Na czym polega coworking ?

Na czym polega coworking ?

author
Aneta Jankowska
05 stycznia 2018
Co to jest coworking? Na czym on polega? Coworking to rozwiązanie dla właścicieli młodych firm i początkujących przedsiębiorców, którzy nie mają funduszy na własne biuro, ale też dla osób, które szukają oszczędności oraz profesjonalnej siedziby do pracy.

COWORKING

Coworking to z języka angielskiego – pracować razem. To możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy w wynajętym pomieszczeniu, wykorzystywana głównie przez tak zwanych freelancerów. Możliwość coworkingu często pozwala na większy komfort pracy niż w domu.

Osoby, które zajmują się różnymi branżami łączy jedna powierzchnia do pracy, tzw. openspace. To otwarta przestrzeń, na której umieszczono dużą liczbę biurek przystosowanych do pracy. 

Z czasem, coraz bardziej rozwinęła się oferta coworkingu. Dziś, przedsiębiorcy mają do wyboru biurko, biurko wraz ze sprzętem, oddzielnym pokojem bądź salą przeznaczoną dla większego zespołu. Co więcej, właściciel własnego biznesu dopasowuje czas wynajmu do swoich potrzeb – biurko do pracy można wynająć na godziny, dni czy tygodnie, w zależności od potrzeb.

Coworking to również dostęp do sieci elektrycznej i Internetu, zaplecza sanitarnego oraz kuchni. Niektóre biura wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom i oferują swoim klientom możliwość zarejestrowania na adres coworku firmy. Przedsiębiorcy, o ile mają potrzebę spotkać się ze swoim klientem czy otrzymywać służbową korespondencję, to bez porblemu mogą podać oficjalny adres swojej siedziby.

Do kogo skierowany jest coworking ?

Z ofert biur coworkingowych mogą korzystać różni przedsiębiorcy, o ile charakter ich pracy jest dostosowany do współpracy na terenie otwartej przestrzeni. Chociaż na początku coworking skierowanych był przede wszystkim do freelancerów, czyli osób, które prowadzą swoja działalność i mogą pracować zdalnie, to aktualnie coraz więcej start-upów i mikroprzedsiębiorstw korzysta z takiego modelu pracy. Jest to dobry sposób na cięcie kosztów związanych z wynajmowaniem własnego lokalu.

Jak to działa ?

Właściciel własnego biznesu musi podpisać umowę, która przedstawia konkretne warunki korzystania z biura. Koszt wynajmu pomieszczenia/sali lub biurka zależy od czasu i częstotliwości wynajmowania. Wszystkie formalnościami oraz prowadzenie i utrzymanie biura, to obowiązki, którymi zajmuje się firma udostępniająca cowork.

Ceny wynajmu w coworku

Cena zależy od wybranego abonamentu. Przedsiębiorca, który wynajmuje biurko na jeden dzień pracy, zapłaci od około 35 do 77 zł. Cena abonamentu na cały miesiąc waha się w przedziale od 200 do 750 zł

Na początku warto sprawdzić biuro – niektóre firmy oferują darmowy dzień próbny, jeśli nie, to można wykupić w tym celu można wykupić tylko godzinę użytkowania biurka w coworku, której koszt wynosi pomiędzy 7 a 40 zł. 

Należy pamiętać, że nie wszystkie usługi są wliczone w cenę. Za dodatkowe opcje trzeba zapłacić osobno, np. za korzystanie ze stacjonarnej linii telefonicznej przekierowanej na telefon komórkowy (koszt ok. 50 zł/m-c plus cena połączeń telefonicznych, wysyłanie listów – ok. 2,50 zł za sztukę plus cena znaczka).  

WADY I ZALETY

Niewątpliwie do dobrych stron pracy w coworkingu należą:

– nowe kontakty z innymi osobami, które postawiły na własny biznes
– możliwość obniżenia wydatków związanych z wynajęciem biura
– większe skupienie nad wykonywaną pracą (odwrotnie do warunków domowych)
– bezpłatny dostęp do sprzętu biurowego oraz Internetu
– możliwość pracy w odpowiednio przystosowanym do tego miejscu
– w niektórych przypadkach możliwość rejestracji firmy na adres coworku
– stały kontakt z osobami z różnych branż
– swoboda korzystania z biura

Do gorszych stron wynajmowania powierzchni do pracy należą:

– brak prywatności
– problemy ze skupieniem z racji na inne osoby dookoła
– godziny otwarcia biur – w przypadku osób, które wolą pracować nocą
– koszty – chociaż coworking nie należy do najdroższych opcji, to praca w domu dla osób, które dopiero co rozpoczęły swój biznes nadal będzie najtańszym rozwiązaniem
– coworking dotyczy tylko dużych miast

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Pracus Marek
Pracus Marek
2021-04-08 16:58:20

Świetny artykuł! Sam zainteresowałem się pracą w wynajmowanym biurze i czytam naprawdę ciekawe rzeczy na ten temat. Ten tekst https://cvwork.pl/coworking-co-to-jest/ szczególnie przypadł mi do gustu

Podobne artykuły

Credit Agricole z ofertą ratalną na rower
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2021

Credit Agricole z ofertą ratalną na rower

Rośnie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
26 maja 2019

Rośnie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty

Bank Pocztowy sesje przychodzące i wychodzące
Sesje przelewów
author
Dominika Sobieraj
02 stycznia 2023

Bank Pocztowy sesje przychodzące i wychodzące

Kredyt gotówkowy Tychy
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
23 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Tychy

Średni dług seniora to prawie 20 000 zł
Wpisy
author
Aneta Jankowska
13 października 2017

Średni dług seniora to prawie 20 000 zł

Porównaj