zadluzenia.com
zamknij

Konfesjonał na sprzedaż

Do nietypowej licytacji dojdzie w Aleksandrowie Łódzkim. Komornik wystawił na sprzedaż konfesjonał, ołtarz i ławki z kościoła Św. Stanisława Kostki. Jak to możliwe ?

 

Co do zasady przedmioty „służącego do wykonywania praktyk religijnych” są wyłączone spod egzekucji. Jednak w opisywanym przypadku, kościół nie należy do kurii, lecz fundacji „Ekumeniczne Centrum Dialogu Religii i Kultur”. A fundacja ma długi wobec starostwa na kwotę około 30 tysięcy złotych. Długi powstały na skutek niepłacenia czynszu za dzierżawę gruntu.

 

W rezultacie 22 lipca dojdzie do licytacji komorniczej 20 przedmiotów z wyposażenia kościoła. Do kupienia są między innymi:

 

  • Ambona z XIX wieku – cena wywoławcza 3000 zł
  • Ołtarz główny - cena wywoławcza 3000 zł
  • Konfesjonał - cena wywoławcza 3000 zł

 

 

Dlaczego kuria odcina się od sprawy ? Według niej, kościół św. Stanisława Kostki nie jest obiektem sakralnym w świetle prawa kanonicznego i nie podlega zwierzchnictwu Archidiecezji Łódzkiej. Świątynia bowiem została bowiem przejęta przez fundację. A msze w tym kościele odprawia ksiądz objęty suspensą. Zdaniem kurii, sam udział w takich mszach to grzech ciężki.

 

Skomentuj artykuł
captcha
~andrzejek Supron

ha ha a myślałem że tylko Łódź to patologiczne miasto... wychodzi na to że całe województwo to jedna wielka patologia   Odpowiedź

~Nick

a wez i sie polap czy to kosciol czy nie kosciol w takim razie. jak nie kosciol to niech wyburza i bedzie po problemie a nie jakas szemrana " ekumeniczna" fundacja to prowadzi . czy ktos religijny czy nie, minimum szacunku do historii Polski nakazuje szanowac tez kosciol jako taki. informacja o wyprzedazy wnetrza kosciola to smutna informacja   Odpowiedź