Do czego służy nam Internet ?
O badaniu
„Internauci w cyberprzestrzeni” to projekt zrealizowany w marcu 2017 r. Sprawdzono w nim działania, które podejmują online użytkownicy sieci. Przeanalizowano aktywność, podejście do kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz obawy, jakie posiadają użytkownicy korzystający z sieci. Przebadano internautów z Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Niemiec oraz Polski.
Social media
Analiza badania pokazuje trzy główne czynności, które wykonujemy najczęściej w sieci:
– przeglądanie witryn internetowych (84% badanych)
– wysyłanie poczty (83% badanych)
– odwiedzanie serwisów społecznościowych (69% badanych)
Zagłębiając się w social media, okazuje się, że użytkownicy są bardzo aktywni. 59% badanych wysyła wiadomości i wystawia komentarze, 48% ankietowanych zamieszcze posty, a 42% szuka przyjaciół i znajomych. Interesujące, że w przypadku Polski, Belgii czy Niemiec, drugą najpopularniejszą odpowiedzią jest czytanie jedynie tych treści, które pojawiają się na portalach społecznościowych (kolejno w krajach – 44%, 45% i 48%). Zdjęć swoich lub swojej rodziny raczej nie udostępniamy – zadeklarowało tak 35% badanych.
56% internautów korzysta z komunikatorów
Najchętniej komunikatorów używają Włosi (83%) i Hiszpanie (91%). Polacy sięgają po nie rzadziej (32%), ale jeszcze mniej korzystają z nich Francuzi (28%). Do czego nam komunikatory? Przede wszystkim kontaktujemy się z naszymi bliskimi i znajomymi – 98%. Tylko 14% ogółu badanych deklaruje, że rozmawia dzięki nim z nieznajomymi, w celu nawiązania nowych relacji. Dominują w tym Włosi (17%).
Transakcje w sieci
24% Europejczyków twierdzi, że używa bankowości elektronicznej. Interesujące, że Polacy w tym zestawieniu zajmują drugie miejsce z wynikiem 26%. Wyprzedzają nas jedynie Hiszpanie (36%). Najpopularniejsze wśród użytkowników z badanych krajów jest robienie przelewów krajowych oraz sprawdzanie stanu konta (oba po 82%). Włosi (44%) i Polacy (35%) równie chętnie doładowują telefon przez sieć.
Badanie pokazuje, że najrzadziej decydujemy się na zakupy online. Jedynie 11% interneutów przyznaje, że kupuje w sieci. Najwięcej użytkowników robi to we Włoszech (16%) i Niemczech (13%), najmniej zaś w Polsce (9%) oraz Belgii (7%). A co kupujemy najczęściej? Zdecydowanie odzież, obuwie i akcesoria (72%), urządzenia technologiczne (57%), wakacje i bilety lotnicze (51%), a także bilety na koncerty lub przedstawienia (45%). Jak płacimy za zakupy? W Europie najpopularniejszy jest system PayPal, z którego korzysta 62% badanych oraz karta kredytowa – 49%. W Polsce dominuje przelew bankowy – 74%. Natomiast w Hiszpanii popularna jest również karta debetowa – 46%, a we Włoszech karta przedpłacona – 45%.
W jakich miejscach korzystamy z Internetu ?
Badanie pokazuje, że więcej niż 3/4 Europejczyków lubi włączać się do sieci we własnym domu – 78% badanych. Na surfowanie nie ma wpływu miejsce dla 17% ankietowanych, a w pracy z Internetu korzysta 14% internautów. W restauracjach oraz kawiarniach, a także w komunikacji miejskiej najmniej osób sięga po Internet – kolejno 6% i 5% badanych. Ciekawe, że badani deklarują, iż w szkole lub na uczelni bardzo rzadko korzystają z Internetu – 2% ogółu.
Polacy są powyżej średniej i w 82% łączą się z siecią w domu. Chociaż popularność urządzeń mobilnych rośnie, to jesteśmy tradycjonalistami w tej kwestii i najchętniej używamy do tego komputera – 84%. Średnia w Europie sięga 79%. Natomiast przez smartfona z siecią łączy się 36% Polaków, a średnia w Europie wynosi 41%. Przy czym telefon najlepiej służy nam do korzystania z social media. Jak wygląda pozycja tabletów w zestawieniu? Okazuje się, że korzystają z nich najmniej – 13% przyznaje, że surfuje po sieci przy użyciu tego urządzenia, gdzie średnia w Europie to 20%.
Wszystkie komentarze
spoko badanie
Dodaj komentarz