Już w przyszłym roku do obiegu trafią nowe banknoty - 100 i 200 euro. Kilka dni temu oficjalnie zaprezentował je Europejski Bank Centralny. Wyposażone w innowacyjne zabezpieczenia mają być trudne do podrobienia przez fałszerzy. 

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 19.09.2018
Udostępnij:

Banknoty pojawią się dokładnie 28 maja 2019 roku. Są ostatnimi elementami z serii "Europa". 

Jak wyglądają banknoty?

Banknoty 100 i 200 euro są tej samej wysokości co 50 euro, jednak szerokość pozostała identyczna jak wcześniej. Taki zabieg ma ułatwić obsługę przez urządzenia przyjmujące banknoty.

Źródło: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1134&v=5Z5xUMKUuwk

W górnej części srebrnego paska możemy zauważyć hologram z satelitami: wokół cyfr nominału przesuwają się małe symbole €, które są dobrze widoczne w bezpośrednim oświetleniu.  Portret Europy, motyw architektoniczny i duży symbol € widać na srebrnym pasku. Dodatkowo na nowych banknotach zamieszczono zmodernizowaną szmaragdową liczbę, czyli element zabezpieczający wszystkie banknoty serii “Europa’.

Dodatkowe utrudnienia dla fałszerzy

Nowe banknoty są wyposażone w zabezpieczenia do odczytu maszynowego. W 100 i 200 euro zmodernizowano oraz dodano nowe rozwiązania. Dzięki temu znacznie szybsze ma być sortowanie banknotów oraz kontrola ich wiarygodności. 

Co więcej, Europejski Bank Centralny podkreśla, że nowe banknoty mają być bardziej wytrzymałe od banknotów z pierwszej serii i nie będzie trzeba ich równie często wymieniać. 

Czy pojawi się nowy banknot 500 euro?

Odpowiedź brzmi nie – już dwa lata temu Europejski Bank Centralny poinformował o zaprzestaniu jego produkcji.
.

Komentarze