zadluzenia.com
zamknij

Ile średnio kosztuje utrzymanie mieszkania

Koszty utrzymania mieszkania rosną od 10 miesięcy. Jak wynika z szacunków Open Finance, które są oparte o dane GUS - utrzymanie czterech kątów kosztuje więcej niż 550 zł miesięcznie. 

 

 

5 miejsce w Europie

 

Wraz z powrotem inflacji rosną ceny rzeczy i usług związanych z utrzymaniem mieszkania. Statystyczny Polak przeznacza co drugą zarobioną złotówkę właśnie na mieszkanie i jedzenie. Wydatki związane z utrzymaniem, wyposażeniem oraz prowadzeniem domu zajmują ponad 25% statystycznego budżetu naszego rodaka. Tym samym jesteśmy na 5 miejscu w Europie wśród krajów, których mieszkańcy wydają najwięcej na wydatki związane z mieszkaniem.

 

Od 10 miesięcy mieszkania drożeją

 

Główny Urząd Statystyczny pomija w swoich badaniach temat temat kosztów związanych z zakupem mieszkań na kredyt. Co dziesiąta rodzina w kraju ma dodatkowy wydatek w postaci miesięcznej raty. Co więcej, statystyki GUS nie uwzględniają w dużym stopniu zmiany ceny najmu mieszkań. Dzieje się tak, gdyż wielkość tego rynku w Polsce jest nadal niewielka, zaś GUS pokazuje jak zmieniają się ceny dóbr i usług, z których korzysta statystyczny obywatel.

 

 

W badaniach uwzględnione są:

 

- koszty ogrzewania i nośników energii (to 40% kosztów związanych z mieszkaniem)
- wydatki na dostarczenie mediów
- odprowadzenie nieczystości
- zakup mebli
- AGD
- środki czystości
- remonty

Przez ostatnie 10 miesięcy koszty związane z utrzymaniem mieszkania rosną. Wydatki na głowę wzrosły w tym czasie z 271,6 zł do 275,4 zł. To historyczny rekord. Podsumowując, dwuosobowa rodzina wyda na mieszkanie średnio nieco więcej niż 550 zł na miesiąc.  

 

W kwietniu 2017 roku podrożały opłaty za gaz oraz za wywóz śmieci. Jak wynika z najnowszej publikacji GUS, więcej płacono też za zaopatrzenie w wodę, a także usługi kanalizacyjne, najem mieszkań, opał, usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego i artykuły włókiennicze. Polacy za środki konserwujące i czyszczące oraz AGD płacili mniej niż dotychczas.  

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY