Domowy budżet – raport Providenta

Domowy budżet – raport Providenta

author
Aneta Jankowska
04 września 2017
Czy Polacy planują swoje wydatki? Okazuje się, że połowa z nas stara się myśleć nad tym co kupi w ramach podstawowych, miesięcznych potrzeb. Co czwarty Polak natomiast w ogóle nie planuje wydatków. Kobiety planują częściej niż mężczyźni. 

Badanie zlecone przez Provident Polska informuje, że 23% Polaków szczegółowo planuje wydatki, a na dodatkowe, nieplanowane rzeczy wydaje jedynie w wyjątkowych sytuacjach. 

Polacy a finanse

  • 47% z nas stara się planować podstawowe, comiesięczne wydatki, ale też dość często pozwala sobie na nieplanowane, mniejsze zakupy
  • 27% Polaków deklaruje, że nigdy nie planuje swoich wydatków (18% nie ma problemów z tym, że brakuje im pieniędzy na coś ważnego, a 9 % takie problemy zauważa)
  • Większą dyscypliną w dziedzinie finansów wykazują się kobiety
  • Młodzi oszczędzają niechętnie
  • Trudności z planowaniem domowego budżetu mają rodziny wielodzietne – ponad połowa gospodarstw domowych, które liczą 5 osób i więcej nie planuje domowego budżetu. Co więcej, 17% przyznaje, że ma z tego powodu problemy finansowe.
  • Przeciętny Polak na podstawowe koszty życia przeznacza ponad 60%  swoich dochodów, około 15% wydaje na przyjemności, a 10% wynagrodzenia oszczędza. Pozostałe kilkanaście procent stanowią inne wydatki.

Patrycja Rogowska-Tomaszycka, członek zarządu Provident Polska tłumaczy w oparciu o badanie, że niezależnie od ilości posiadanych środków warto wyrabiać w sobie nawyki związane z zarządzaniem domowym budżetem.

Jako firma z branży finansowej staramy się edukować naszych klientów jak gospodarować domowym budżetem i jak bezpiecznie pożyczać pieniądze. Przypominamy, że należy korzystać z usług legalnie działających instytucji finansowych i zawsze szczegółowo zapoznawać się z umową przed jej podpisaniem. Provident zawsze bada sytuację finansową klientów, nie tylko po to, by ocenić ryzyko, jaki poniesie, udzielając pożyczki, ale także po to, by wspólnie z nimi ustalić taką kwotę pożyczki i taką wysokość rat, którą ich domowe budżety będą w stanie udźwignąć – dodaje.

Kobiety podchodzą racjonalniej do swoich wydatków

Anna Karasińska, ekspert ds. badań w Provident Polska tłumaczy, że bardziej racjonalne podejście do finansów kobiet może wynikać z tego, że to one częściej są odpowiedzialne za domowe finanse i to właśnie na ich barkach spoczywa planowanie wydatków. 

Drugi powód jest taki, że kobiety mają zazwyczaj mniej środków do dyspozycji niż mężczyźni, muszą więc nimi lepiej zarządzać. Jednocześnie można powiedzieć, że szczegółowe planowanie wydatków jest raczej domeną osób o niższych dochodach. Ale już planowanie na poziomie bardziej ogólnym, dotyczące stałych, a także większych wydatków przy jednoczesnym pozostawianiu sobie pewnej swobody odnośnie drobniejszych zakupów jest bardzo częste u osób dobrze zarabiających, a także tych z wyższym wykształceniem. Możemy to tłumaczyć tym, że cechuje je większa świadomość finansowa. Chociaż teoretycznie nie muszą planować, to jednak to robią, bo wtedy łatwiej zapanować nad swoim budżetem, gromadzić oszczędności i jednocześnie realizować swoje plany – wyjaśnia.

Badanie pokazało, że z planowaniem wydatków największe kłopoty mają osoby młode, dokładnie między 15. a 24. rokiem życia. Okazuje się, że ponad połowa z nich nie planuje swoich budżetów. Jedna czwarta zaś ma z tego powodu problemy w postaci braku pieniędzy na swoje niezbędne wydatki.

W przypadku osób młodych brak planowania finansów można tłumaczyć z jednej strony wiekiem, z drugiej zaś nieregularnymi dochodami bądź też pozostawaniem na utrzymaniu rodziców. Jednak nawet w takiej sytuacji zarządzanie budżetem jest możliwe, a nawet wskazane. Dobre nawyki finansowe warto zacząć kształtować jak najwcześniej, a na pewno zaprocentuje to w przyszłości –  komentuje ekspert Providenta.

Oszczędzanie na różne sposoby

Dziś mamy wiele możliwości planowania swoich wydatków. Do dyspozycji mamy specjalne aplikacje na smartfony czy tablety. Czasem do kalkulowania wydatków wystarczy kartka i długopis. Planowanie domowych finansów jest podstawą do realizacji konkretnych planów, jak wakacje, remont czy nowe lokum.  

O ile pożyczanie pieniędzy na realizację swoich planów i marzeń jest coraz bardziej powszechne i zrozumiałe, o tyle przestrzegamy przed pożyczaniem w sytuacji stałych problemów finansowych. Wówczas najlepszym wyjściem jest racjonalizacja wydatków lub poszukanie źródeł dodatkowego dochodu – tłumaczy Patrycja Rogowska-Tomaszycka.

Badanie „Finanse Polaków” firmy Provident Polska zrealizował PBS na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Bielsku-Białej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
10 czerwca 2019

Alior Bank w Bielsku-Białej

Revolut – wyniki finansowe za 2017 rok
Wpisy
author
Aneta Jankowska
24 września 2018

Revolut – wyniki finansowe za 2017 rok

Kredyt hipoteczny Nowa Ruda
Kredyty miasta
autor wpisu
Marta Janusz
20 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Nowa Ruda

Bank Spółdzielczy w Siedlcach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 września 2019

Bank Spółdzielczy w Siedlcach sesje przychodzące i wychodzące

PKO BP w Pobiedziskach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 sierpnia 2019

PKO BP w Pobiedziskach

Kredyt gotówkowy z kieszonkową ratą
Pod Lupą
autor wpisu
Marek_Rutkowski
11 marca 2017

Kredyt gotówkowy z kieszonkową ratą

Porównaj