Statystyki pokazują, że najpopularniejszy w Polsce jest banknot stuzłotowy. W obiegu gotówkowym jest go aż 60%. Wysokich nominałów jest ilościowo o wiele więcej, niż banknotów dziesięcio, czy dwudziestozłotowych. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 24.01.2018
Udostępnij:

Gotówka w obiegu to prawie dwieście miliardów złotych, z czego 98% występuje w banknotach. Na pierwszym miejscu pod względem ilościowym są banknoty stuzłotowe, a zaraz za nimi dwustuzłotowe. Czemu zatem mogą służyć wprowadzone w zeszym roku nominały pięciusetzłotowe?

OBIEG GOTÓWKOWY

Banknoty w obiegu

Zgodnie z wyliczeniami, pod koniec ubiegłego roku banknotów stuzłotowych w obiegu było niemalże miliard dwieście dziewiętnaście milionów sztuk. Natomiast nominały dwustuzłotowe występowały w liczbie blisko dwustu siedemdziesięciu pięciu milionów sztuk. W teorii wydawać by się mogło, że banknotów o niższym nominalne jest więcej, jednak praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej.

Pod koniec ostatniego kwartału zeszłego roku, nominałów dziesięcio i dwudziestozłotowych było kolejno sto sześćdziesiąt sześć milionów sztuk i sto dwadzieścia trzy miliony sztuk. Liczba banknotów pięćdziesięciozłotowych w obiegu wyniosła sto osiemdziesiąt osiem milionów sztuk.

Pięciusetzłotówki to nominał, który trafił do obiegu pod koniec lutego 2017 roku. Stan tych banknotów na grudzień 2017 roku wyniósł ponad siedem milionów sztuk.

Monety w obiegu

W przeciwieństwie do banknotów, monet o najmniejszym nominale jest najwięcej. Obecnie w obiegu jest sześć i pół miliarda sztuk monet jednogroszowych, co daje nam sześćdziesiąt pięć milionów złotych. Najmniej natomiast jest monet o nominale pięciozłotowym – prawie trzysta piętnaście milionów sztuk.

Powrót gotówki do banku

O rotacji gotówki można dowiedzieć się ze statystyk NBP. Informacje te dotyczą między innymi czasu, jaki minął od wyjścia banknotu/monety z banku centralnego, aż do momentu powrotu pieniądza do niego. Banknoty potrzebują około trzystu pięćdziesięciu dwóch dni, aby wrócić do banku. Liczba dni w kwestii monet jest wielokrotnie większa. Statystyczna moneta „wraca” do banku w prawie jedenaście tysięcy dni.

Narodowy Bank Polski

Warto wiedzieć, że NBP jest jedyną instytucją uprawnioną do wprowadzania w obieg oraz wycofyfania z obiegu środków płatniczych w Polsce. Ustala również zasady wymiany uszkodzonych, czy zużytych znaków pieniężnych. NBP zatrzymuje również fałszywe nominały, których wartości nie zwraca.
 

Komentarze