Mniejsze zyski komorników

Mniejsze zyski komorników

author
Aneta Jankowska
02 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Z roku na rok coraz więcej komorników sądowych odchodzi z zawodu. W ubiegłym roku 74 osoby zrezygnowały z pracy, w 2016 - 20, a dwa lata temu tylko 8.  Liczba ta może jeszcze wzrosnąć. 

Dziennik “Rzeczpospolita” informuje, że ¾  kancelarii komorniczych zauważyło 30% spadek przychodów. Niektóre postanowiły nawet zamknąć swoją działalność, przez co pracę straciło wielu pracowników.

Czarne czasy dla wierzycieli

Zgodnie z przepisami komornik, który chce się rozstać z zawodem, musi złożyć ministrowi sprawiedliwości oświadczenie o rezygnacji, jednak nie ma obowiązku wskazywania przyczyny takiej decyzji. Mimo takich przepisów, część komorników poinformowała o powodach swoich rezygnacji.

Wśród przyczyn, które wskazywali komornicy informujący o rezygnacji z zawodu, znalazły się:

  • chęć wykonywania innego zawodu
  • choroba
  • wcześniejsza emerytura

Sąd Najwyższy latem ubiegłego roku podjął uchwałę o sygn. akt III CZP 97/16, przez co komornicy nie mogą podwyższać opłaty egzekucyjnej o VAT. Co więcej, Trybunał Konstytucyjny uznał natomiast za niekonstytucyjny art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, co uniemożliwiło pobieranie opłat za tak zwane wpłaty bezpośrednie Wcześniej komornicy pobierali 15% opłatę od kwot, jakie wpłacali im dobrowolnie dłużnicy.

Spadek przychodów z opłat egzekucyjnych w sierpniu 2017 roku wystąpił aż w 75,7% kancelarii komorniczych. Spadły tam o średnio o 491 zł miesięcznie (27,2%) – tłumaczy dziennikowi Monika Janus, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Komorniczej.

Spadek przychodów kancelarii komorniczych spowodowały również ograniczenia związane z egzekucją rent i emerytur. 

Coraz mniej miejsc pracy w kancelariach

Od początku ubiegłego roku redukcja zatrudnienia w kancelariach komorniczych objęła prawie 1500 osób. Jak wskazuje Monika Janus, 360 osób utraciło pracę w sierpniu, dodatkowo 350 osób pozostaje w okresie wypowiedzenia.

Komornicy zauważają, że nie bez znaczenia był także zapis projektu ustawy o jawności, który nakłada obowiązek składania oświadczeń majątkowych i ujawnienia swej zamożności.

Chodzi zapewne o komorników prowadzących tzw. hurtownie, w których spraw egzekucyjnych było około miliona w ciągu roku. Takich komorników nie jest jednak dużo – wyjaśnia Robert Damski, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank we Włoszczowie

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki we Włoszczowie – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
12 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Ile kosztuje weterynarz?

Wizyty u weterynarza są obowiązkowym elementem posiadania czworonogów. Sprawdziliśmy, ile kosztuje weterynarz w poszczególnych przypadkach.

author
Sandra Tessmer
04 lipca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Santander Consumer Bank Brodnica

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Brodnicy – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
17 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Powództwo przeciwegzekucyjne

List otrzymany od komornika sądowego może być bardzo przykrą niespodzianką. Dłużnik czy osoba trzecia, która nie uczestniczyła w postępowaniu mogą jednak bronić się przed niemiłymi konsekwencjami. Kodeks postępowania cywilnego określa sposób postępowania, z którego może skorzystać osoba zagrożona zajęciem dóbr przez komornika. Sprawdźmy czym dokładnie jest powództwo przeciwegzekucyjne i jakie są jego rodzaje.

author
Julia Wierciło
26 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Profil Zaufany coraz popularniejszy

W swoim najnowszym komunikacie Santander Bank Polska postanowił podsumować wyniki, jakie wśród jego klientów osiąga Profil Zaufany. Spółka ta bowiem należy do grupy banków, która umożliwia tworzenie tego narzędzia z poziomu bankowości internetowej. Ilu klientów skorzystało już z tej opcji?

author
Alicja Hirsekorn
21 kwietnia 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Wzięcie kredytu z rodzicami nie zawsze bardziej opłacalne

Ceny nieruchomości są niezwykle przerażające dla młodych Polaków, którzy często nie posiadają nawet odpowiedniej zdolności kredytowej, aby kredytem sfinansować zakup swojego lokum. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu z osobami o lepszej pozycji wśród kredytobiorców – rodzicami. Sprawdzamy szczegóły.

author
Alicja Hirsekorn
06 września 2023
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj