Jakie mieszkania kupując Polacy ?

Jakie mieszkania kupując Polacy ?

author
Aneta Jankowska
30 października 2017
Polacy wiedzą czego chcą i są świadomi swoich wyborów na rynku nieruchomości. Nasze wymagania rosną. Co ciekawe, dziś wiele mieszkań kupujemy w celach inwestycyjnych.  

Większa świadomość Polaków

Chociaż nasz portfel nie staje się coraz grubszy, to nasza świadomość wzrosła wielokrotnie. Znacznie częściej niż kiedyś skupiamy się na jakości produktów i w przypadku mieszkań decydujemy się na mniejszy metraż, wolimy zapłacić więcej za coś, co jest zwyczajnie lepsze. Prezes zarządu firmy Robyg Zbigniew Wojciech Okoński wyjaśnia:

Średni metraż kupowanych mieszkań jest niższy niż kilka lat temu, za to konsumenci stawiają na jakość. Liczą się m.in. ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, dojazd i otoczenie inwestycji.

RynekPierwotny.pl przeprowadził sondę wśród sprzedających mieszkania na rynku pierwotnym na temat tego, czy i jak zmieniły się gusta osób, które kupują lokale w ostatnim czasie. Deweloperzy twierdzą, że w ostatnich latach przede wszystkim zmienił się wzrost świadomości klientów ich firm. Przyczyną może być powszechny dostęp do informacji, który sprawia, że klienci przychodzą do biura i wiedzą czego chcą.

Klienci mają o wiele większą świadomość prawną, bywają na targach, dobrze znają ofertę – podkreśla Andrzej Gutowski, dyrektor do spraw sprzedaży i marketingu Ronson Development. 

Natomiast Agata Nowaczyk z poznańskiego biura Ekonbud-Fadom zwraca uwagę, że dziś firmy mają do czynienia z klientem dobrze wyedukowanym.

Osoby szukające mieszkań są bardzo dobrze przygotowane do rozmów z deweloperem. Wiedzą dokładnie jakie pytania zadać. Wiedza naszych klientów dotycząca samego procesu zakupowego jest nieporównywalnie większa od tej sprzed 5 czy 10 lat – dodaje. 

Na co zwracamy uwagę i co wybieramy ?

Skupiamy się na większej ilości szczegółów i aspektów związanych z nieruchomością niż kiedyś. Nasza wiedza prawna znacznie się poszerzyła i o wiele częściej interesujemy się np. otoczeniem, w którym znajduje się nasze wymarzone lokum.

Obecnie, wybieramy mniejsze lokale, ale o wysokiej jakości i funkcjonalnym układzie. Deweloperzy zauważają, że znacznie zmniejszyła się średnia wielkość kupowanych mieszkań. Kupujemy najchętniej trzypokojowe mieszkania, ale o metrażu od 50 do 70 metrów kwadratowych.

W połowie ubiegłej dekady średnia powierzchnia kupowanego mieszkania wynosiła 70 mkw. Potem była jeszcze wyższa (85-90 mkw.), w czasie kryzysu znacząco się zmniejszyła, aż spadła do 55 mkw. I taka średnia obowiązuje do dziś – przekonuje Zbigniew Okoński z Robyg.

Uniwersalna, ponadczasowa architektura, dobra jakość stosowanych materiałów, zadbane części wspólne, infrastruktura w pobliżu budynku, oferta handlowo-usługowa w najbliższym otoczeniu, dojazd – na to klienci głównie zwracają uwagę przy zakupie. 

Lokal pod inwestycję

Kilkanaście lat temu mieszkania były kupowane w większości na kredyt i po to, by zaspokoić własne potrzeby. Klienci poszukiwali lokali o powierzchni od 45 do 75 mkw., w popularnych dzielnicach i raczej z dala od centrum. Standard nieruchomości nie był kluczowym argumentem przy wyborze lokalu, a większość mieszkań kupowana była na etapie dziury w ziemi – opowiada Wiesław Kulpiński, kierownik szczecińskiego biura sprzedaży Budnex.

Dziś szukamy zupełnie czegoś innego. Coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości i szuka lokali w centrach miast, bo takie są preferowane przez najemców.

Obecnie na rynku mamy dwie grupy klientów: osoby kupujące mieszkania na własne potrzeby oraz inwestorów poszukujących alternatywy dla lokat bankowych. Rosnąca rentowność najmu zachęca do zakupu lokalu pod wynajem – przekonuje Adrian Sączek, ekspert do spraw sprzedaży Mennica Deweloper.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Pekao SA opinie
Banki
author
Dominika Sobieraj
14 listopada 2020

Bank Pekao SA opinie

Rząd spłaci rolnikom część odsetek bankowych
Wpisy
author
Aneta Jankowska
24 maja 2018

Rząd spłaci rolnikom część odsetek bankowych

Zgłoś nieprawidłowość w Polskim Bonie Turystycznym
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
07 sierpnia 2020

Zgłoś nieprawidłowość w Polskim Bonie Turystycznym

Komornik Sądowy Krzysztof Łuczyszyn
Komornicy Sądowi
author
Dominika Sobieraj
29 czerwca 2022

Komornik Sądowy Krzysztof Łuczyszyn

Z Netfliksa zniknie 100 filmów i seriali
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
29 grudnia 2020

Z Netfliksa zniknie 100 filmów i seriali

Czy windykator może zająć wynagrodzenie?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
18 lipca 2020

Czy windykator może zająć wynagrodzenie?

Porównaj