zadluzenia.com
zamknij

Elektroniczna taca w Kościele

Czy to koniec tradycyjnych ofiar na tacę w kościele? W niedzielę 21 stycznia, w paryskiej parafii św. Franciszka de Molitora, pierwszy raz zostały użyte elektroniczne tace. Wierni swoją ofiarę mogli złożyć zbliżeniowo.

 

 

Wygoda dla wiernych

 

Zebrani na mszy świętej we Francji przekazali swoją ofiarę za pomocą karty lub telefonu. Taka innowacja ma zachęcić wiernych do przekazywania na tacę datków, które finansują 14% kosztów bieżących parafii i diecezji paryskiej. Ma być też po prostu udogodnieniem. 

 

Jak podaje „Le Figaro” w ubiegłym roku dokonano we Francji 1,2 mld płatności zbliżeniowych. Jest to dwukrotnie więcej niż w 2016 roku, a taki trend ma się utrzymać i sięgnąć nawet 2 mld transakcji w 2018 roku.


Co ciekawe, wprowadzenie płatności kartą towarzyszy innemu projektowi, czyli  „aplikacji La quête”. Umożliwia ona składanie darowizn na Kościół bezpośrednio z urządzeń mobilnych.
 
Jak działa elektroniczna taca ?

 

Urządzenie przypomina koszyk, w którym znajduje się smartfon połączony z modułem zbliżeniowym. 

 

Na wyświetlaczu wierny wybiera kwotę na ofiarę: 

 

  • 2 EUR
  • 3 EUR
  • 5 EUR
  • 10 EUR 

 

Aby ostatecznie dokonać transakcji przykłada swoją kartę lub telefon.

 

Zdanie wiernych

 

Christophe Rousselot, dyrektor ds. rozwoju zasobów finansowych diecezji paryskiej zapewnia, że parafia i kapłani nigdy nie będą znać nazwisk osób, które złożyły datek, natomiast proboszcz parafii św. Franciszka de Molitor, podkreśla, że parafianie są otwarci na nowości i pozytywnie zareagowali na wprowadzone zmiany.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY