zadluzenia.com
zamknij

Domowy budżet – raport Providenta

Czy Polacy planują swoje wydatki? Okazuje się, że połowa z nas stara się myśleć nad tym co kupi w ramach podstawowych, miesięcznych potrzeb. Co czwarty Polak natomiast w ogóle nie planuje wydatków. Kobiety planują częściej niż mężczyźni. 

 

 

Badanie zlecone przez Provident Polska informuje, że 23% Polaków szczegółowo planuje wydatki, a na dodatkowe, nieplanowane rzeczy wydaje jedynie w wyjątkowych sytuacjach. 

 

Polacy a finanse

 

  • 47% z nas stara się planować podstawowe, comiesięczne wydatki, ale też dość często pozwala sobie na nieplanowane, mniejsze zakupy
  • 27% Polaków deklaruje, że nigdy nie planuje swoich wydatków (18% nie ma problemów z tym, że brakuje im pieniędzy na coś ważnego, a 9 % takie problemy zauważa)
  • Większą dyscypliną w dziedzinie finansów wykazują się kobiety
  • Młodzi oszczędzają niechętnie
  • Trudności z planowaniem domowego budżetu mają rodziny wielodzietne - ponad połowa gospodarstw domowych, które liczą 5 osób i więcej nie planuje domowego budżetu. Co więcej, 17% przyznaje, że ma z tego powodu problemy finansowe.
  • Przeciętny Polak na podstawowe koszty życia przeznacza ponad 60%  swoich dochodów, około 15% wydaje na przyjemności, a 10% wynagrodzenia oszczędza. Pozostałe kilkanaście procent stanowią inne wydatki.

Patrycja Rogowska-Tomaszycka, członek zarządu Provident Polska tłumaczy w oparciu o badanie, że niezależnie od ilości posiadanych środków warto wyrabiać w sobie nawyki związane z zarządzaniem domowym budżetem.

 

Jako firma z branży finansowej staramy się edukować naszych klientów jak gospodarować domowym budżetem i jak bezpiecznie pożyczać pieniądze. Przypominamy, że należy korzystać z usług legalnie działających instytucji finansowych i zawsze szczegółowo zapoznawać się z umową przed jej podpisaniem. Provident zawsze bada sytuację finansową klientów, nie tylko po to, by ocenić ryzyko, jaki poniesie, udzielając pożyczki, ale także po to, by wspólnie z nimi ustalić taką kwotę pożyczki i taką wysokość rat, którą ich domowe budżety będą w stanie udźwignąć – dodaje.

 

Kobiety podchodzą racjonalniej do swoich wydatków

 

Anna Karasińska, ekspert ds. badań w Provident Polska tłumaczy, że bardziej racjonalne podejście do finansów kobiet może wynikać z tego, że to one częściej są odpowiedzialne za domowe finanse i to właśnie na ich barkach spoczywa planowanie wydatków. 

 

- Drugi powód jest taki, że kobiety mają zazwyczaj mniej środków do dyspozycji niż mężczyźni, muszą więc nimi lepiej zarządzać. Jednocześnie można powiedzieć, że szczegółowe planowanie wydatków jest raczej domeną osób o niższych dochodach. Ale już planowanie na poziomie bardziej ogólnym, dotyczące stałych, a także większych wydatków przy jednoczesnym pozostawianiu sobie pewnej swobody odnośnie drobniejszych zakupów jest bardzo częste u osób dobrze zarabiających, a także tych z wyższym wykształceniem. Możemy to tłumaczyć tym, że cechuje je większa świadomość finansowa. Chociaż teoretycznie nie muszą planować, to jednak to robią, bo wtedy łatwiej zapanować nad swoim budżetem, gromadzić oszczędności i jednocześnie realizować swoje plany – wyjaśnia.

 

 

Badanie pokazało, że z planowaniem wydatków największe kłopoty mają osoby młode, dokładnie między 15. a 24. rokiem życia. Okazuje się, że ponad połowa z nich nie planuje swoich budżetów. Jedna czwarta zaś ma z tego powodu problemy w postaci braku pieniędzy na swoje niezbędne wydatki.

 

W przypadku osób młodych brak planowania finansów można tłumaczyć z jednej strony wiekiem, z drugiej zaś nieregularnymi dochodami bądź też pozostawaniem na utrzymaniu rodziców. Jednak nawet w takiej sytuacji zarządzanie budżetem jest możliwe, a nawet wskazane. Dobre nawyki finansowe warto zacząć kształtować jak najwcześniej, a na pewno zaprocentuje to w przyszłości –  komentuje ekspert Providenta.

 

Oszczędzanie na różne sposoby

 

Dziś mamy wiele możliwości planowania swoich wydatków. Do dyspozycji mamy specjalne aplikacje na smartfony czy tablety. Czasem do kalkulowania wydatków wystarczy kartka i długopis. Planowanie domowych finansów jest podstawą do realizacji konkretnych planów, jak wakacje, remont czy nowe lokum.  

 

- O ile pożyczanie pieniędzy na realizację swoich planów i marzeń jest coraz bardziej powszechne i zrozumiałe, o tyle przestrzegamy przed pożyczaniem w sytuacji stałych problemów finansowych. Wówczas najlepszym wyjściem jest racjonalizacja wydatków lub poszukanie źródeł dodatkowego dochodu – tłumaczy Patrycja Rogowska-Tomaszycka.


Badanie „Finanse Polaków” firmy Provident Polska zrealizował PBS na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY