Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

author
Sandra Tessmer
02 czerwca 2019

Rezonans magnetyczny, określany angielskim skrótem MR lub MRI, to nowoczesna technika diagnostyczna, która umożliwia uzyskanie bardzo dokładnych i wielopłaszczyznowych obrazów różnych narządów ciała. Sprawdzamy, ile kosztuje wykonanie rezonansu.

Rezonans magnetyczny – ile to kosztuje?

Badanie rezonansem magnetycznym nie jest tanie, a jego ceny są uzależnione od wielu czynników. Wiele zależy od standardu urządzenia, którym będzie przeprowadzony rezonans, lokalizacja placówki czy użycie tzw. kontrastu.

Cena rezonansu w dużej mierze zależy od tego, jaka część ciała ma zostać poddania badaniu. Najmniej, bo w niektórych placówkach nawet 100 zł zapłacimy za rezonans stawu biodrowego. W podobnej cenie – od 450 zł do 490 zł wyniesie nas natomiast badanie głowy oraz kręgosłupa szyjnego.

Najwięcej, ponieważ aż ok 700 zł, zapłacimy za rezonans jamy brzusznej. Dużo zależy również od rejonu, w jakim wykonujemy badanie. Ponadto, ceny są różne ze względu na rejon, w jakim wykonujemy badanie. Za MRI głowy w Płocku zapłacimy ok. 320 zł.  Około 30 zł więcej zapłacimy za to badanie w Szczecinie, natomiast w Krakowie cena ta wyniesie już około 490 zł. Z kolei w Katowicach średni koszt MR głowy to 550 zł.

Rezonans magnetyczny na NFZ

Rezonans magnetyczny na NFZ ile się czeka?

Czas oczekiwania na rezonans magnetyczny głowy w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia to aktualnie aż 116 dni. Niektóre placówki oferują krótszy czas oczekiwania, jednak może się zdarzyć, że ośrodek, który zaoferuje nam szybszy rezonans, będzie znajdowała się na drugim końcu Polski.

Im rzadziej wykonywane badanie, tym okres oczekiwania na rezonans magnetyczny na NFZ będzie dłuższy. Dla przykładu, rezonans ręki, to średni czas oczekiwania powyżej 200 dni, a w wielu ośrodkach nawet około roku.

Rezonans magnetyczny ile trwa badanie?

Badanie trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Długość badania zależy od tego, jaką część ciała poddajemy badaniu. Również od faktu czy podawany jest kontrast, od rodzaju podejrzeń, które skłoniły lekarza do skierowania pacjenta na MRI. Standardowo na wykonanie badania trzeba przygotować około godziny, chociaż może się zdarzyć, że rezonans zostanie wykonany w kwadrans.

Podsumowanie

Badanie rezonansem magnetycznym jest pomocne przy diagnozowaniu wielu schorzeń. Warto wykonać badanie, jeśli nie jesteśmy pewni stanu swojego zdrowia. Badanie rezonansem, pomimo swojej ceny, staje się coraz bardziej popularne, a sprzęt do jego wykonywania coraz częściej obecny w placówkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

PKO BP w Łopusznie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 października 2019

PKO BP w Łopusznie

Kredyt konsolidacyjny Chojnice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
08 czerwca 2022

Kredyt konsolidacyjny Chojnice

Ile wynosi miesięczny dochód rozporządzalny na osobę?
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
28 maja 2018

Ile wynosi miesięczny dochód rozporządzalny na osobę?

Sprawdź, ile dopłacasz za OC na raty
Wpisy
author
Aneta Jankowska
21 lipca 2017

Sprawdź, ile dopłacasz za OC na raty

Kredyt bez zgody współmałżonka – gdzie dostaniemy?
Poradnik
author
Dorota Cholewicka
26 września 2022

Kredyt bez zgody współmałżonka – gdzie dostaniemy?

Oszustwo na Netfliksa
Porady
author
Dominika Sobieraj
28 sierpnia 2023

Oszustwo na Netfliksa

Porównaj