Jak pożyczają Polacy – raport Providenta

Jak pożyczają Polacy – raport Providenta

author
Aneta Jankowska
25 września 2017
Według badania Provident Polska - “Finanse Polaków”, prawie 90% z nas przed zaciągnięciem pożyczki zwróci uwagę na jej całkowity koszt i wysokość miesięcznych rat. Co jeszcze nas wyróżnia w tej kwestii?

Badanie dla Providenta zostało przeprowadzone przez Pracownię Badań Społecznych. Wynika z niego, że przy zaciaganiu zobowiązań jesteśmy bardzo optymistyczni, a wartość kredytów i pożyczek wśród Polaków rośnie z roku na rok.

Wzrost liczby kredytów i pożyczek na przestrzeni lat

Dane NBP pokazują, że w trakcie ostatnich 20 lat łączna wartość wszystkich kredytów i pożyczek Polaków wzrosła ponad dwudziestokrotnie – z około 32 mld zł do ponad 660 mld zł. Co więcej, Biuro Informacji Kredytowej informuje, że wartość samych kredytów konsumpcyjnych i pożyczek udzielonych w ubiegłym roku wyniosła już prawie 82 mld zł (to wzrost o ponad 2% rok do roku), które w większości udzieliły banki. 

Dziś rośnie również znaczenie firm pożyczkowych, do których należy więcej niż 4% rynku kredytów i pożyczek konsumpcyjnych (patrząc na finansowanie do 1000 zł, to już prawie połowa). Provident Polska jest największa instytucja wśród pozabankowych firm udzielających pożyczek. Firma udziela finansowania na około 2 mld zł rocznie.

Z naszych doświadczeń wynika, że większość Polaków pożycza odpowiedzialnie, racjonalnie kalkulując, czy będzie ich stać na spłatę. Niewątpliwie wciąż jednak należy przypominać o podstawowych zasadach rozsądnego pożyczania pieniędzy. Przede wszystkim warto pożyczać tylko w bankach oraz znanych, legalnie działających firmach pożyczkowych, które przestrzegają prawa. Przed zaciągnięciem pożyczki należy sprawdzić jej podstawowe parametry, m.in. jaki będzie jej całkowity koszt i jaka rata. Nie warto decydować się na zobowiązania, które przekraczają nasze możliwości – to prosta droga do problemów finansowych – tłumaczy Patrycja Rogowska-Tomaszycka, członek zarządu Provident Polska.

Na co zwracamy uwagę przed zaciągnięciem pożyczki ? 

Z analiz wynika, że przede wszystkim patrzymy na jej całkowity koszt – tak odpowiedziało 87% respondentów. Jedynie 6% z nas nie zwraca na to uwagi. 86% Polaków sprawdza jaka jest wysokość miesięcznej raty oraz na to czy będzie ich stać na jej spłatę. Kolejną sprawą, której się przyglądamy jest renoma i rozpoznawalność firmy, od której pożyczamy. Więcej niż ¾  badanych przyznało, że pożyczyłoby pieniądze tylko od dużej, znanej ogółowi firmy.

Co ciekawe, eksperci firmy PBS zauważają, że wciąż wiele osób prawdopodobnie nie rozumie pojęcia RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO to parametr, który służy głównie do porównywania ofert kredytów i pożyczek, aby porównanie było miarodajne, musi jednak uwzględniać tę samą kwotę pożyczki na taki sam okres), bo ta kategoria zebrała największy odsetek odpowiedzi „nie wiem” (12%). 

12% badanych przyznaje, że nie wzięłoby pod uwagę RRSO przed zaciągnięciem pożyczki, a tylko 40% Polaków odpowiedziało odwrotnie. 

Źródło: media-provident.pl/pr/367961/jak-pozyczaja-polacy

Na co pożyczamy ?

Badanie sprawdziło także to, na co Polacy byliby skłonni zaciągnąć pożyczkę w sytuacji, gdyby nie mieli na to odpowiednich środków z bieżących dochodów lub oszczędności. 

Okazuje się, że najwięcej respondentów stwierdziło, iż zrobiłoby to w sytuacji pilnego, niespodziewanego wydatku, np. koszty leczenia – 73% wskazań. Więcej niż 50% ankietowanych uznało, że wzięłoby pożyczkę na remont mieszkania bądź zakup pralki, lodówki lub telewizora. 46% Polaków zdecydowałoby się na pożyczkę w sytuacji wesela i komunii, a 35% wzięłoby ją na wyjazd wakacyjny czy prezent dla bliskiej osoby (33%).

Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska, zauważa:  

Im wyższe dochody, tym większa skłonność do zaciągania pożyczek, zwłaszcza na cele bardziej aspiracyjne, związane z wyższym standardem życia, chęcią doświadczania, możliwością pokazania się – mowa o pożyczkach na ciekawe podróże, bardziej wystawne wesele, gadżety elektroniczne czy prezenty. Może to wynikać z faktu że osoby o wyższych dochodach stać na odroczone w czasie finansowanie potrzeb, czyli na spłatę pożyczki zaciągniętą na te cele. Należy także pamiętać, że dla tej grupy nie są to już cele wyższe. Dla osób o zasobniejszych portfelach, rozrywka i wypoczynek wchodzą w skład podstawowego koszyka dóbr, dlatego trudno odmówić im sobie takiego wydatku, nawet jeżeli w danej chwili muszą zaciągnąć na to pożyczkę – tłumaczy ekspert.

Źródło: media-provident.pl/pr/367961/jak-pozyczaja-polacy

Bogatsi pożyczają chętniej

Z badania “Finanse Polaków” wynika, że jedynie 19% osób z gospodarstw domowych o dochodach do 2000 zł netto byłaby skłonna wziąć pożyczkę na wakacyjny wyjazd. Za to w grupie gospodarstw domowych o dochodach wyższych niż 5000 zł netto odsetek ten wzrósł do 57%. Biorąc pod uwagę remont mieszkania, który jest zdecydowanie wyżej na liście priorytetów wśród wszystkich respondentów, to 45% Polaków w grupie gospodarstw domowych o dochodach do 2000 zł byłoby skłonnych wziąć pożyczkę na ten cel. Natomiast na taki krok zdecydowało by się 77% w przypadku gospodarstw o dochodach powyżej 5000 zł. Znacznie mniejsze różnice występują w sytuacji pilnego wydatku – na zobowiązanie zdecydowałoby się 71%osób o najniższych dochodach i 87% osób o najwyższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

T-Mobile Usługi Bankowe w Świnoujściu
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Świnoujściu

Poznajemy naszą historię kredytową
Porady BIK
autor wpisu
Maciej_Stanko
22 lutego 2013

Poznajemy naszą historię kredytową

Nie będzie kolejnych rządowych świadczeń w gotówce
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
07 grudnia 2019

Nie będzie kolejnych rządowych świadczeń w gotówce

Kredyt gotówkowy Chrzanów
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
11 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Chrzanów

Jak płacić przez Przelewy24 na Amazon?
Poradnik
author
Halszka Gronek
04 lipca 2018

Jak płacić przez Przelewy24 na Amazon?

Santander Consumer Bank Tarnowskie Góry
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
17 lipca 2021

Santander Consumer Bank Tarnowskie Góry

Porównaj