zadluzenia.com
zamknij

Coraz więcej studentów z Ukrainy

Z roku na rok polskie uczelnie zdobywają coraz więcej studentów z Ukrainy. Instytut Spraw Publicznych przeprowadził badanie, z którego wynika, że nasi wschodni sąsiedzi przyjeżdżają do nas ze względu na atrakcyjne możliwości zawodowe oraz niższe niż w innych krajach koszty życia.


Jeszcze 6 lat temu na polskich uczelniach wyższych wiedzę zdobywało 9 747 ukraińskich studentów. W roku poprzednim było ich już 35 584. Oznacza to wzrost o nieco ponad 3,5 raza w ciągu 5 lat.


 

Ukraińcy wybierają Polskę


Studenci ze wschodu wybierają naukę w Polsce z wielu przyczyn. Niektórymi z nich są:

- jakość kształcenia - wskazało 22% badanych
- możliwość znalezienia pracy w zawodzie połączonym z kierunkiem studiów - wskazało 22% badanych
- możliwość łatwego dostania się na studia - wskazało 28%badanych
- możliwość darmowego studiowania lub studiowania z ulgą w opłatach - wskazało 29% badanych
- o wiele niższe niż w innych państwach koszty życia - wskazało 39% badanych.


 

Studenci odpowiadają


Instytut Badań Publicznych bezpośrednio zapytał studentów z Ukrainy, jakie kroki mogłyby spowodować, żeby jeszcze więcej naszych wschodnich sąsiadów przyjechało do Polski. Ukraińcy wskazali:


- zapewnienie porad prawnych - 34%
- pomoc dotycząca uzyskania zatrudnienia - 58%
- ofertę stypendialną - 74%.


Ponadto, blisko 60% badanych studentów wskazało, że są utrzymywani przez rodziców. Jedynie 27% badanych opłaca naukę z pieniędzy stypendialnych. Na ponad 35 000 studentów z Ukrainy, jedynie 1900 z nich otrzymało stypendium w bieżącym roku.


 

Ukraińcy chcą zostać w Polsce


Jedynie 8% respondentów biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Publicznych twierdzi, że chciałoby wrócić na Ukrainę. 26% badanych nie podjęło jeszcze decyzji o wyjeździe z Polski, 28% badanych Ukraińców chce zostać w Polsce, zaś 29% badanych chce po studiach wyjechać do innego kraju położonego w Unii Europejskiej.


 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY