iPhone w Polsce ma wielu zwolenników. Nie każdy jednak może sobie na niego pozwolić. Ile godzin musimy pracować na najnowszy model telefonu od Apple?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 21.09.2018
Udostępnij:

Próbując ustalić ile godzin musimy wyrobić, aby było nas stać na najnowszego iPhone’a, warto wiedzieć, ile dokładnie kosztuje ten telefon. Za iPhone XS 256 GB zapłacimy w Polsce 5729 zł.
 

Prawie 200 h pracy na nowy telefon
 

Zgodnie z wyliczeniami portalu Gazeta.pl opartymi o dane Eurostatu oraz Apple, przeciętny Kowalski chcąc kupić nowego iPhone’a będzie musiał przepracować 196 godzin. Ze wszystkich krajów w Europie, to właśnie w Polsce na iPhone'a trzeba pracować najdłużej.
 

W porównaniu do innych nacji to bardzo wysoki wynik. Przeciętny Szwajcar wypracuje nowy telefon w 24 godziny. Nieco więcej godzin do przepracowania mają mieszkańcy Norwegii – 30 godzin, Belgii – 34,5 godziny, czy Danii – 35 godzin. Nasi zachodni sąsiedzi uzbierają na nowy model iPhone'a w 40 godzin. 

Polska znajduje się na końcu zestawienia z wynikiem 196 godzin. Nad nami są Węgry – 186 godzin, Czechy – 136 godzin oraz Portugalia – 119 godzin.

Skąd akurat takie liczby? Eurostat, określa szacunkowo średnią godzinową płacę w Polsce w ubiegłym roku na 6,8 euro. Taką stawkę godzinową uzyskano po podzieleniu łącznej kwoty wynagrodzeń pracowników przez liczbę przepracowanych przez nich godzin (przy czym uwzględniono składki na ubezpieczenie społeczne). 

Aktualnie, najnowszy iPhone XS 256 GB kosztuje w naszym kraju, już po przeliczeniu 1332 euro. 196 godzin to wynik dzielenia 1332 euro na 6,8 euro.
 

W analizach nie uwzględniono takich państw jak: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Słowenia. Dlaczego? Póki co, Apple nie opublikował w tych krajach oficjalnych cen nowego iPhone'a.

Dlaczego iPhone kosztuje tak dużo?

Cena telefonu Apple jest bardzo wysoka ze względu na prestiż marki. Apple ma mocną pozycję na rynku technologii na całym świecie. Gazeta.pl Next powołując się na dane Reutersa, przypomina, że w ubiegłym roku marża iPhone'a X mogła wynosić nawet 64%. Niestety, nic nie zapowiada spadku, więc ceny telefonów będą nadal rosły.
 

iPhone w Polsce pojawił się w trakcie premiery w nocy 22 sierpnia 2008 roku. Była to już druga wersja telefonu- iPhone 3G, w sieciach Orange oraz Era.

Źródło – Gazeta.pl Next
http://next.gazeta.pl/next/7,151243,23935362,ile-godzin-musi-pracowac-polak-aby-zarobic-na-nowego-iphone-a.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta
 

Komentarze