Według badania Provident Polska - “Finanse Polaków”, prawie 90% z nas przed zaciągnięciem pożyczki zwróci uwagę na jej całkowity koszt i wysokość miesięcznych rat. Co jeszcze nas wyróżnia w tej kwestii?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 25.09.2017
Udostępnij:

Badanie dla Providenta zostało przeprowadzone przez Pracownię Badań Społecznych. Wynika z niego, że przy zaciaganiu zobowiązań jesteśmy bardzo optymistyczni, a wartość kredytów i pożyczek wśród Polaków rośnie z roku na rok.

Wzrost liczby kredytów i pożyczek na przestrzeni lat

Dane NBP pokazują, że w trakcie ostatnich 20 lat łączna wartość wszystkich kredytów i pożyczek Polaków wzrosła ponad dwudziestokrotnie – z około 32 mld zł do ponad 660 mld zł. Co więcej, Biuro Informacji Kredytowej informuje, że wartość samych kredytów konsumpcyjnych i pożyczek udzielonych w ubiegłym roku wyniosła już prawie 82 mld zł (to wzrost o ponad 2% rok do roku), które w większości udzieliły banki. 

Dziś rośnie również znaczenie firm pożyczkowych, do których należy więcej niż 4% rynku kredytów i pożyczek konsumpcyjnych (patrząc na finansowanie do 1000 zł, to już prawie połowa). Provident Polska jest największa instytucja wśród pozabankowych firm udzielających pożyczek. Firma udziela finansowania na około 2 mld zł rocznie.

Z naszych doświadczeń wynika, że większość Polaków pożycza odpowiedzialnie, racjonalnie kalkulując, czy będzie ich stać na spłatę. Niewątpliwie wciąż jednak należy przypominać o podstawowych zasadach rozsądnego pożyczania pieniędzy. Przede wszystkim warto pożyczać tylko w bankach oraz znanych, legalnie działających firmach pożyczkowych, które przestrzegają prawa. Przed zaciągnięciem pożyczki należy sprawdzić jej podstawowe parametry, m.in. jaki będzie jej całkowity koszt i jaka rata. Nie warto decydować się na zobowiązania, które przekraczają nasze możliwości – to prosta droga do problemów finansowych – tłumaczy Patrycja Rogowska-Tomaszycka, członek zarządu Provident Polska.

Na co zwracamy uwagę przed zaciągnięciem pożyczki ? 

Z analiz wynika, że przede wszystkim patrzymy na jej całkowity koszt – tak odpowiedziało 87% respondentów. Jedynie 6% z nas nie zwraca na to uwagi. 86% Polaków sprawdza jaka jest wysokość miesięcznej raty oraz na to czy będzie ich stać na jej spłatę. Kolejną sprawą, której się przyglądamy jest renoma i rozpoznawalność firmy, od której pożyczamy. Więcej niż ¾  badanych przyznało, że pożyczyłoby pieniądze tylko od dużej, znanej ogółowi firmy.

Co ciekawe, eksperci firmy PBS zauważają, że wciąż wiele osób prawdopodobnie nie rozumie pojęcia RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO to parametr, który służy głównie do porównywania ofert kredytów i pożyczek, aby porównanie było miarodajne, musi jednak uwzględniać tę samą kwotę pożyczki na taki sam okres), bo ta kategoria zebrała największy odsetek odpowiedzi „nie wiem” (12%). 

12% badanych przyznaje, że nie wzięłoby pod uwagę RRSO przed zaciągnięciem pożyczki, a tylko 40% Polaków odpowiedziało odwrotnie. 

Źródło: media-provident.pl/pr/367961/jak-pozyczaja-polacy

Na co pożyczamy ?

Badanie sprawdziło także to, na co Polacy byliby skłonni zaciągnąć pożyczkę w sytuacji, gdyby nie mieli na to odpowiednich środków z bieżących dochodów lub oszczędności. 

Okazuje się, że najwięcej respondentów stwierdziło, iż zrobiłoby to w sytuacji pilnego, niespodziewanego wydatku, np. koszty leczenia – 73% wskazań. Więcej niż 50% ankietowanych uznało, że wzięłoby pożyczkę na remont mieszkania bądź zakup pralki, lodówki lub telewizora. 46% Polaków zdecydowałoby się na pożyczkę w sytuacji wesela i komunii, a 35% wzięłoby ją na wyjazd wakacyjny czy prezent dla bliskiej osoby (33%).

Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska, zauważa:  

Im wyższe dochody, tym większa skłonność do zaciągania pożyczek, zwłaszcza na cele bardziej aspiracyjne, związane z wyższym standardem życia, chęcią doświadczania, możliwością pokazania się – mowa o pożyczkach na ciekawe podróże, bardziej wystawne wesele, gadżety elektroniczne czy prezenty. Może to wynikać z faktu że osoby o wyższych dochodach stać na odroczone w czasie finansowanie potrzeb, czyli na spłatę pożyczki zaciągniętą na te cele. Należy także pamiętać, że dla tej grupy nie są to już cele wyższe. Dla osób o zasobniejszych portfelach, rozrywka i wypoczynek wchodzą w skład podstawowego koszyka dóbr, dlatego trudno odmówić im sobie takiego wydatku, nawet jeżeli w danej chwili muszą zaciągnąć na to pożyczkę – tłumaczy ekspert.

Źródło: media-provident.pl/pr/367961/jak-pozyczaja-polacy

Bogatsi pożyczają chętniej

Z badania “Finanse Polaków” wynika, że jedynie 19% osób z gospodarstw domowych o dochodach do 2000 zł netto byłaby skłonna wziąć pożyczkę na wakacyjny wyjazd. Za to w grupie gospodarstw domowych o dochodach wyższych niż 5000 zł netto odsetek ten wzrósł do 57%. Biorąc pod uwagę remont mieszkania, który jest zdecydowanie wyżej na liście priorytetów wśród wszystkich respondentów, to 45% Polaków w grupie gospodarstw domowych o dochodach do 2000 zł byłoby skłonnych wziąć pożyczkę na ten cel. Natomiast na taki krok zdecydowało by się 77% w przypadku gospodarstw o dochodach powyżej 5000 zł. Znacznie mniejsze różnice występują w sytuacji pilnego wydatku – na zobowiązanie zdecydowałoby się 71%osób o najniższych dochodach i 87% osób o najwyższych.

Komentarze