Komornik musi płacić VAT

Komornik musi płacić VAT

author
Aneta Jankowska
13 marca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że komornicy sądowi są podatnikami VAT, powinni więc naliczać i odprowadzać ten podatek. Jak jednak liczyć VAT od opłat komorniczych?

Sąd uznał, że komornicy wykonują samodzielnie działalność gospodarczą i ani nie są organem władzy publicznej, ani też nie obsługują tych organów. Sędzia Bartosz Wojciechowski uzasadnia uchwałę (I FPS 8/16):

"Do komornika sądowego, którego status wynika z ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, ma zastosowanie art. 15 ust. 1 w związku z ustępem 2 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ wykonuje on działalność nie w formie podmiotu prawa publicznego, lecz w formie samodzielnej działalności gospodarczej". 

Dlatego też sąd uznał, że komornikom nie przysługuje wyłączenie wynikające z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem: "nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych". zdecydował też, że komornikom nie przysługuje wyłączenie zawarte w unijnej dyrektywie o VAT.

Spór z fiskusem

Poszerzony skład NSA odpowiadał na pytanie prawne zwykłego składu NSA. Mianowicie o to czy do komornika sądowego – w świetle jego statusu wynikającego z ustawy o komornikach sądowych – ma zastosowanie przepis ustawy o VAT, który mówi, że jest on podatnikiem VAT czy też przepis wyłączający go z opodatkowania tym podatkiem?

Sprawa w sądzie zakończyła spór komornika z fiskusem, który dotyczył interpretacji podatkowej w sprawie VAT (resort finansów uznał w niej, że komornik jest podatnikiem VAT, z czym nie zgodził się występujący o interpretację komornik). Podczas rozprawy pełnomocnicy stron powoływali się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Sprawiedliwości UE i wyroki sądu administracyjnego. Jednak każda strona wyciągała z nich odmienne wnioski.

Według fiskusa komornik prowadzi działalność gospodarczą i ponosi ryzyko gospodarcze, podlega też zasadom konkurencji, ponosi częściową odpowiedzialność za swoją pracę, jak i osób, dla których jest pracodawcą. Reasumując, powinien być podatnikiem VAT.

Natomiast pełnomocnicy skarżącego komornika argumentowali np., że nie działa on samodzielnie, podlega nadzorowi sądu i resortu sprawiedliwośc, a co więcej ponoszone przez niego ryzyko nie jest identyczne, jak w przypadku pozostałych przedsiębiorców. Zwrócono również uwagę na to, że wysokość opłat egzekucyjnych, które nie są ekwiwalentem wynagrodzenia, jest regulowana Zaś z ustawy o komornikach wynika, że działają oni w interesie państwa.

Rafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej, poinformował, że środowisku komorników zależało na jednoznacznym rozstrzygnięciu kwestii opodatkowania czynności podatkiem od towarów i usług:

"Po podjęciu uchwały przez NSA mamy wreszcie pewność, że podatnikami jesteśmy" – podkreślił Fronczek. "Aktualnie kluczowe znaczenie odegra rozstrzygnięcie w zakresie dotyczącym podstawy opodatkowania. Z niecierpliwością oczekujemy na uchwałę powiększonego składu Sądu Najwyższego w tym zakresie (sygn. III CZP 97/16). Rozstrzygnięcie w tej sprawie musi też wpłynąć na podejście Ministerstwa Sprawiedliwości do projektów ustaw komorniczych, nad którymi toczą się prace, ponieważ projekty co do zasady nie przewidują zmiany statusu komornika, zatem podjęta uchwała będzie miała zastosowanie również do komorników, którzy mają funkcjonować pod rządami nowych przepisów". 

Jak liczyć VAT ?

Kolejne sprawy tego typu będą rozstrzygane tak samo. To znaczy, że komornicy powinni dodawać do świadczonych usług VAT. Jednak jak mówi reprezentujący skarżącego komornika doradca podatkowy Roman Namysłowski "sporne jest to, w jaki sposób kalkulować kwoty VAT i podstawy opodatkowania". Pojawia się pytanie czy VAT należy dodawać do stawek określonych w rozporządzeniu czy też podatek jest w nich zawarty, co oznaczałoby pomniejszenie dochodów komorników o kwotę podatku? 

Roman Namysłowski wyjaśnił, że większość komorników z ostrożności odprowadzało VAT. Dlatego w ich przypadku nie ma ryzyka powstania zaległości podatkowej i konieczności korekt rozliczeń. "Ale ci, którzy wierzyli do końca, że sąd rozstrzygnie spór na ich korzyść, będą musieli skorygować przeszłe rozliczenia do czasu zmiany interpretacji przepisów, czyli października 2015 r., dodać VAT i obciążyć wierzyciela opłatą zawierającą podatek VAT" – podsumował doradca podatkowy.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt hipoteczny ze stałą stopą w mBanku

mBank poinformował w komunikacie prasowym, że Klienci instytucji mogą już korzystać z kredytu hipotecznego, którego oprocentowanie (stałe) nie ulegnie zmianie przez okres pięciu lat. Z oferty mogą skorzystać zarówno obecni, jak i nowi Klienci. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
03 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Firmy pożyczkowe – jakie warunki muszą spełniać?

Firmy pożyczkowe działają na polskim rynku finansowym według ściśle określonych zasad prawnych. By dane przedsiębiorstwo zostało parabankiem, musi spełnić kilka ważnych kryteriów. Sprawdziliśmy, jakich formalności dopilnować, by móc zarejestrować spółkę jako prywatną instytucję pożyczkową.

author
Halszka Gronek
18 września 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Ile kosztuje wiza do Australii?

Zdobycie wizy jest podstawowym warunkiem, dzięki którego Polacy mogą odwiedzić Australię. Jest to często wybierany kierunek, ze względu na bardzo dobre płace, rozwinięte szkolnictwo oraz wysokie zapotrzebowanie na specjalistów. Sprawdzamy, ile zapłacimy za wizę do Australii.

author
Sandra Tessmer
28 maja 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Promocja: „Akcja Masterpass w Empik Foto”

Empikfoto wraz z Mastercard przygotowali promocję, w której za zrobienie zakupów można zgarnąć 20 złotych na kolejne zakupy. Promocja trwa do 11 kwietnia 2019 roku lub do wyczerpania promocyjnej puli 1000 kodów.

author
Patryk Byczek
18 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Sławkowie

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Sławkowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
17 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Kredyt a pożyczka

Na polskim rynku finansowym znajdziemy wiele produktów. Do najpopularniejszych należą jednak: kredyt i pożyczka. Chociaż oba polegają na tym, że klient pożycza pieniądze od konkretnej instytucji finansowej, to te pojęcia nie są ze sobą tożsame. W poniższym artykule wyjaśnimy, czym się różnią i przedstawimy ich cechy wspólne.

author
Dorota Grycko
14 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.
Porównaj