Cena cukru może ulec zmianie - niestety, wszystko wskazuje na to, że czekają nas niekorzystne dla konsumentów podwyżki. Dlaczego?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 05.11.2018
Udostępnij:

Susze, wybory prezydenckie i kurs dolara

Jeszcze lekko ponad miesiąc temu, mogliśmy kupić kilogram cukru w granicach 1.50-1.99 zł. Już niedługo taka cena może się zmienić. Powodów, które mogą wpływać na podwyżki cen cukru jest kilka.

Sprawdziliśmy, co jeszcze zdrożeje w 2019 roku.

Serwis money.pl informuje, że w poprzednim miesiącu, cena słodkiego proszku wzrosła o 32%, do blisko 14 centów za funt, czyli około 1,17 zł za kilogram. Wcześniejsze notowania cukru w Stanach Zjednoczonych pod koniec sierpnia sięgały 10 centów za funt. Był to najniższy poziom w ostatnich latach.

Niekorzystny wpływ na ceny ma kurs dolara amerykańskiego, w którym jest wyceniany cukier na świecie. Kurs waluty amerykańskiej do polskiej wzrósł w październiku o 2,5%.

Dodatkowo, Brazylia odpowiada za 41% globalnego eksportu tego przysmaku i prawie 15% całej światowej produkcji. Na koniec ubiegłego miesiąca wybory na prezydenta właśnie w tym kraju wygrał Jaira Bolsonaro. To umocniło brazylijską walutę. 

Kolejnym problemem były szkodniki, które pojawiły się w Indiach i zaatakowały plantacje trzciny cukrowej.

Kłopoty związane z podwyżkami cen cukru możemy znaleźć również bliżej. Francja (ten kraj produkuje najwięcej cukru na kontynencie) borykała się z suszami, co spowodowało, że fale upałów dotknęły także plantacje buraka cukrowego.

Polski cukier

Zgodnie z informacjami portaluspozywczego.pl, produkcja cukru w Polsce wzrosła od stycznia do września o prawie 12% w zestawieniu rok do roku. Istnieje jednak obawa, że rodzimi producenci sprzedadzą po prostu towar za granicę.

Kiedy ceny pójdą w górę? Z wyliczeń serwisu money.pl dowiadujemy się, że nasze portfele odczują zmiany za minimum sześć miesięcy.

Światowa produkcja cukru w 2000 roku sięgnęła 133 milionów ton. 38 milionów ton pochodziło z uprawy buraków cukrowych, a blisko 95 milionów ton z trzciny cukrowej.

Najwięcej słodkiego proszku produkuje:

  • Brazylia
  • Unia Europejska
  • Indie
  • Chiny
  • Tajlandia
  • Stany Zjednoczone
  • Meksyk
  • Australia
     
 
Komentarze