Od początku roku nadpłaty, które wynikają z rozliczenia PIT są zwracane podatnikom. Urzędy na wypłatę mają trzy miesiące od dnia, w którym została złożona deklaracja. Co zrobić, aby szybciej otrzymać zwrot? 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 03.04.2017
Udostępnij:

Paweł Staszkiewicz z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, tłumaczy, że urzędy skarbowe w pierwszej kolejności realizują zwroty nadpłat z rocznych PIT podatnikom posiadającym uprawnienia wynikające z ustawy o Karcie Dużej Rodziny. 

Przedstawiciele urzędów skarbowych powtarzają, że na rozliczenie podatnika mają trzy miesiące. Istotne jednak, że im wcześniej wypełnimy PIT, tym szybciej otrzymamy zwrot. Bartosz Stróżyński z Izby Administracji Podatkowej w Bydgoszczy, podkreśla:

Zwroty realizowane są co do zasady według kolejności wpływu deklaracji podatkowych. Na faktyczny czas realizacji zwrotu wpływa aktualna liczba spraw w urzędzie oraz liczba czynności koniecznych do obsługi konkretnej deklaracji i realizacji konkretnego zwrotu

Na czas rozliczenia deklaracji podatkowej ma wpływ: 

– metoda złożenia deklaracji

– prawidłowość danych w deklaracji

– możliwe wątpliwości co do kwoty zapłaty podatku

Szybciej przez Internet

Urzędy skarbowe w kraju informują, że jeśli zdecydujemy się na wysłanie PIT-u przez Internet, to możemy liczyć na szybszą nadpłatę podatku. Złożenie zeznania rocznego w ten sposób oszczędza czas, który zostałby poświęcony na czynności obsługowe w urzędzie. Nie trzeba będzie wprowadzać deklaracji do systemu, bo już w nim będzie, co znacznie skróci czas realizacji przez urząd. 

Paweł Staszkiewicz dodaje, że korzystanie z elektronicznej formy złożenia zeznania PIT pozwala zaoszczędzić też czas i pieniądze. Podatnik nie musi udawać się do urzędu skarbowego ani płacić a przesłania zeznania drogą pocztową.

Karta Dużej Rodziny 

Już od dwóch lat w pierwszej kolejności zwroty nadpłat z rocznych zeznań PIT są realizowane tym podatnikom, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny. W przypadku rodzin wielodzietnych nadpłata powinna zostać zwrócona nie później niż w terminie 30 dni od momentu złożenia zeznania. 

Sprawdź, kiedy otrzymasz zwrot podatku

Jeśli chcemy sprawdzić, kiedy otrzymamy zwrot możemy z skorzystać z aplikacji Zwroty. Kiedyś program ten funkcjonował w województwie mazowieckim, pomorskim i opolskim, a także dolnośląskim i śląskim. Aktualnie z tej formy mogą skorzystać mieszkańcy Katowic i okolic. W innych miastach aplikacja nie funkcjonuje. Drugim sposobem zdobycia informacji o stanie realizacji zwrotu jest po prostu osobisty kontakt z wybranym urzędem skarbowym.  

Komentarze