Strona główna Wpisy KNF ostrzega Klientów przed kryptowalutami

KNF ostrzega Klientów przed kryptowalutami

author
Dominika Sobieraj
07 lipca 2017
Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski wydały ostrzeżenie dotyczące korzystania z kryptowalut, czyli walut wirtualnych. Przykładowe z nich to bitcoiny, litecoiny, veny lub freecoiny.

Zgodnie z ustawą z dnia 19.08.2011 r. usługach płatniczych oraz ustawą z dnia 29.07.2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi wszystkie waluty wirtualne nie są pieniądzem elektronicznym, a zatem nie podlegają ochronie prawnej. Nie są one emitowane przez polski bank centralny ani nie są prawnym środkiem płatniczym, co sprawia, że nie można nimi płacić w punktach handlowo-usługowych. 

Instytucje biją na alarm

Europejski Bank Centralny oraz Europejski Urząd Nadzoru Bankowego już od kilku lat są zaniepokojowane kryptowalutami, ponieważ niosą one wiele zagrożeń. EBA zaproponował definicję walut wirtualnych:

Waluty wirtualne są cyfrową reprezentacją wartości, nieemitowaną przez bank centralny ani organ publiczny, niekoniecznie powiązaną z walutą określonego kraju, lecz uznawaną przez osoby fizyczne i prawne za środek płatniczy, która może być przenoszona, przechowywana albo podlegać handlowi elektronicznemu.

(źródło: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2017/ww-pl.html) 

Niebezpiecznie, ale zgodne z prawem

Mimo tego, że kryptowaluty nie należą do bezpiecznych środków płatniczych, korzystanie z nich nie jest łamaniem prawa zarówno polskiego, jak i unijnego. Ryzyko, z którym wiąże się posiadanie walut wirtualnych, jest jednak duże i każdy powinien mieć świadomość skali zagrożenia, zanim zainwestuje swoje środki finansowe w zakup bitcoinów.

Rodzaje ryzyka

  • Utrata środków finansowych na skutek kradzieży – waluty wirtualne mogą zostać ukradzione na przykład w przypadku cyberataku na stronę internetową, która prowadzi wymianę kryptowalut. Takie przypadki nie są odosobnione – nawet w ubiegłym roku jedna z największych platform wymiany wirtualnych walut zakończyła z dnia na dzień swoją działalność pozbawiając wszystkich użytkowników możliwości dochodzenia swojej własności w sądzie. 

  • Brak gwarancji – Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie sprawuje pieczy nad kryptowalutami, co oznacza, że inwestujemy w nie na własną odpowiedzialność.

  • Możliwość niezaakceptowania płatności – waluty wirtualne nie są i nie muszą być powszechnie akceptowane. Nie są one zwykłą walutą ani typowym środkiem płatniczym, dlatego nie możemy płacić nimi w punktach handlowo-usługowych. 

  • Oszustwo – w przypadku takiego zdarzenia, jedyna forma ochrony, z której możemy skorzystać, to zwykłe postępowanie karne. Żadna instytucja ochrony konsumentów lub inwestorów, czyli ani Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ani Komisja Nadzoru Finansowego nie będą mogły nam pomóc. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że często podmioty, które obracają kryptowalutami, działają w wielu różnych krajach, przez co proces sądowy jest znacznie utrudniony. Podmioty oferujące obrót walut wirtualnych mogą także mieć charakter piramidy finansowej – w takim przypadku możemy stracić nasze pieniądze z dnia na dzień. 

  • Zmiana ceny – żadna strona zajmująca się wymianą walut nie gwarantuje nam stałości kursu. Zmienność ceny jest w tym przypadku naprawdę wysoka, ponieważ kształtują ją nawet pojedyncze transakcje.

NBP oraz KNF ostrzegają zatem wszystkich przed zakupem i używaniem walut wirtualnych. Posiadanie kryptowalut to ogromne ryzyko zarówno dla użytkowników, jak i dla instytucji finansowych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Warcie sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 grudnia 2019

Bank Spółdzielczy w Warcie sesje przychodzące i wychodzące

Kredyt hipoteczny Dąbrowa Górnicza
Wpisy Inne
author
Dominika Sobieraj
04 maja 2017

Kredyt hipoteczny Dąbrowa Górnicza

Polak  na mieszkanie musi wydać  99 pensji
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
13 czerwca 2019

Polak na mieszkanie musi wydać 99 pensji

T-Mobile Usługi Bankowe w Tarnowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
13 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Tarnowie

2 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie
Blog
author
Aneta Jankowska
06 grudnia 2017

2 mln Polaków żyje w skrajnej biedzie

Coraz więcej wydajemy na zakupy
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 listopada 2017

Coraz więcej wydajemy na zakupy