Lubimy pomagać innym. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że na popularności coraz bardziej zyskuje akcja z przekazaniem 1% podatku na rzecz wybranej fundacji lub stowarzyszenia. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 09.10.2018
Udostępnij:

Pomaganie zawsze wzbudza pozytywne emocje. Wspierać potrzebujących można na wiele różnych sposobów – możemy uczestniczyć w zbiórkach żywności, oddawać ubrania potrzebującym, czy wpłacać datki na akcje charytatywne. Jedną z możliwości jest również przekazanie swojego 1% podatku dochodowego organizacjom pożytku publicznego.

Taki sposób pomagania innym coraz bardziej zyskuje na popularności. Jak podaje Ministerstwo Finansów, rekordzistka Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” zebrała z tego tytułu już 166 mln zł

Łącznie, z darowizn z 1% za rok 2017, organizacje zebrały 761 mln zł. To o 15% więcej niż w poprzednim roku. 

Ty też możesz przekazać swój 1%

Od 1 stycznia 2004 roku, organizacje pożytku publicznego mogą ubiegać się o 1% podatku od osób fizycznych. Ideą akcji jest mechanizm, w którym to podatnik sam decyduje i dysponuje swoimi pieniędzmi. Jeśli, nie skorzysta z tej opcji, 1% powędruje do Skarbu Państwa.
 
Co warto wiedzieć?

– kwota 1% wyliczana jest z kwoty należnego podatku – podatnik nie ma wpływu na wysokość odpisu, w przypadku darowizny darczyńca sam ustala jej wysokość 

– 1% trafia na konto organizacji za pośrednictwem urzędu skarbowego

Odsetek zebranych pieniędzy rośnie z roku na rok. Wcześniej wzrosty sięgały 3-4%. Przekładając procenty na konkretną liczbę Polaków – pomóc innym zdecydowało się 14,1 mln z nas.

Komu najchętniej oddajemy swój 1%? 

Przede wszystkim organizacjom, które pomagają osobom niepełnosprawnym. Zaraz za Fundacją Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, znalazła się Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, która uzbierała 37 mln zł. Trzecią, najchętniej wspieraną organizacją była Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” z wynikiem ponad 36 mln zł.

Kolejne miejsca zajmują:

  • Fundacja Seniora (13,9 mln zł)
  • Fundacja Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym Kawałek Nieba (9,7 mln zł)
  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (8,7 mln zł)
  • Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej (8,2 mln zł)
  • Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia (8,1 mln zł)
  • Fundacja Studencka „Młodzi – młodym” (7,9 mln zł) 
  • Fundacja Dzieciom Pomagaj (7,7 mln zł)

Rośnie także kwota, jaką przekazujemy potrzebującym. Za rok 2017 podarowaliśmy organizacjom pożytku publicznego średnio około 54 zł. W ubiegłym roku było to o 5 zł mniej.

Ze statystyk wynika, że wsparcie otrzymały łącznie 8682 organizacje.

Komentarze