zadluzenia.com
zamknij

Ile wyniesie kwota wolna od podatku w 2018 roku ?

Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów, Mateusz Morawiecki zapowiedział, że resort nie planuje zmian w podatkach sektorowych i zmian w podatku VAT. Od początku 2018 roku zostanie zwiększona kwota wolna od podatku do 8 tys. zł.

 

 

Z 6,6 tys. do 8 tys. zł

 

Mateusz Morawiecki zapytany w rozmowie z PAP, o to czy w związku z dobrą sytuacją budżetową planowane są zmiany w podatkach (np. obniżenie stawki VAT), odpowiedział, że na razie ministerstwo nie planuje zmian w podatkach sektorowych i w podatku VAT.


- My nie podnosimy podatków, uszczelniamy system podatkowy i nie chcemy podnosić podatków. Obniżymy je poprzez to, że od 1 stycznia 2018 roku znacząco, znowu, po raz drugi, zwiększymy kwotę wolną od podatku - z 6,6 tys. zł na 8 tys. zł dla tych najuboższych osób - poinformował wicepremier.

 

Dodał też, że zostanie podniesiony próg z 11 tys. zł do 13-14 tys. zł - ten od którego ta kwota z 6,6 tys. zł dzisiaj malała do obowiązującej wcześniej i obecnie poprzedniej kwoty wolnej od podatku 3091 zł. Jak zapowiedział beneficjentami kwoty wolnej od podatku do tej pory było 3 mln 400 tys. osób, a po zmianach będzie to około 6 mln osób. 

 

Jak jest teraz ?

 

Od początku bieżącego roku kwota wolna od podatku jest uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu i wynosi 6,6 tys. zł dla osób, których zarobki nie przekraczają tej kwoty. Oznacza to, że osoby zarabiające do 6,6 tys. zł nie płacą podatku w ogóle.

 

W sytuacji, kiedy nasze dochody mieszczą się w granicach 6,6 tys. zł - 11 tys. zł kwota wolna stopniowo spada od poziomu 6,6 tys. Jest degresywna i oblicza się ją według specjalnego wzoru dla konkretnego poziomu dochodów. Osoby, które zarabiają więcej niż 11 tys. zł, jednak mniej niż 85 tys. 528 zł mogą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł. Praktycznie oznacza to pomniejszenie podatku o 556 zł 02 gr. Natomiast dla podatników o dochodach, które są wyższe niż 85 tys. 528 zł, kwota wolna ponownie spada - do zera przy dochodzie powyżej 127 tys. zł, a osobom zarabiającym więcej w ogóle nie przysługuje kwota wolna od podatku.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY