Instrukcje dla kelnerów od Ministerstwa Finansów
Paragon fiskalny a rachunek kelnerski
Obowiązkiem kelnerów jest rejestracja sprzedaży i tym samym wydanie paragonu fiskalnego klientowi. Ministerstwo apeluje, aby kelnerzy nie wydawali jedynie rachunków kelnerskich, czyli dokumentów wypisanych odręcznie np. na bloczku „pokwitowanie wpłaty”. Wówczas brak rejestracji transakcji na kasie fiskalnej jest jednoznaczne z tym, że nie zostały od niej odprowadzone podatki.
Mandaty i kontrole
Brak rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej lub niewydanie paragonu jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości od 200 zł do 4 tys. zł. Istotne, że może ona zostać nałożona nie tylko na właściciela restauracji, ale również na kelnera.
Resort ostrzega przed kontrolami i podkreśla w komunikacie, że „branża gastronomiczna jest zidentyfikowana przez organy podatkowe, jako branża o jednym z najwyższych stopni ryzyka działalności w szarej strefie i prawdopodobieństwo kontroli prawidłowości fiskalizacji obrotu w tej branży jest bardzo duże.”
Ministerstwo zauważa także, że często brak rejestracji przez kelnera sprzedaży na kasie fiskalnej nie wynika z jego niewiedzy, a jest przymusem ze strony właściciela restauracji: „ukrywanie przychodów poprzez omijanie ewidencjonowania na kasach fiskalnych, wypycha pracowników restauracji z legalnego rynku pracy. Jeżeli bowiem nieuczciwy właściciel restauracji ukrywa swoje przychody, to musi on również ukrywać swoje koszty – nie może w swoich księgach wykazywać kosztów np. pensji, czy składek ZUS kelnerów, ponieważ koszty te nie miałyby pokrycia w ujawnianych przychodach”.
Dodaj komentarz