Kobiety lepiej spłacają swoje długi

Kobiety lepiej spłacają swoje długi

author
Aneta Jankowska
07 marca 2018
Dzień Kobiet już jutro. Z tej okazji sprawdzimy jak panie wypadają pod względem zarządzania swoimi finansami. Czy kobiety częściej się zadłużają? Czy chętniej niż mężczyźni zaciągają kredyty? 

Stereotypy bywają mylące

Mimo, że zakupy wydają się być właśnie domeną kobiet, to znacznie rzadziej od mężczyzn ulegają one pokusom. Są też bardziej ostrożne – dłużej zastanawiają się czy wziąć kredyt czy też nie, a pożyczki wywołują u nich dużo stresu. 

Dzięki badaniu BIG InfoMonitor i BIK możemy scharakteryzować płeć piękną między innymi pod względem wysokości zadłużenia. Z danych wynika, że panie stanowią mniejszość wśród niesolidnych dłużników, bo 38% ogółu. Kwota ich wspólnych zaległości wynosi ponad 21 mld zł. Dla porównania, mężczyźni są winni już ponad 45 mld zł.

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Co interesujące, im starsza kobieta, tym większe ma zaległości. W bazach dłużników przeważają panie w wieku powyżej 65 lat. 

Średnie zadłużenie kobiety to: 20 925 zł
Średnie zadłużenie mężczyzny to: 27 566 zł

Sławomir Grzelczak, który jest prezesem BIG InfoMonitor, zaznacza, że badanie pokazało, iż stereotypy dotyczące płci są bardzo mylące. To panie, częściej niż panowie, rozsądniej zarządzają swoimi finansami i są mniej skłonne do podejmowania ryzyka.

Portret kobiety-dłużniczki

Statystyki pokazują, że średnio kobieta-dłużniczka ma 35-44 lata. Najczęściej zamieszkuje ona Śląsk i Mazowsze ( w tych województwach mieszka ¼ dłużniczek). Statystycznie kobieta mieszkająca na Śląsku ma do oddania 20 185 zł, a na Mazowszu – 29 827 zł.  Najmłodsza dłużniczka-rekordzistek ma 45 lat (dług na ponad 17 mln zł), a najstarsza – 64 lata (dług na 25,5 mln zł).

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Rekordzistki w rejestrze długów

Niechlubne pierwsze miejsce wśród dłużniczek zajmuje pani z Warszawy w wieku 64 lat. Jej dług wynosi już 25,5 mln zł (dla porównania, dług mężczyzny-rekordzisty wynosi aż ponad 66 mln zł). Zaraz za nią znajduje się 63-letnia mieszkanka Dolnego Śląska z zaległym zobowiązaniem o wartości 24,5 mln zł. Podium zamyka kobieta w wieku 58 lat z Małopolski, z długiem sięgającym 20,3 mln zł.

Z danych wynika, że problem z zaległościami finansowymi mają najczęściej panie między 45. a 54. rokiem życia. Ich średnia zaległość przekracza ogólną średnią i wynosi nawet do 27 tys. zł. Najmniej problemów mają zaś kobiety w wieku 18-24 lat. 

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Zadłużenie, płeć a miejsce zamieszkania

Chociaż w wielu województwach występuje wysoki współczynnik sfeminizowania, to zupełnie nie wpływa on na zadłużenie kobiet w poszczególnych regionach Polski. Porównując kobiety i mężczyzn, najmniejsze dysproporcje między dłużnikami obu płci widać w:

  • woj. łódzkim
  • woj. wielkopolskim
  • woj. kujawsko-pomorskim 
  • woj. śląskim

Natomiast największe różnice zauważymy w:

  • woj. świętokrzyskim
  • woj. lubelskim
  • woj. podlaskim
  • woj. podkarpackim

Średnie zaległości – podział na regiony

Średnie zaległe zadłużenie na jedną kobietę nad Wisłą to 20 925 zł

Średnia Mazowsza to 29 827 zł.
Średnia Małopolski to 23 809 zł 
Średnia Pomorza to 21 014 zł
Średnia Warmii i Mazurach to 16 199 zł.
Średnia w Świętokrzyskiem to 16 273 zł
Średnia w Lubuskiem 16 941 zł.

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Skąd biorą się różnice w zadłużeniu zależne od płci ?

Wspomniane wcześniej stereotypy nie dotyczą jedynie rozrzutności mężczyzn. Z badania Instytutu ARC Rynek i Opinia, wynika, że mężczyźni inaczej podchodzą do gospodarowania pieniędzmi. Kobiety rzadziej niż mężczyźni pożyczają, a co więcej, to płeć brzydka łatwiej ulega pokusie. To właśnie mężczyźni częściej wychodzą z założenia, że wolą pożyczać niż oszczędzać. Co również istotne, panowie nie potrafią planować swoich wydatków z wcześniejszym wyprzedzeniem, a decyzję o podjęciu zobowiązania podejmują bardzo szybko (maksymalnie do kilku dni lub minimalnie nawet do kilku godzin).

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Panie znacznie bardziej stresują się przed zaciągnięciem nowego zobowiązania. Dłużej nad tym rozmyślają i starają się przeanalizować swoją decyzję. Zdenerwowanie odczuwa aż 38% kobiet wobec 30% mężczyzn. 

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

30 minut darmowej jazdy pojazdami blinkee.city od ING Banku Śląskiego
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
06 października 2019

30 minut darmowej jazdy pojazdami blinkee.city od ING Banku Śląskiego

Biuro paszportowe w Ełku
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Ełku

Alior Bank w Grodkowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 lipca 2019

Alior Bank w Grodkowie

Ponad milion Polaków spędza wakacje w Chorwacji
Wpisy
author
Aneta Jankowska
13 sierpnia 2018

Ponad milion Polaków spędza wakacje w Chorwacji

BNP ostatecznie przejmuje Raiffeisen – co z Klientami?
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
02 listopada 2019

BNP ostatecznie przejmuje Raiffeisen – co z Klientami?

Porównaj