Najczęściej komentowane
Jakie mieszkania kupując Polacy ?
Większa świadomość Polaków
Chociaż nasz portfel nie staje się coraz grubszy, to nasza świadomość wzrosła wielokrotnie. Znacznie częściej niż kiedyś skupiamy się na jakości produktów i w przypadku mieszkań decydujemy się na mniejszy metraż, wolimy zapłacić więcej za coś, co jest zwyczajnie lepsze. Prezes zarządu firmy Robyg Zbigniew Wojciech Okoński wyjaśnia:
– Średni metraż kupowanych mieszkań jest niższy niż kilka lat temu, za to konsumenci stawiają na jakość. Liczą się m.in. ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, dojazd i otoczenie inwestycji.
RynekPierwotny.pl przeprowadził sondę wśród sprzedających mieszkania na rynku pierwotnym na temat tego, czy i jak zmieniły się gusta osób, które kupują lokale w ostatnim czasie. Deweloperzy twierdzą, że w ostatnich latach przede wszystkim zmienił się wzrost świadomości klientów ich firm. Przyczyną może być powszechny dostęp do informacji, który sprawia, że klienci przychodzą do biura i wiedzą czego chcą.
– Klienci mają o wiele większą świadomość prawną, bywają na targach, dobrze znają ofertę – podkreśla Andrzej Gutowski, dyrektor do spraw sprzedaży i marketingu Ronson Development.
Natomiast Agata Nowaczyk z poznańskiego biura Ekonbud-Fadom zwraca uwagę, że dziś firmy mają do czynienia z klientem dobrze wyedukowanym.
– Osoby szukające mieszkań są bardzo dobrze przygotowane do rozmów z deweloperem. Wiedzą dokładnie jakie pytania zadać. Wiedza naszych klientów dotycząca samego procesu zakupowego jest nieporównywalnie większa od tej sprzed 5 czy 10 lat – dodaje.
Na co zwracamy uwagę i co wybieramy ?
Skupiamy się na większej ilości szczegółów i aspektów związanych z nieruchomością niż kiedyś. Nasza wiedza prawna znacznie się poszerzyła i o wiele częściej interesujemy się np. otoczeniem, w którym znajduje się nasze wymarzone lokum.
Obecnie, wybieramy mniejsze lokale, ale o wysokiej jakości i funkcjonalnym układzie. Deweloperzy zauważają, że znacznie zmniejszyła się średnia wielkość kupowanych mieszkań. Kupujemy najchętniej trzypokojowe mieszkania, ale o metrażu od 50 do 70 metrów kwadratowych.
– W połowie ubiegłej dekady średnia powierzchnia kupowanego mieszkania wynosiła 70 mkw. Potem była jeszcze wyższa (85-90 mkw.), w czasie kryzysu znacząco się zmniejszyła, aż spadła do 55 mkw. I taka średnia obowiązuje do dziś – przekonuje Zbigniew Okoński z Robyg.
Uniwersalna, ponadczasowa architektura, dobra jakość stosowanych materiałów, zadbane części wspólne, infrastruktura w pobliżu budynku, oferta handlowo-usługowa w najbliższym otoczeniu, dojazd – na to klienci głównie zwracają uwagę przy zakupie.
Lokal pod inwestycję
– Kilkanaście lat temu mieszkania były kupowane w większości na kredyt i po to, by zaspokoić własne potrzeby. Klienci poszukiwali lokali o powierzchni od 45 do 75 mkw., w popularnych dzielnicach i raczej z dala od centrum. Standard nieruchomości nie był kluczowym argumentem przy wyborze lokalu, a większość mieszkań kupowana była na etapie dziury w ziemi – opowiada Wiesław Kulpiński, kierownik szczecińskiego biura sprzedaży Budnex.
Dziś szukamy zupełnie czegoś innego. Coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości i szuka lokali w centrach miast, bo takie są preferowane przez najemców.
– Obecnie na rynku mamy dwie grupy klientów: osoby kupujące mieszkania na własne potrzeby oraz inwestorów poszukujących alternatywy dla lokat bankowych. Rosnąca rentowność najmu zachęca do zakupu lokalu pod wynajem – przekonuje Adrian Sączek, ekspert do spraw sprzedaży Mennica Deweloper.
Dodaj komentarz