Które zawody szanujemy najmniej ?

Które zawody szanujemy najmniej ?

author
Aneta Jankowska
04 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Dziennikarze, bankowcy, nauczyciele, sędziowie, a może urzędnicy państwowi? CBOS przeprowadził badanie, które pokazuje jak postrzegamy uczciwość i rzetelność zawodową osób wykonujących poszczególne zawody i funkcje. Oto 10 zawodów, którym ufamy najmniej. 

 

Ankietowani przyznawali zawodom punkty, gdzie 1 oznacza "bardzo nisko", a 5 "bardzo wysoko". Badanie przeprowadzono na grupie 1000 osób. Poprzednią analizę zawodów, które Polacy szanują najmniej, przygotowano 10 lat temu.
 
10. Kadra pracownicza
 
Zestawienie otwierają dyrektorzy i kierownicy. W poprzednim badaniu przeprowadzonym przez CBOS otrzymali oni 2,92 pkt. Dziś jest nieco gorzej, bo Polacy przyznali tej grupie 2,88 pkt
 
9.  Sędziowie
 
Sytuacja w przypadku tej grupy lekko się poprawiła. Dekadę temu uzyskali oni wynik 2,76 pkt, a teraz 2,85 pkt.

 
8. Duchowni i księża

Dziesięć lat temu duchownym ufaliśmy bardziej. Szacunek Polaków do tej grupy spadł o ponad 0,4 pkt – z 3,20 pkt do 2,83 pkt.
 

7. Agenci ubezpieczeniowi
 
Ta grupa zawodów również zanotowała spadek w ciągu dziesięciu lat – z 3,02 pkt do 2,74 pkt
 
6. Finansiści i bankierzy
 
Pracownicy banków odnotowali jeden z największych spadków zaufania w zestawieniu. Dekadę temu mogli cieszyć się wynikiem 3,24 pkt, a dziś spadł on do 2,71 pkt.
 
5. Maklerzy giełdowi
 
Drugą połowę rankingu otwierają maklerzy giełdowi z wynikiem 2,69 pkt. Wcześniej Polacy obdarowali grupę lepiej, bo uzyskali oni 3,26 pkt.
 
4. Związkowcy
 
Za podium znajdują się związkowcy z wynikiem 2,64 pkt. Dziesięć lat temu działacze związkowi otrzymali 2,94 pkt. 
 
3. Urzędnicy państwowi

Podium otwierają urzędnicy państwowi, którzy osiągnęli 2,61 pkt. Wcześniej wcale nie było lepiej, bo dziesięć lat temu uzyskali wynik równy 2,72 pkt. 


 
2. Posłowie
 
Posłowie od lat nie cieszą się zaufaniem Polaków. Dekadę temu otrzymali 2,40 pkt, a dziś wynik ten jeszcze bardziej zmalał – 2,23 pkt.

 
1. Politycy
 
Wniosek jest prosty. Nie ufamy politykom. Dziesięć lat temu wynik tej grupy był bardzo niski – 2,38 pkt. Dziś jest jeszcze gorzej, bo otrzymali oni nieco więcej niż 2 pkt (2,12pkt).


 

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

mm
mm
2019-12-06 12:11:08

ja najmniej ufam fryzjerom

Podobne artykuły

PayPro – płatności odroczone

PayPro znane było dotychczas jako firma pożyczkowa, której znakiem rozpoznawczym były płatności odroczone. Z informacji przekazanych przez spółkę wynika, iż w niedalekiej przyszłości podmiot, w którym udziały posiada między innymi Alior Bank dokona ekspansji produktowej oraz terytorialnej. Jakie są szczegóły podjętej strategii rozwoju?

author
Alicja Hirsekorn
03 października 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

PKO BP w Skarżysku-Kamiennej

PKO BP to największy bank w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Skarżysku-Kamiennej – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
01 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Rząd przyjął projekt ustawy antylichwiarskiej

Rząd ogłasza przełom w walce z lichwą. Nowa ustawa antylichwiarska ma ukrócić wszelkie procedery udzielania pożyczek ze zbyt wysokim oprocentowaniem i kosztami pozaodsetkowymi. Sprawdzamy, co dokładnie zmienia nowa ustawa i kiedy ma wejść w życie.

author
Dominika Byczek
18 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Oszustwo na Vinted

Coraz więcej osób korzysta z internetowych platform zakupowych w poszukiwaniu wyjątkowych okazji. Jednym z popularnych serwisów, który umożliwia łatwą wymianę ubrań i akcesoriów jest Vinted. Wraz ze wzrostem popularności tego typu platform rośnie także ryzyko wystąpienia oszustw czy nieuczciwych działań, które mogą prowadzić do utraty naszych pieniędzy. Sprawdźmy na czym polega oszustwo na Vinted, a także jak odzyskać pieniądze w przypadku ewentualnego przestępstwa online. Przyjrzymy się również sposobom, które pomogą uniknąć przykrych sytuacji.

author
Julia Wierciło
29 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Abonament zniesiony od 2019 roku ?

Zgodnie ze słowami Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych, rok 2019 ma być wolnym od płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Coroczna dotacja rzędu od 2,5 do 3 miliardów złotych ma pokryć płatniczy obowiązek Polaków.

author
Patryk Byczek
15 stycznia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Uber wprowadza kasy fiskalne w Czechach

12 lipca bieżącego roku czeskie ministerstwo finansów podpisało z firmą przewozową Uber specjalny dokument (memorandum). Porozumienie zobowiązuje firmę Uber do wprowadzenia kas fiskalnych, których używać mają kierowcy przedsiębiorstwa. Ponadto firma na prośbę urzędów skarbowych ma przekazywać informacje wspomagające kontrole podatkowe.

author
Patryk Byczek
13 lipca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj