Jak marnujemy jedzenie – raport 2017

Jak marnujemy jedzenie – raport 2017

author
Aneta Jankowska
16 listopada 2017
Polacy marnują jedzenie. Już co trzecia osoba przyznaje się do wyrzucania produktów. Najczęściej jest to pieczywo, wędlina i owoce. Dlaczego nie potrafimy dobrze gospodarować jedzeniem?

Z raportu przygotowanego na zlecenie Federacji Banków Żywności raportu "Nie marnuj jedzenia 2017" płyną smutne wnioski. Ankieterzy instytutu KANTAR Millward Brown zapytali Polaków, czy wyrzucają żywność do śmietnika, a jeśli tak, to dlaczego?

Według badania 34% Polaków deklaruje, że zdarzyło się im wyrzucić żywność. Pocieszający jest fakt, że procent osób, które przyznając się do marnowania żywności w zasadzie nie rośnie. Jak zapewnia Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, liczba osób, które przyznają się do marnowania jedzenia, od lat utrzymuje się na pewnym, stałym poziomie. 

Cieszy fakt, iż od kilku lat Polacy nie deklarują, że marnują więcej. Jednak dane te mobilizują nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz edukacji społeczeństwa, jak nie marnować jedzenia – wyjaśnia.

Produkty, które wyrzucamy najczęściej:

  • pieczywo – 51%
  • wędliny – 49%
  • warzywa – 33%
  • owoce – 32%
  • jogurty – 16%

Dlaczego marnujemy jedzenie ?

Polacy wśród najczęstszych przyczyn marnowania jedzenia wymieniają przegapienie terminu przydatności do spożycia – 34% odpowiedzi. Drugim powodem są zbyt duże zakupy – 15%. Zdarza się nam kupować zbyt wiele jedzenia, dlatego często mamy w lodówce więcej produktów niż w rzeczywistości potrzebujemy. Promocje wielopaków nie zawsze wychodzą na dobre naszym portfelom. Takie sklepowe okazje często sprzyjają zjawisku marnowania żywności. Co ciekawe, Tesco postanowiło zrezygnować z tej promocji w obszarze warzyw i owoców, które są w czołówce wyrzucanego jedzenia. Sieć również jako pierwsza w kraju ujawniła, jaka jest skala wyrzucanej przez nich żywności. W roku finansowym 2016/17 Tesco wyrzuciło prawie 5 tys. ton żywności.

Polacy coraz bardziej świadomi swoich błędów

Cztery lata temu 52% z nas marnowało żywność z powodu przeterminowania produktu. Aktualnie to już o 18 punktów procentowych mniej. Pozytywem jest też fakt, że coraz mniej osób deklaruje marnowanie żywności z powodu niewłaściwego jej przechowywania czy z powodu zbyt dużych posiłków.

Co roku 9 mln ton żywności w koszu

Niestety, według danych Greenpeace Polska, pod względem wyrzucania żywności zajmujemy 5. miejsce w Unii Europejskiej. W koszach co roku ląduje 9 mln ton żywności. Zgodnie z szacunkami w całej UE wyrzuca się nawet 88 milionów ton. Dzieląc te dane na osoby, każdy z nas marnuje 175 kg jedzenia. W związku z tym, średnio miesięcznie pozbywamy się z naszego portfela 50 zł. Statystycznie w koszu czteroosobowej rodziny ląduje 200 zł.

Edukacja drogą do sukcesu

Federacja Banków Żywności stawia na edukację i racjonalne zakupy. Przygotowała specjalną infografikę, która ma pomóc poznać podstawowe zasady odpowiedzialnego jedzenia i robienia zakupów.

Jedzenie marnują także dzieci

Młodzież często pozostawia na talerzach niedojedzone ziemniaki, warzywa czy kanapki. Jak wynika z badań realizowanych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (SGGW), uczniowie ogółem pozostawiają niezjedzone około 25 g produktów dziennie. Na rok to ponad 8 kg zmarnowanej żywności.

Należy podkreślić, że dane dotyczą głównie pozostawianych porcji na talerzu, a nie wszystkich wyrzucanych produktów w domu np. przeterminowanych lub nieświeżych, zatem ilość marnowanej żywności przez młodzież mogłaby być znacznie większa – tłumaczy dr inż. Maria Kowalewska, dyrektor ds. edukacji Federacji Polskich Banków Żywności.

Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn są krótkie lub zbyt wczesne przerwy obiadowe w szkołach w szkole. Raportu Najwyższej Izby Kontroli informuje, że w 11 z 20 skontrolowanych szkół nie zapewniono 20-minutowej przerwy przeznaczonej na spożycie obiadu przez wszystkich chętnych uczniów. 

Stanisław Dziwisz, doradca ekonomiczny delegatury NIK w Krakowie informuje, że w szkołach obowiązywały 15-minutowe przerwy, a w niektórych również 10-minutowe. Zdarzało się również, że obiady były wydawane już od godziny 9:20. Dlatego Banki Żywności ponawiają apel do dyrektorów szkół, aby wydłużyć przerwę obiadową do 30 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Adrian Kalecki
Adrian Kalecki
2017-12-01 15:32:04

20 minut to zdecydowanie za mało. Pamiętam jak za każdym razem trzeba było w szkole biec, żeby zdążyć . ___________________________ http://www.mojegastro.pl/

Podobne artykuły

Santander Bank Polska partnerem 3. edycji Digital Festivalu
Aktualności
author
Patryk Byczek
04 października 2021

Santander Bank Polska partnerem 3. edycji Digital Festivalu

BNP Paribas reklamuje specjalny kredyt dla przedsiębiorców
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
23 września 2020

BNP Paribas reklamuje specjalny kredyt dla przedsiębiorców

Promocja: „Premia na zimę” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
06 grudnia 2019

Promocja: „Premia na zimę” w BNP Paribas

Reparacje wojenne od Niemiec – ile miałyby wynosić?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 marca 2020

Reparacje wojenne od Niemiec – ile miałyby wynosić?

SKOK Chmielewskiego Lublin
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Lublin

Kredyt gotówkowy Hrubieszów
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
26 czerwca 2020

Kredyt gotówkowy Hrubieszów

Porównaj