Polacy nie chcą żyć w wynajmowanych mieszkaniach

Polacy nie chcą żyć w wynajmowanych mieszkaniach

author
Aneta Jankowska
03 listopada 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Polacy rzadko wybierają mieszkanie w wynajętych lokalach. Tym samym znajdujemy się w grupie krajów, wśród których odsetek wynajmujących jest najmniejszy. W Europie średnio 3 na 10 osób mieszka w wynajmowanej nieruchomości. 

Lokal na własność czy wynajem ?

W ubiegłym roku jedynie 16% z nas nie mieszkało w lokalu posiadanym przez siebie na własność. Polska już od dłuższego czasu jest w grupie krajów, w których wynajmowanie mieszkań nie tylko nie zdominowało rynku nieruchomości, ale również uważa się za niższy lub przejściowy moment w życiu.

Zupełnie inaczej jest na przykład w Niemczech czy Wielkiej  Brytanii. Dane, które opublikował Eurostat potwierdzają, że poziom przywiązania do własności na rynku mieszkaniowym w Polsce przewyższa średnią unijną.

W 2016 roku 69,3% obywateli Unii Europejskiej zamieszkiwało lokale, których są właścicielami. W statystykach

Eurostatu poniżej tej średniej znalazło się tylko kilka krajów.


Źródło danych: Eurostat

Porównując 2015 i 2016 rok, odsetek dla Polski nie zwiększył się znacząco. Największa zmiana w tym zakresie nastąpiła w roku 2010. Wtedy dla Polski skoczył z 68,7% do 81,3%.

Źródło danych: Eurostat

Europejczycy wybierają domy jednorodzinne

Dane pokazują, że ponad połowa mieszkańców krajów UE mieszka w domach jednorodzinnych. Średnia dla krajów UE wynosi 57,5% i dzieli je na pół. 

Domy stanowią mniejszość w:

  • Hiszpanii – 33,5%
  • Łotwa – 33,8%
  • Estonia – 37,6%
  • Litwa – 41,5% 
  • Niemcy – 41,6%
  • Grecja – 42,8%
  • Malta – 44,9%
     

Nad Wisłą zabudowania jednorodzinne stanowią domy 57,4% mieszkańców. Natomiast wysoki odsetek takich budynków odnotowano w:
 

  • Irlandii – 92,5%
  • Wielkiej Brytanii – 84,8%
  • Chorwacji – 79,8%
  • Belgii – 77,7%
  • Holandii – 76,2%
author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt dla samotnej matki

Samodzielne wychowanie dziecka to ogromne wyzwanie. Okazuje się, że nie tylko w życiu codziennym może przysparzać wielu trudności. Również na rynku finansowym kobiety samotnie wychowujące dziecko muszą borykać się z problemami, które obce są singlom czy osobom w związku. Głównym problemem jest zdolność kredytowa, która u samotnych matek dzieli się na nią i jej dzieci. Sprawdź, gdzie znaleźć kredyt, w którym samotna matka nie jest na straconej pozycji.

author
Dominika Byczek
14 stycznia 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Szybkie pożyczki Parczew

Poszukujesz dobrej oferty finansowania w Parczewie? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
25 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kasa Stefczyka Kościan

Szukasz danych o lokalizacjach Kasy Stefczyka w Kościanie? Wszystkie informacje są dostępne tutaj, gotowe do wykorzystania. Sprawdź adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
17 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Premier zapowiada obniżkę akcyzy na prąd

Przyszłoroczne podwyżki cen prądu stanowią w ostatnich tygodniach jeden z najgorętszych tematów medialnego dyskursu. Wszystko dlatego, że polski rząd raz za razem zmienia koncepcję zrekompensowania Polakom tak drastycznego wzrostu cen energii. Najnowszy pomysł resortu energii polega na obniżeniu akcyzy za prąd. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie opierać ma się ta zmiana.

author
Halszka Gronek
25 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Młodzi kierowcy najczęstszymi sprawcami wypadków

Wypadki drogowe są zdarzeniem losowym, na które wpływa wiele czynników. Statystyki pokazują jednak, że w 2017 roku najwięcej wypadków spowodowali młodzi kierowcy, do 24. roku życia. 

author
Aneta Jankowska
12 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Liczba banknotów i monet w obiegu – dane NBP

Pomimo popularyzacji transakcji bezgotówkowych, banknotów i monet w obiegu jest coraz więcej. Materialna forma gotówki nadal jest dla społeczeństwa główną formą płatności, a jej popularność na przestrzeni lat nie słabnie. Sprawdziliśmy, ile aktualnie znajduje się w obiegu monet oraz banknotów oraz jaki jest ich średni czas użytkowania.

author
Katarzyna Wasiłowska
08 września 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.
Porównaj