zadluzenia.com
zamknij

Do czego służy nam Internet ?

Do czego Polakom służy Internet i co robimy w sieci? Badanie wykonane przez Lexis Research, które zleciła Grupa Europ Assistance, pokazuje, że najczęściej wysyłamy maile oraz spędzamy czas na mediach społecznościowych.

 

O badaniu

 

„Internauci w cyberprzestrzeni” to projekt zrealizowany w marcu 2017 r. Sprawdzono w nim działania, które podejmują online użytkownicy sieci. Przeanalizowano aktywność, podejście do kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz obawy, jakie posiadają użytkownicy korzystający z sieci. Przebadano internautów z Francji, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Niemiec oraz Polski.  

 

Social media

 

Analiza badania pokazuje trzy główne czynności, które wykonujemy najczęściej w sieci:
- przeglądanie witryn internetowych (84% badanych)

- wysyłanie poczty (83% badanych)

- odwiedzanie serwisów społecznościowych (69% badanych)

 

 

Zagłębiając się w social media, okazuje się, że użytkownicy są bardzo aktywni. 59% badanych wysyła wiadomości i wystawia komentarze, 48% ankietowanych zamieszcze posty, a 42% szuka przyjaciół i znajomych. Interesujące, że w przypadku Polski, Belgii czy Niemiec, drugą najpopularniejszą odpowiedzią jest czytanie jedynie tych treści, które pojawiają się na portalach społecznościowych (kolejno w krajach - 44%, 45% i 48%). Zdjęć swoich lub swojej rodziny raczej nie udostępniamy - zadeklarowało tak 35% badanych.

 

56% internautów korzysta z komunikatorów

 

Najchętniej komunikatorów używają Włosi (83%) i Hiszpanie (91%). Polacy sięgają po nie rzadziej (32%), ale jeszcze mniej korzystają z nich Francuzi (28%). Do czego nam komunikatory? Przede wszystkim kontaktujemy się z naszymi bliskimi i znajomymi - 98%. Tylko 14% ogółu badanych deklaruje, że rozmawia dzięki nim z nieznajomymi, w celu nawiązania nowych relacji. Dominują w tym Włosi (17%).

 

Transakcje w sieci

 

24% Europejczyków twierdzi, że używa bankowości elektronicznej. Interesujące, że Polacy w tym zestawieniu zajmują drugie miejsce z wynikiem 26%. Wyprzedzają nas jedynie Hiszpanie (36%). Najpopularniejsze wśród użytkowników z badanych krajów jest robienie przelewów krajowych oraz sprawdzanie stanu konta (oba po 82%). Włosi (44%) i Polacy (35%) równie chętnie doładowują telefon przez sieć. 

 

 

Badanie pokazuje, że najrzadziej decydujemy się na zakupy online. Jedynie 11% interneutów przyznaje, że kupuje w sieci. Najwięcej użytkowników robi to we Włoszech (16%) i Niemczech (13%), najmniej zaś w Polsce (9%) oraz Belgii (7%). A co kupujemy najczęściej? Zdecydowanie odzież, obuwie i akcesoria (72%), urządzenia technologiczne (57%), wakacje i bilety lotnicze (51%), a także bilety na koncerty lub przedstawienia (45%). Jak płacimy za zakupy? W Europie najpopularniejszy jest system PayPal, z którego korzysta 62% badanych oraz karta kredytowa - 49%. W Polsce dominuje przelew bankowy - 74%. Natomiast w Hiszpanii popularna jest również karta debetowa - 46%, a we Włoszech karta przedpłacona - 45%.

 

W jakich miejscach korzystamy z Internetu ?

 

Badanie pokazuje, że więcej niż 3/4 Europejczyków lubi włączać się do sieci we własnym domu - 78% badanych. Na surfowanie nie ma wpływu miejsce dla 17% ankietowanych, a w pracy z Internetu korzysta 14% internautów. W restauracjach oraz kawiarniach, a także w komunikacji miejskiej najmniej osób sięga po Internet - kolejno 6% i 5% badanych. Ciekawe, że badani deklarują, iż w szkole lub na uczelni bardzo rzadko korzystają z Internetu - 2% ogółu. 

 

Polacy są powyżej średniej i w 82% łączą się z siecią w domu. Chociaż popularność urządzeń mobilnych rośnie, to jesteśmy tradycjonalistami w tej kwestii i najchętniej używamy do tego komputera - 84%. Średnia w Europie sięga 79%. Natomiast przez smartfona z siecią łączy się 36% Polaków, a średnia w Europie wynosi 41%. Przy czym telefon najlepiej służy nam do korzystania z social media. Jak wygląda pozycja tabletów w zestawieniu? Okazuje się, że  korzystają z nich najmniej - 13% przyznaje, że surfuje po sieci przy użyciu tego urządzenia, gdzie średnia w Europie to 20%. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY