Nadchodzą zmiany kadrowe w przedsiębiorstwach. Ze statystyk wynika, że ponad jedna trzecia firm chciałaby zwiększyć liczbę swoich pracowników w ciągu nadchodzących sześciu miesięcy. Mimo wciąż rozwijającej się sytuacji gospodarczej kraju, problem ze znalezieniem ludzi na etat wciąż wydaje się być duży.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 11.06.2018
Udostępnij:

Sondaż firmy Randstad pokazuje, że ponad połowa firm w żaden sposób nie myśli o przeprowadzeniu zmian w kwestii zatrudnionych pracowników, natomiast 4% przedsiębiorstw chciałoby zmniejszyć kadrę pracowniczą.

Zmiany odnoszące się do zwiększenia liczby pracowników zachodzą najczęśniej w firmach, które zatrudniają minimum 250 osób. Są to głównie przedstiębiorstwa reprezentujące branże budownicze, przemysłowe i transportowe.

Wzrost wynagrodzenia

Pracodawcy, którzy proponują swoim pracownikom zwiększenia pensji, coraz częściej zadowalają portfele podwładnych. Podwyżki stopniowo, ale regularnie wzrastają od przełomu roku 2015 i 2016. Pensje wzrastają średnio o 2-7% aktualnego wynagrodzenia. Dodatkowo, ponad 66% firm ocenia swoją sytuację jako dobrą, czy bardzo dobrą. Wynik wynoszący 34%, względem firm, które chciałyby zwiększyć zatrudnienie, jest najwyższym wynikiem w historii badania przeprowadzanego przez firmę Randstad.

Posady są, pracowników brak

Firmy w dalszym ciągu borykają się ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Z badania przeprowadzonego przez firmę Randstat wynika, że jedynie cztery na dziesięć firm zatrudniły tylu wykwalifikowanych pracowników, ile zakładał plan. Trzy na dziesięć firm zatrudniło mniejszą ilość pracowników, natomiast 12% firm zmiejszyło wymagania względem osób, które miały zająć posady. Przedsiębiorstwa przeżywają naprawdę dobry czas rozwoju, lecz bardzo mało chętnych sprawia, że rąk do pracy brakuje.

Cudzoziemcy

Badanie wskazuje również na to, że firmy decydują się na coraz częstsze zatrudnianie osób zza granicy. Wyniki firmy Randstad mówią o tym, że jako pracownicy bez kwalifikacji cudzoziemcy pracują w co drugiej firmie. 46% przedsiębiorstw zatrudnia obcokrajowców jako pracowników z wymaganymi kwalifikacjami, natomiast w 15% przypadków cudzoziemcy pracują jako specjaliści. 
 

Komentarze