Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. warunków technicznych ma trafić do szefa MIB dopiero na początku listopada, ale już teraz wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski przedstawił główny punkt tego projektu: minimalna wielkość mieszkania ma wynosić 25 metrów kwadratowych. 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 28.10.2017
Udostępnij:

Zmiany zawarte w projekcie dotyczą standardu projektowania budynków. Według wiceministra dotychczasowe przepisy (minimalna wielkość mieszkania wynosiła 24,1 metra kwadratowego) znacznie ograniczały budownictwo i były dosyć archaiczne. Nowe przepisy mają "uwolnić budownictwo".

Koniec z odstępstwami 

Głównym motorem działań były liczne wnioski o odstępstwa – było ich nawet 400 w ciągu miesiąca! Nowa ustawa ma spowodować, że w przypadku nowych inwestycji takie wnioski już nie będą składane. Tomasz Żuchowski najbardziej chce, jak sam mówi: "żebyśmy ustanowili standard: +budynek nowy to taki standard i koniec+".

Nowe wymagania

Projekt ustawy zakłada także zmianę wymagań dotyczących mieszkań. Przepisy nakazywały zapewnienie konkretnych połączeń w pomieszczeniach – na przykład pralka musiała być podłączona w łazience. Aktualnie obowiązujące przepisy uniemożliwiały na przykład zastosowanie aneksu kuchennego w pokoju – nowy projekt ustawy ma to zmienić. Ma zmienić się także minimalna powierzchnia poszczególnych pomieszeń. Według nowelizacji ma to zależeć wyłącznie od architekta. "Jeżeli ktoś chce mieć jeden pokój i wannę na środku, to niech sobie zrobi wannę na środku. Jeżeli chce mieć większą kuchnię, mniejszą toaletę – to niech sobie to zaaranżuje. Minimalna powierzchnia mieszkania ma wynosić 25 mkw" – dodaje wiceminister. 

Dwa i pół metra parkingu 

Szerokość miejsca postojowego również ma zostać uregulowana nowelizacją. Tomasz Żuchowski tłumaczy, że aktualnie "mamy 2-3 m, a po zmianach będzie to 2,5 m"

Wielkość miejsca postojowego nie będzie jednak dotyczyła jedynie parkingów przy blokach. Nowe przepisy mają objąć także garaże wielostanowiskowe oraz parkingi przed sklepami. 

Prace nad rozporządzeniem trwały około 5 miesięcy. Już w maju 2016 roku projekt został skierowany do konsultacji publicznych, a w czerwcu tego roku – do notyfikacji Komisji Europejskiej. Przepisy – po zaakceptowaniu przez ministra infrastruktury i budownictwa – wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku. 
 

Komentarze