Do czego służy nam Internet ?

Do czego służy nam Internet ?

author
Aneta Jankowska
18 lipca 2017
Do czego Polakom służy Internet i co robimy w sieci? Badanie wykonane przez Lexis Research, które zleciła Grupa Europ Assistance, pokazuje, że najczęściej wysyłamy maile oraz spędzamy czas na mediach społecznościowych.

O badaniu

„Internauci w cyberprzestrzeni” to projekt zrealizowany w marcu 2017 r. Sprawdzono w nim działania, które podejmują online użytkownicy sieci. Przeanalizowano aktywność, podejście do kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz obawy, jakie posiadają użytkownicy korzystający z sieci. Przebadano internautów z Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Niemiec oraz Polski.  

Social media

Analiza badania pokazuje trzy główne czynności, które wykonujemy najczęściej w sieci:
– przeglądanie witryn internetowych (84% badanych)

– wysyłanie poczty (83% badanych)

– odwiedzanie serwisów społecznościowych (69% badanych)

Zagłębiając się w social media, okazuje się, że użytkownicy są bardzo aktywni. 59% badanych wysyła wiadomości i wystawia komentarze, 48% ankietowanych zamieszcze posty, a 42% szuka przyjaciół i znajomych. Interesujące, że w przypadku Polski, Belgii czy Niemiec, drugą najpopularniejszą odpowiedzią jest czytanie jedynie tych treści, które pojawiają się na portalach społecznościowych (kolejno w krajach – 44%, 45% i 48%). Zdjęć swoich lub swojej rodziny raczej nie udostępniamy – zadeklarowało tak 35% badanych.

56% internautów korzysta z komunikatorów

Najchętniej komunikatorów używają Włosi (83%) i Hiszpanie (91%). Polacy sięgają po nie rzadziej (32%), ale jeszcze mniej korzystają z nich Francuzi (28%). Do czego nam komunikatory? Przede wszystkim kontaktujemy się z naszymi bliskimi i znajomymi – 98%. Tylko 14% ogółu badanych deklaruje, że rozmawia dzięki nim z nieznajomymi, w celu nawiązania nowych relacji. Dominują w tym Włosi (17%).

Transakcje w sieci

24% Europejczyków twierdzi, że używa bankowości elektronicznej. Interesujące, że Polacy w tym zestawieniu zajmują drugie miejsce z wynikiem 26%. Wyprzedzają nas jedynie Hiszpanie (36%). Najpopularniejsze wśród użytkowników z badanych krajów jest robienie przelewów krajowych oraz sprawdzanie stanu konta (oba po 82%). Włosi (44%) i Polacy (35%) równie chętnie doładowują telefon przez sieć. 

Badanie pokazuje, że najrzadziej decydujemy się na zakupy online. Jedynie 11% interneutów przyznaje, że kupuje w sieci. Najwięcej użytkowników robi to we Włoszech (16%) i Niemczech (13%), najmniej zaś w Polsce (9%) oraz Belgii (7%). A co kupujemy najczęściej? Zdecydowanie odzież, obuwie i akcesoria (72%), urządzenia technologiczne (57%), wakacje i bilety lotnicze (51%), a także bilety na koncerty lub przedstawienia (45%). Jak płacimy za zakupy? W Europie najpopularniejszy jest system PayPal, z którego korzysta 62% badanych oraz karta kredytowa – 49%. W Polsce dominuje przelew bankowy – 74%. Natomiast w Hiszpanii popularna jest również karta debetowa – 46%, a we Włoszech karta przedpłacona – 45%.

W jakich miejscach korzystamy z Internetu ?

Badanie pokazuje, że więcej niż 3/4 Europejczyków lubi włączać się do sieci we własnym domu – 78% badanych. Na surfowanie nie ma wpływu miejsce dla 17% ankietowanych, a w pracy z Internetu korzysta 14% internautów. W restauracjach oraz kawiarniach, a także w komunikacji miejskiej najmniej osób sięga po Internet – kolejno 6% i 5% badanych. Ciekawe, że badani deklarują, iż w szkole lub na uczelni bardzo rzadko korzystają z Internetu – 2% ogółu. 

Polacy są powyżej średniej i w 82% łączą się z siecią w domu. Chociaż popularność urządzeń mobilnych rośnie, to jesteśmy tradycjonalistami w tej kwestii i najchętniej używamy do tego komputera – 84%. Średnia w Europie sięga 79%. Natomiast przez smartfona z siecią łączy się 36% Polaków, a średnia w Europie wynosi 41%. Przy czym telefon najlepiej służy nam do korzystania z social media. Jak wygląda pozycja tabletów w zestawieniu? Okazuje się, że  korzystają z nich najmniej – 13% przyznaje, że surfuje po sieci przy użyciu tego urządzenia, gdzie średnia w Europie to 20%. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Covit 2030
Covit 2030
2020-10-16 13:27:56

spoko badanie

Podobne artykuły

NOTUS Finanse – oddział w Kaliszu
Wpisy
author
Patryk Byczek
29 września 2018

NOTUS Finanse – oddział w Kaliszu

Firmy dobrze oceniają 2018 rok
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
07 stycznia 2019

Firmy dobrze oceniają 2018 rok

Santander Consumer Bank Płock
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
18 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Płock

Alior Bank w Chojnicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
23 maja 2019

Alior Bank w Chojnicach

Kredyt hipoteczny Łęczyca
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
23 września 2017

Kredyt hipoteczny Łęczyca

Porównaj