Czy to koniec tradycyjnych ofiar na tacę w kościele? W niedzielę 21 stycznia, w paryskiej parafii św. Franciszka de Molitora, pierwszy raz zostały użyte elektroniczne tace. Wierni swoją ofiarę mogli złożyć zbliżeniowo.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 25.01.2018
Udostępnij:

Wygoda dla wiernych

Zebrani na mszy świętej we Francji przekazali swoją ofiarę za pomocą karty lub telefonu. Taka innowacja ma zachęcić wiernych do przekazywania na tacę datków, które finansują 14% kosztów bieżących parafii i diecezji paryskiej. Ma być też po prostu udogodnieniem. 

Jak podaje „Le Figaro” w ubiegłym roku dokonano we Francji 1,2 mld płatności zbliżeniowych. Jest to dwukrotnie więcej niż w 2016 roku, a taki trend ma się utrzymać i sięgnąć nawet 2 mld transakcji w 2018 roku.

Co ciekawe, wprowadzenie płatności kartą towarzyszy innemu projektowi, czyli  „aplikacji La quête”. Umożliwia ona składanie darowizn na Kościół bezpośrednio z urządzeń mobilnych.
 
Jak działa elektroniczna taca ?

Urządzenie przypomina koszyk, w którym znajduje się smartfon połączony z modułem zbliżeniowym. 

Na wyświetlaczu wierny wybiera kwotę na ofiarę: 

  • 2 EUR
  • 3 EUR
  • 5 EUR
  • 10 EUR 

Aby ostatecznie dokonać transakcji przykłada swoją kartę lub telefon.

Zdanie wiernych

Christophe Rousselot, dyrektor ds. rozwoju zasobów finansowych diecezji paryskiej zapewnia, że parafia i kapłani nigdy nie będą znać nazwisk osób, które złożyły datek, natomiast proboszcz parafii św. Franciszka de Molitor, podkreśla, że parafianie są otwarci na nowości i pozytywnie zareagowali na wprowadzone zmiany.

Komentarze