów przyjechało do Polski. Ukraińcy wskazali:

zapewnienie porad prawnych – 34%
pomoc dotycząca uzyskania zatrudnienia – 58%
ofertę stypendialną – 74%.

Ponadto, blisko 60% badanych studentów wskazało, że są utrzymywani przez rodziców. Jedynie 27% badanych opłaca naukę z pieniędzy stypendialnych. Na ponad 35 000 studentów z Ukrainy, jedynie 1900 z nich otrzymało stypendium w bieżącym roku.


 

Ukraińcy chcą zostać w Polsce

Jedynie 8% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Publicznych twierdzi, że chciałoby wrócić na Ukrainę. 26% badanych nie podjęło jeszcze decyzji o wyjeździe z Polski, 28% badanych Ukraińców chce zostać w Polsce, zaś 29% badanych chce po studiach wyjechać do innego kraju położonego w Unii Europejskiej.


 

Komentarze