Jak Polacy inwestują w nieruchomości?
Według ostatnich badań Eurostatu Polacy są w czołówce Europejczyków pod względem ilości kupowanych mieszkań. Najchętniej inwestujemy w mieszkania z rynku pierwotnego oraz – coraz częściej – w nieruchomości luksusowe. W polskie nieruchomości inwestują także obcokrajowcy.
Rynek pierwotny górą
Raport TNS i badania przeprowadzone prze Eurostat pokazują jasno – najchętniej inwestujemy w mieszkania z rynku pierwotnego. Liczba kupowanych przez nas mieszkań jest wyższa od średniej europejskiej aż o 50%! Raport TNS przeprowadził także ankietę dla serwisu otodom.pl, z której wynika, że tylko 12% ankietowanych podczas szukania mieszkania zdecydowałoby się na mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego, podczas gdy aż 55% rozważało od początku tylko mieszkanie z rynku pierwotnego. W niektórych krajach europejskich, na przykład w Danii, dzieje się zupełnie odwrotnie – blisko 100% mieszkań kupowane jest z rynku wtórnego.
Mieszkania do zaprojektowania
Jako główny czynnik wyboru mieszkań z rynku pierwotnego Polacy wskazują możliwość samodzielnego zaprojektowania ich wyglądu. Przyciąga to zarówno osoby kupujące mieszkanie na użytek własny, jak i te, które chcą przeznaczyć nieruchomość pod wynajem. Dla tych drugich szczególnie atrakcyjna jest możliwość wyremontowania mieszkania bez pozbywania się jego zawartości, ponieważ często pod wynajem zostawia się mieszkanie puste albo wyposaża w meble niedrogie i o neutralnej stylistyce.
Kogo stać na luksus?
Polacy z roku na rok są coraz bogatsi. Wzrasta także liczba Polaków najbogatszych – ci mogą pozwolić sobie na zakup luksusowych nowoczesnych apartamentów albo mieszkań w zabytkowych kamienicach. Dzięki ich inwestycjom polski rynek luksusowych nieruchomosci w ciągu trzech lat może wzrosnąć nawet o 20%. Najchętniej kupowane nieruchomości luksusowe mieszczą się w Warszawie, Krakowie oraz całym Trójmieście.
– Dobra luksusowe są dostępne dla ograniczonej liczby osób. (…) Głównym powodem niskiej dostępności luksusowych nieruchomości jest ich cena, która w przypadku tego segmentu zaczyna się od 1 mln zł – mówi Agata Stradomska z RE/MAX Polska.
Nasze luksusowe nieruchomości i tak jednak chowają się przy światowych luksusach. Pokazują to chociażby ceny – najdroższy apartament w Polsce można kupić już za 5 mln euro, a na świecie – za kilkaset milionów euro.
Na co zwracamy uwagę przy zakupie mieszkania?
- cenę za metr kwadratowy,
- lokalizację (za atrakcyjne uważamy centrum miasta lub peryferia, które zapewniają bezpośredni kontakt z naturą),
- dostęp do miejsc wypoczynku,
- dostęp do instytucji kulturalnych,
- ochronę (chętniej wybieramy osiedla strzeżone lub bloki z recepcją),
- dostęp do miejsc parkingowych.
Kto poza Polakami kupuje mieszkania w Polsce?
Okazuje się, że w ubiegłym roku aż 6 tysięcy nieruchomości zostało kupione przez osoby pochodzące z zagranicy. Jeżeli chodzi o nieruchomości nadmorskie, to prawie połowa nabywców to obcokrajowcy. Najwiecej mieszkań, bo aż 1/5, została kupiona przez Ukraińców. Poza nimi zainteresowani mieszkaniami w Polsce są Niemcy, Francuzi, Szwajcarzy oraz Austriacy. Celują oni jednak w mieszkania drogie – płacą średnio 10-30 tysięcy złotych za metr kwadratowy.
Budujemy domy, remontujemy mieszkania, odnawiamy stare kamienice… ten trend rozpoczęty w Polsce już kilkanaście lat temu nadal trwa. Zarówno my, jak i obcokrajowcy coraz chętniej inwestujemy w polskie nieruchomości. Od poprzedniego roku liczba inwestycji wzrosła o 15% – ciekawe, o ile wzrośnie w tym roku…
Dodaj komentarz