Jak marnujemy jedzenie – raport 2017
Z raportu przygotowanego na zlecenie Federacji Banków Żywności raportu "Nie marnuj jedzenia 2017" płyną smutne wnioski. Ankieterzy instytutu KANTAR Millward Brown zapytali Polaków, czy wyrzucają żywność do śmietnika, a jeśli tak, to dlaczego?
Według badania 34% Polaków deklaruje, że zdarzyło się im wyrzucić żywność. Pocieszający jest fakt, że procent osób, które przyznając się do marnowania żywności w zasadzie nie rośnie. Jak zapewnia Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, liczba osób, które przyznają się do marnowania jedzenia, od lat utrzymuje się na pewnym, stałym poziomie.
– Cieszy fakt, iż od kilku lat Polacy nie deklarują, że marnują więcej. Jednak dane te mobilizują nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz edukacji społeczeństwa, jak nie marnować jedzenia – wyjaśnia.
Produkty, które wyrzucamy najczęściej:
- pieczywo – 51%
- wędliny – 49%
- warzywa – 33%
- owoce – 32%
- jogurty – 16%
Dlaczego marnujemy jedzenie ?
Polacy wśród najczęstszych przyczyn marnowania jedzenia wymieniają przegapienie terminu przydatności do spożycia – 34% odpowiedzi. Drugim powodem są zbyt duże zakupy – 15%. Zdarza się nam kupować zbyt wiele jedzenia, dlatego często mamy w lodówce więcej produktów niż w rzeczywistości potrzebujemy. Promocje wielopaków nie zawsze wychodzą na dobre naszym portfelom. Takie sklepowe okazje często sprzyjają zjawisku marnowania żywności. Co ciekawe, Tesco postanowiło zrezygnować z tej promocji w obszarze warzyw i owoców, które są w czołówce wyrzucanego jedzenia. Sieć również jako pierwsza w kraju ujawniła, jaka jest skala wyrzucanej przez nich żywności. W roku finansowym 2016/17 Tesco wyrzuciło prawie 5 tys. ton żywności.
Polacy coraz bardziej świadomi swoich błędów
Cztery lata temu 52% z nas marnowało żywność z powodu przeterminowania produktu. Aktualnie to już o 18 punktów procentowych mniej. Pozytywem jest też fakt, że coraz mniej osób deklaruje marnowanie żywności z powodu niewłaściwego jej przechowywania czy z powodu zbyt dużych posiłków.
Co roku 9 mln ton żywności w koszu
Niestety, według danych Greenpeace Polska, pod względem wyrzucania żywności zajmujemy 5. miejsce w Unii Europejskiej. W koszach co roku ląduje 9 mln ton żywności. Zgodnie z szacunkami w całej UE wyrzuca się nawet 88 milionów ton. Dzieląc te dane na osoby, każdy z nas marnuje 175 kg jedzenia. W związku z tym, średnio miesięcznie pozbywamy się z naszego portfela 50 zł. Statystycznie w koszu czteroosobowej rodziny ląduje 200 zł.
Edukacja drogą do sukcesu
Federacja Banków Żywności stawia na edukację i racjonalne zakupy. Przygotowała specjalną infografikę, która ma pomóc poznać podstawowe zasady odpowiedzialnego jedzenia i robienia zakupów.
Jedzenie marnują także dzieci
Młodzież często pozostawia na talerzach niedojedzone ziemniaki, warzywa czy kanapki. Jak wynika z badań realizowanych na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji (SGGW), uczniowie ogółem pozostawiają niezjedzone około 25 g produktów dziennie. Na rok to ponad 8 kg zmarnowanej żywności.
– Należy podkreślić, że dane dotyczą głównie pozostawianych porcji na talerzu, a nie wszystkich wyrzucanych produktów w domu np. przeterminowanych lub nieświeżych, zatem ilość marnowanej żywności przez młodzież mogłaby być znacznie większa – tłumaczy dr inż. Maria Kowalewska, dyrektor ds. edukacji Federacji Polskich Banków Żywności.
Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn są krótkie lub zbyt wczesne przerwy obiadowe w szkołach w szkole. Raportu Najwyższej Izby Kontroli informuje, że w 11 z 20 skontrolowanych szkół nie zapewniono 20-minutowej przerwy przeznaczonej na spożycie obiadu przez wszystkich chętnych uczniów.
Stanisław Dziwisz, doradca ekonomiczny delegatury NIK w Krakowie informuje, że w szkołach obowiązywały 15-minutowe przerwy, a w niektórych również 10-minutowe. Zdarzało się również, że obiady były wydawane już od godziny 9:20. Dlatego Banki Żywności ponawiają apel do dyrektorów szkół, aby wydłużyć przerwę obiadową do 30 minut.
Wszystkie komentarze
20 minut to zdecydowanie za mało. Pamiętam jak za każdym razem trzeba było w szkole biec, żeby zdążyć . ___________________________ http://www.mojegastro.pl/
Dodaj komentarz