Jak Polacy inwestują w nieruchomości?

Jak Polacy inwestują w nieruchomości?

author
Dominika Sobieraj
30 czerwca 2017
Bloki, apartamenty, osiedla luksusowych domków - mamy wrażenie, że nowe inwestycje wyrastają jak grzyby po deszczu. W ostatnich latach polski rynek nieruchomości rzeczywiście działa coraz prężniej. 

Według ostatnich badań Eurostatu Polacy są w czołówce Europejczyków pod względem ilości kupowanych mieszkań. Najchętniej inwestujemy w mieszkania z rynku pierwotnego oraz – coraz częściej – w nieruchomości luksusowe. W polskie nieruchomości inwestują także obcokrajowcy.

Rynek pierwotny górą

Raport TNS i badania przeprowadzone prze Eurostat pokazują jasno – najchętniej inwestujemy w mieszkania z rynku pierwotnego. Liczba kupowanych przez nas mieszkań jest wyższa od średniej europejskiej aż o 50%! Raport TNS przeprowadził także ankietę dla serwisu otodom.pl, z której wynika, że tylko 12% ankietowanych podczas szukania mieszkania zdecydowałoby się na mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego, podczas gdy aż 55% rozważało od początku tylko mieszkanie z rynku pierwotnego. W niektórych krajach europejskich, na przykład w Danii, dzieje się zupełnie odwrotnie – blisko 100% mieszkań kupowane jest z rynku wtórnego. 

Mieszkania do zaprojektowania 

Jako główny czynnik wyboru mieszkań z rynku pierwotnego Polacy wskazują możliwość samodzielnego zaprojektowania ich wyglądu. Przyciąga to zarówno osoby kupujące mieszkanie na użytek własny, jak i te, które chcą przeznaczyć nieruchomość pod wynajem. Dla tych drugich szczególnie atrakcyjna jest możliwość wyremontowania mieszkania bez pozbywania się jego zawartości, ponieważ często pod wynajem zostawia się mieszkanie puste albo wyposaża w meble niedrogie i o neutralnej stylistyce.

Kogo stać na luksus?  

Polacy z roku na rok są coraz bogatsi. Wzrasta także liczba Polaków najbogatszych – ci mogą pozwolić sobie na zakup luksusowych nowoczesnych apartamentów albo mieszkań w zabytkowych kamienicach. Dzięki ich inwestycjom polski rynek luksusowych nieruchomosci w ciągu trzech lat może wzrosnąć nawet o 20%. Najchętniej kupowane nieruchomości luksusowe mieszczą się w Warszawie, Krakowie oraz całym Trójmieście. 

– Dobra luksusowe są dostępne dla ograniczonej liczby osób. (…) Głównym powodem niskiej dostępności luksusowych nieruchomości jest ich cena, która w przypadku tego segmentu zaczyna się od 1 mln zł – mówi Agata Stradomska z RE/MAX Polska.

Nasze luksusowe nieruchomości i tak jednak chowają się przy światowych luksusach. Pokazują to chociażby ceny – najdroższy apartament w Polsce można kupić już za 5 mln euro, a na świecie – za kilkaset milionów euro.

Na co zwracamy uwagę przy zakupie mieszkania?

  • cenę za metr kwadratowy,
  • lokalizację (za atrakcyjne uważamy centrum miasta lub peryferia, które zapewniają bezpośredni kontakt z naturą),
  • dostęp do miejsc wypoczynku, 
  • dostęp do instytucji kulturalnych, 
  • ochronę (chętniej wybieramy osiedla strzeżone lub bloki z recepcją),
  • dostęp do miejsc parkingowych. 

Kto poza Polakami kupuje mieszkania w Polsce?

Okazuje się, że w ubiegłym roku aż 6 tysięcy nieruchomości zostało kupione przez osoby pochodzące z zagranicy. Jeżeli chodzi o nieruchomości nadmorskie, to prawie połowa nabywców to obcokrajowcy. Najwiecej mieszkań, bo aż 1/5, została kupiona przez Ukraińców. Poza nimi zainteresowani mieszkaniami w Polsce są Niemcy, Francuzi, Szwajcarzy oraz Austriacy. Celują oni jednak w mieszkania drogie – płacą średnio 10-30 tysięcy złotych za metr kwadratowy. 

Budujemy domy, remontujemy mieszkania, odnawiamy stare kamienice… ten trend rozpoczęty w Polsce już kilkanaście lat temu nadal trwa. Zarówno my, jak i obcokrajowcy coraz chętniej inwestujemy w polskie nieruchomości. Od poprzedniego roku liczba inwestycji wzrosła o 15% – ciekawe, o ile wzrośnie w tym roku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Credit Agricole w Łowiczu
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 lipca 2019

Credit Agricole w Łowiczu

Pożyczki bez zaświadczeń Bełchatów
Pożyczki miasta
author
Dominika Sobieraj
27 maja 2017

Pożyczki bez zaświadczeń Bełchatów

Kredyt kupiecki – na czym polega?
Kredyty
author
Aleksandra Gościnna
09 marca 2022

Kredyt kupiecki – na czym polega?

Ile dajemy księdzu w czasie kolędy?
Blog
author
Dominika Sobieraj
04 stycznia 2018

Ile dajemy księdzu w czasie kolędy?

Jak zamknąć konto w Raiffeisen Polbanku?
Banki
author
Dominika Sobieraj
10 września 2018

Jak zamknąć konto w Raiffeisen Polbanku?

Porównaj