Jak wnieść sprzeciw w EPU?

Jak wnieść sprzeciw w EPU?

author
Emilia Łobińska-Szyc
17 października 2023
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

Możliwość wniesienia sprzeciwu w EPU to podstawowe prawo Dłużnika. Sprawdziliśmy, jak to zrobić.

Wszystko ma swój termin

Pozwany na złożenie sprzeciwu ma dwa tygodnie. Do tego doliczyć należy 2-3 tygodnie na przesłanie przez niego dokumentów i opracowanie ich (m.in. zeskanowanie) przez sekretariat sądu. Po tym czasie można mieć pewność co do tego, czy pozwany się odwołał czy nie. Po upływie tego czasu sąd nadaje nakazowi zapłaty klauzulę wykonalności.

Prawomocny nakaz zapłaty wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym i znajdujący się w systemie informatycznym jest tytułem egzekucyjnym. Skoro nakaz zapłaty wydany został w postaci elektronicznej, tytuł egzekucyjny także istnieje tylko w takiej postaci. Postępowanie klauzulowe także przebiega w formie elektronicznej.

Nakaz zapłaty uzyskuje klauzulę wykonalności, czyli urzędowe potwierdzenie przez e-Sąd, że stanowi on podstawę do złożenia przez wierzyciela wniosku do komornika o wszczęcie egzekucji.

Sprawdź najlepsze oferty:

Elektroniczna klauzula wykonalności

Elektroniczna klauzula wykonalności nadawana jest z urzędu. Oznacza to, że powód nie musi składać odrębnego wniosku, aby ją uzyskać. Informacja o jej nadaniu przesyłana jest do powoda na jego adres e-mail i widoczna w systemie w formie postanowienia. Nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności jest tytułem wykonawczym uprawniającym do wszczęcia egzekucji.

Podstawowa zmianą, w stosunku do tradycyjnego postępowania przy nadawaniu klauzuli wykonalności prawomocnemu orzeczeniu sądu jest zasada niewysyłania wnioskodawcy (powodowi) odpisu orzeczenia z zamieszczoną na nim klauzulą wykonalności (w postaci skróconego postanowienia sądu). W EPU elektroniczny tytuł wykonawczy znajduje się w systemie informatycznym sądu prowadzącego elektroniczne postępowanie upominawcze.

Potrzebujesz finansowania? Sprawdź oferty:

Mając taką klauzulę (elektroniczną klauzulę wykonalności) w systemie – w wersji elektronicznej można niezwłocznie wnieść do komornika wniosek egzekucyjny – również elektronicznie. W systemie znajduje się również wykaz wszystkich komorników i odpowiedni formularz, który prowadzi Powoda „za rękę”. Komornicy otrzymują takie wnioski także elektronicznie, po czym rozpoczynają już standardową, tj. papierową procedurę.

Składając wniosek do komornika w sposób tradycyjny – papierowy, należy wówczas do wniosku egzekucyjnego załączyć wydruk weryfikacyjny tytułu wykonawczego. Komornik, do którego taki wniosek trafi, zweryfikuje wydruk z treścią zawartą w systemie e-Sądu i zaznaczy w systemie EPU fakt prowadzenia egzekucji na podstawie danego tytułu.

Podsumowanie

W procedurze elektronicznego postępowania upominawczego, pozwanemu przysługuje dwutygodniowy termin na złożenie sprzeciwu. Po tym czasie sąd oczekuje na przesłanie dokumentów przez pozwanego, które są opracowywane przez sekretariat sądu, włączając w to ich zeskanowanie. Po upływie tego okresu można ustalić, czy pozwanie zdecydował się na odwołanie czy też nie. Po tym etapie sąd nadaje nakazowi zapłaty klauzulę wykonalności.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym prawomocny nakaz zapłaty, będący częścią systemu informatycznego, staje się tytułem egzekucyjnym. Proces klauzulowy również odbywa się elektronicznie. Po nadaniu nakazowi klauzuli wykonalności, co jest potwierdzeniem przez e-Sąd, wierzyciel może zwrócić się do komornika o wszczęcie egzekucji.

Klauzula wykonalności nadawana jest automatycznie, bez konieczności składania odrębnego wniosku przez wierzyciela. Informacja o nadaniu klauzuli jest przesyłana na adres e-mail wierzyciela i widoczna w systemie jako postanowienie. Nakaz zapłaty opatrzony klauzulą wykonalności staje się tytułem wykonawczym, uprawniającym do wszczęcia egzekucji.

W elektronicznym systemie, posiadając klauzulę wykonalności, wierzyciel może niezwłocznie złożyć wniosek egzekucyjny do komornika również elektronicznie. System zawiera wykaz wszystkich komorników oraz odpowiedni formularz, który pomaga wierzycielowi w prowadzeniu procesu egzekucji. Komornicy otrzymują wnioski elektronicznie i przystępują do tradycyjnej, papierowej procedury na podstawie dostarczonych dokumentów, takich jak wydruk weryfikacyjny tytułu wykonawczego

author
Emilia Łobińska-Szyc
Radca prawny, członkini Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. Znana z profesjonalizmu oraz zaangażowania w świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski w Brzeszczach

ING Bank Śląski jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Brzeszczach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
11 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Spółdzielczy w Koszęcinie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Koszęcinie? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Koszęcin.

author
Patryk Byczek
30 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak zalogować się do Pekao SA? Nowe zasady logowania

Ważne zmiany w logowaniu do Pekao SA. 14 września 2019 wchodzi w życie unijna dyrektywa PSD2, która wymusza na bankach dwuetapowy proces weryfikacji Klienta w czasie logowania się do bankowości internetowej. Sprawdzamy krok po kroku, jak zalogować się na konto w Pekao SA – zobacz wszystkie zmiany.

author
Dominika Byczek
13 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Profi Credit w Sokołowie Podlaskim

Profi Credit to druga największa firma pożyczkowa w Polsce. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 000 zł, a wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Sprawdzamy, czy Profi Credit ma placówkę w Sokołowie Podlaskim.

author
Dominika Byczek
13 listopada 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak napisać reklamację?

Reklamacja stanowi narzędzie, dzięki któremu klienci mogą wyrazić swoje niezadowolenie z produktu lub usługi, jednocześnie dając firmom szansę na naprawienie popełnionych błędów i podniesienie jakości świadczonych usług. Aby reklamacja przyniosła oczekiwane rezultaty ważne jest, aby została napisana w sposób klarowny i rzeczowy. Sprawdźmy jak skutecznie napisać reklamację, aby zwiększyć szanse na rozwiązanie naszego problemu.

author
Julia Wierciło
19 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Clearbanc – kanadyjski fintech

Clearbanc to najprawdopodobniej największy zachodni Anioł Biznesu wspierający start-upy. Spółka, w oparciu o krótki kwestionariusz kredytowy, udziela finansowania na rzecz nowych lub dopiero rozwijających się biznesów. Cały system decyzyjny wspierany jest przez mechanizm sztucznej inteligencji. W dzisiejszym artykule znajdziecie więcej szczegółów na temat tego kanadyjskiego fintechu. 

author
Halszka Gronek
03 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj