zadluzenia.com
zamknij

Na Wielkanoc wydamy 400 zł

Święta Wielkanocne już niedługo, a z badań przeprowadzonych na zlecenie Provident Polska wynika, że większość Polaków przeznaczy na nie tyle samo pieniędzy, co rok temu. Jedynie 16% z nas zakłada, że wydatki na tę okazję będą większe. 

 

 

Zdrowy rozsądek jak w roku ubiegłym

 

Święta i przygotowania do nich w wielu domach to duży wydatek. Jednak cykliczne badanie Providenta - Barometr, pokazuje, że w tym roku zachowamy umiar podczas wielkanocnych zakupów. 400 zł - to średnia kwota, którą Polacy przeznaczą na organizację nadchodzących świąt. Tyle samo pieniędzy na przedświąteczne zakupy deklarowaliśmy wydać w roku ubiegłym. Kwota jaką zwykle definiujemy na wydatki jest związana z dwoma czynnikami: z wysokością dochodów i ilością osób w rodzinie.
 
- Wysokość środków przeznaczonych na organizację świąt rośnie wraz ze wzrostem dochodów w grupie osób z dochodami netto powyżej 2,5 tys. zł kwota przeznaczona na święta wynosi 509 zł, podczas gdy wśród osób o dochodach poniżej 1 tys. zł zaledwie 349 zł. Co ciekawe, nie widać w wynikach badań znaczących różnic między miastem i wsią. We wszystkich kategoriach wielkości miejscowości zamieszkania średnia deklarowana kwota na organizacje świąt oscyluje wokół 400 zł - tłumaczy Mariusz Pawłowski, Dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Provident Polska.
 
Im większa rodzina, tym wyższe koszty organizacji świąt

 

- Najwyższe są wśród rodzin czteroosobowych, gdzie kwota wydatków sięga średnio 511 zł. Wyjątkiem są rodziny liczące pięć osób i więcej, w tej grupie respondentów przeciętne wydatki wielkanocne spadają do 464 zł. W tej grupie bieżące koszty utrzymania są na tyle wysokie, że dużo trudniej wygospodarować dodatkowe środki na organizację świąt - wyjaśnia Mariusz Pawłowski.
 
Większa rodzina = lepsza sytuacja materialna

 

Interesujące, że to właśnie duże gospodarstwa domowe najbardziej odczuwają poprawę sytuacji materialnej w porównaniu do sytuacji w ubiegłym roku. 40% respondentów z rodzin, które liczą najmniej 5 osób deklaruje, że ich sytuacja w ciągu roku poprawiła się, 55% badanych ocenia, że pozostała ona bez zmian, a tylko 2% wspomina o pogorszeniu. 

 

Natomiast single i osoby samotne w mniejszości odczuły w trakcie ostatnich 12 miesięcy poprawę swojej sytuacji materialnej - 9%

 

- Największy odsetek odpowiedzi dotyczących poprawy sytuacji materialnej wśród największych gospodarstw domowych najprawdopodobniej jest związany ze świadczeniem 500+, które obecnie trafia do ok. 2,6 mln rodzin i znacząco wpływa na wysokość dochodu rozporządzalnego w gospodarstwach domowych - dodaje Mariusz Pawłowski.
 


Prezenty raczej zimą

 

Wielkanoc dla Polaków jest znacznie “tańsza” niż Boże Narodzenie. Rok temu na grudniowe święta wydaliśmy ponad 720 zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż na tegoroczną Wielkanoc. Dzieje się tak zapewne z powodu mniejszego przywiązania do tradycji prezentowej. Nie wyobrażamy sobie gwiazdki bez prezentów, ale w Wielkanoc upominki nie są już obowiązkowym elementem. Karolina Łuczak, Kierownik ds. komunikacji w Provident Polska wyjaśnia, że osoby, które zadeklarowały kupno prezentów na nadchodzące święta, wydadzą na ten cel średnio 123 zł (rok temu deklarowana kwota wynosiła 110 zł). 

 

- Interesujący jest fakt, że 37% badanych deklaruje chęć obdarowania prezentem kogoś spośród najbliższych. Zwyczaj ten zatacza szersze kręgi wśród mieszkańców większych miast. W miastach liczących 50-200 tys. mieszkańców ponad połowa respondentów deklaruje chęć obdarowania najbliższych prezentami. Dla porównania, tylko 26% mieszkańców wsi potwierdza takie plany - dodaje Karolina Łuczak. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY