System Blik bije rekordy. Miliony użytkowników oraz dziesiątki milionów potwierdzonych transakcji, to tylko krótkie streszczenie najlepiej rozwijającej się formy operowania pieniędzmi w obecnych czasach.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 07.02.2018
Udostępnij:

Blik rozwija się w każdej strefie, w której może zostać wykorzystany, np. płatności w sklepach, płatności przez Internet, wypłata pieniędzy w bankomacie. Czy system ma szansę stać się głównym przedmiotem w codziennych operacjach pieniężnych?

NIEPRAWDOPODOBNY ROZWÓJ SYSTEMU

Opierając się na danych z dwóch poprzednich lat można zauważyć ogromny krok w przód. Statystki, które odnotowuje Blik zaskakują nie tylko ekspertów, ale także samych użytkowników.

Statystyki w liczbach

Tylko w 2017 roku wszyscy użytkownicy systemu Blik, których jest ponad sześć milionów, korzystali z niego trzydzieści trzy miliony razy.

Transakcje dotyczyły przelewów, zakupów przez Internet (podczas których system wykorzystano największą ilość razów) oraz w sklepach fizycznych, a także czynności bankomatowych. Łączna wartość wszystkich operacji zrealizowanych w roku ubiegłym wynosiła około cztery i pół miliarda złotych.

W porównaniu do roku 2016, w roku 2017 liczba użytkowników wzrosła o dziewięćdziesiąt siedem procent, zaś liczba wykonanych transakcji wzrosła o dwieście siedemdziesiąt procent.

Użytkownicy systemu

Z usługi PSP korzysta obecnie cztery piąte Klientów wszystkich instytucji bankowych w Polsce. Dostęp do mobilnej aplikacji posiada osiem polskich banków. Dodatkowo system jest obsługiwany przez dwieście trzydzieści dwa tysiące dwieście terminali, dwieście trzydzieści tysięcy siedemset punktów handlowo-usługowych oraz ponad siedemnaście tysięcy bankomatów. Wirtualnie Blika można użyć w przypadku praktycznie każdej płatności.

Statystyki codzienne

W ciągu ostatnich czterech miesięcy roku ubiegłego, Polacy sięgali po system Blik około sto trzydzieści tysięcy razy dziennie. Najwięcej razy wykorzystano go podczas płatności w Internecie – aż dziewięćdziesiąt trzy tysiące razy. Inne operacje dotyczyły czynności bankomatowychdwadzieścia sześć tysięcy razy, płatności za pośrednictwem terminali płatniczychsześć tysięcy razy, oraz przelewów przy użyciu numerów telefonów komórkowych  pięć tysięcy osiemset razy.
 

Komentarze